موسسه اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به کشور ترکیه
کشور ترکیه یکی از زیباترین و توریست پذیرترین کشورهای خاورمیانه است. همچنین در حال حاضر مردم بسیاری از ایران و سایر کشورها ، ترکیه را برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب می کنند.
فرهنگ غنی و تاریخ پربار ترکیه ، قرار گرفتن این کشور در نقطه عطف قاره های اروپا و آسیا ، تنوع فرهنگی و همچنین مناطق جغرافیایی مختلف ترکیه ، آب و هوای مناسب ، مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی ، سیستم آموزشی بسیار باکیفیت و عالی در ترکیه ، جاذبه های تفریحی ، طبیعی و تاریخی ، بیمارستان های بسیار مدرن و پیشرفته و بسیاری عوامل دیگر ، بازار اعزام دانشجو به ترکیه را بسیار پویا و فعال نموده است.
طبق آخرین آمار به دست آمده ترکیه در حال حاضر دارای جمعیتی بالغ بر 81 میلیون نفر می باشد. ترکیه با مساحت بالای 783,500 کیلومتر مربع ، در میان بزرگترین کشورهای جهان در رده 37 ام قرار دارد. هر ساله برای هزاران متقاضی از سراسر جهان ، از طرف کشور ترکیه ویزاهای توریستی ، کاری و تحصیلی صادر می گردد.
در این مقاله قصد داریم به بررسی مسائلی چون الزامات ، شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه و أخذ ویزای تحصیلی ، بهترین دانشگاه های ترکیه در سطح ملی و بین المللی و … بپردازیم.
شرایط اعزام دانشجو به ترکیه
کشور ترکیه دارای دانشگاه های برجسته ای است که در رده دانشگاه های معتبر جهانی قرار داشته و از رنکینگ خوبی برخوردارند. همچنین در برخی دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند‌. کشور ترکیه سیستم آموزش عالی خود را کاملاً بر سیستم آموزش عالی آمریکا منطبق نموده است. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه طیف وسیع و متنوعی از رشته های تحصیلی چون پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، انواع رشته های مهندسی ، حقوق ، مدیریت و .‌‌.. را در مقاطع مختلف ارائه می دهند. طول دوره کاردانی در دانشگاه های ترکیه 2 سال ، طول دوره کارشناسی 4 سال ، طول دوره کارشناسی ارشد 2 سال و طول دوره دکتری نیز 4 سال می باشد.
برای ورود به بسیاری از دانشگاه های ترکیه با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد نظر ، ملزم به شرکت در آزمون های ورودی خواهید بود. البته أخذ پذیرش از برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه نیازمند شرکت در این آزمون ها نبوده و متقاضیان می توانند از طریق شرط معدل و … جهت دریافت پذیرش اقدام نمایند. همچنین بسته به اینکه رشته تحصیلی شما در دانشگاه مقصد به زبان انگلیسی و یا ترکی تدریس می شود ، بایستی به ترتیب مدارک بین المللی زبان انگلیسی (چون تافل یا آیلتس) و یا مدرک مهارت زبان ترکی (تومر) را به دانشگاه تحویل دهید‌. برخی از دانشگاه ها خود نیز اقدام به برگزاری آزمون مهارت زبان انگلیسی یا ترکی برای دانشجویان بین المللی نموده و سطح مهارت و تسلط دانشجو را به زبان انگلیسی یا ترکی ارزیابی می کنند. متقاضیان در صورتیکه دارای مدارک زبان فوق نباشند می توانند در این آزمون ها شرکت کنند.
بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2019
در این بخش می خواهیم به بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه که در رتبه بندی QS در سال 2019 ، در رده 1000 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند ، اشاره نماییم.
یک. دانشگاه حاجت تپه ، با رتبه جهانی 185
دو. دانشگاه استانبول ، با رتبه جهانی 242
سه. دانشگاه آنکارا ، با رتبه جهانی 352
چهار. دانشگاه یدی تپه ، با رتبه جهانی 394
پنج. دانشگاه اژه ، با رتبه جهانی 411
شش. دانشگاه کوچ ، با رتبه جهانی 568
هفت. دانشگاه آتاتورک ، با رتبه جهانی 979
معرفی دانشگاه فنی استانبول
دانشگاه فنی استانبول(Istanbul Technical University)  یا به اختصار ITU ، یک دانشگاه فنی و مهندسی بین المللی است که فعالیت های آموزشی خود را در سال 1944 در استانبول آغاز نمود. ITU سومین دانشگاه فنی و مهندسی قدیمی جهان است. دانشگاه فنی و مهندسی استانبول در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان رتبه 108 را کسب نموده است و در رده دانشگاه های خوب ترکیه قرار دارد.
دانشکده های مهندسی مکانیک ، مهندسی عمران ، معماری ، شیمی و متالوژی ، علوم هوانوردی و مدیریت ITU خوشنام و معتبر می باشند.
معرفی دانشگاه آناتولی
دانشگاه آناتولی نخستین دانشگاه بزرگ ترکیه محسوب می گردد که فعالیت های آموزشی خود را در سال 1982 آغاز نمود. دانشگاه آناتولی در رده بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشکده های مهندسی مکانیک ، مهندسی عمران ، داروسازی ، حقوق ، علوم ارتباطات ، اقتصاد ، علوم اقتصادی ، علوم انسانی و هنر این دانشگاه از اعتبار خوبی برخوردارند. معیارهای پذیرش دانشجویان در دانشگاه آناتولی ، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و معدل دیپلم بالا می باشد.
معرفی دانشگاه ملی استانبول
تاریخچه تأسیس این دانشگاه دولتی به سال 1453 میلادی باز می گردد. دانشگاه ملی استانبول شامل دانشکده های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی ، فنی و مهندسی ، علوم سیاسی ، علوم اجتماعی ، روزنامه نگاری ، تربیت معلم ، ادبیات و حقوق می باشد. دانشگاه آناتولی از سال 2015 ، در رده 500 دانشگاه برتر جهان جای گرفته است.
البته ترکیه دارای دانشگاه های سطح بالا و مدرن بسیاری است که ما در این مقاله به معرفی تعداد محدودی از آنان پرداختیم.
مدارک و شرایط مورد نیاز برای اعزام دانشجو به ترکیه – أخذ ویزای تحصیلی ترکیه
کشور ترکیه در حال حاضر دارای 109 دانشگاه دولتی و 74 دانشگاه خصوصی می باشد.
برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه ، یکی از مدارک مورد نیاز ترجمه انگلیسی دیپلم و ریزنمرات دبیرستان می باشد.
همانطور که در بخش های فوق نیز ذکر نمودیم ، تمامی رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شوند که برای تحصیل به زبان انگلیسی یا ترکی باید مدارک مهارت زبان مربوطه را ارائه دهید‌. بعنوان مثال در صورتیکه قصد تحصیل در یک رشته انگلیسی زبان را دارید بایستی حداقل نمره آیلتس شما 6 باشد.
مدارک مورد نیاز برای أخذ ویزای تحصیلی ترکیه
گذرنامه معتبر
چهار عدد عکس با فرمت پاسپورتی
اصل نامه پذیرش از دانشگاه
گواهی تائیدیه سلامت
مدارک مربوط به احراز تمکن مالی جهت تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
واریز هزینه های صدور ویزا
مدرک کارشناسی با ترجمه رسمی
رزومه تحصیلی با ترجمه (به ترکی یا انگلیسی)
شناسنامه و کارت ملی با ترجمه رسمی
مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی
گواهی عدم سوء پیشینه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *