دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل
دانشگاه یوزونجوییل (Yüzüncü YIL University) یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در شهر وان و در سال 1982 تأسیس گردید. دانشکده یوزونجوییل به دلیل برخورداری از انواع امکانات و دانشکده های مختلف متقاضیان بسیاری را در ترکیه و جهان به خود جذب می کند. این دانشگاه در کنار رودخانه وان واقع شده است و یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می گردد.
تاریخچه دانشگاه یوزونجوییل
سال ها پیش آتاتورک رئیس جمهور محبوب و مشهور وقت ترکیه، ضرورت تأسیس یک دانشگاه بروز در شرق ترکیه را اعلام نمود و به دنبال آن Necati Mustafa وزیر وقت آموزش و پرورش را جهت تحقیق درباره ساخت این دانشگاه به شهر وان فرستاد.
یک معلم به نام Nur Ferit مأمور شد که مدرسه راهنمایی وان را به یک دبیرستان تبدیل کند تا بدین شکل هسته اصلی دانشگاه یوزونجوییل تشکیل گردد.
هدف آتاتورک این بود که شرق ترکیه را به یکی از مهم ترین مناطق تحصیلی در دنیا تبدیل کند و به همین علت پیشنهاد داد که ابتدا یک شهر بروز با مدارس مجهز در این ناحیه به وجود بیاید و پس از آن نوبت به تأسیس یک دانشگاه مدرن و پیشرفته می رسید. بر این اساس، آتاتورک Arıkan Saffet وزیر وقت آموزش و پرورش را جهت شناسایی زمین مناسب به شهر وان فرستاد.
اما متاسفانه بعدها بیشتر سرمایه ها و ایده ها صرف ساخت دانشگاه ها در شهرهای اصلی ترکیه شد و پروژه ساخت این دانشگاه به تعلیق در آمد.
در نهایت در سال 1982 قوانین جدیدی در ارتباط با لزوم تأسیس دانشگاه ها پایه گذاری شد و دانشگاه یوزونجوییل نیز بر اساس همان قانون (قانون شماره 20) در شهر وان تاسیس گردید؛ که البته در آغاز کار فقط به عنوان یک دانشکده وابسته به دانشگاه آتاتورک ارزروم بود و سپس در سایه تلاش های بسیار از این دانشگاه مستقل شد.
پردیس اصلی دانشگاه یوزونجوییل 15 کیلومتر با مرکز شهر فاصله داشته و در مجاورت رودخانه وان قرار دارد.
در حال حاضر این دانشگاه مشتمل بر 14 دانشکده، 19 مرکز تحقیقاتی و کاربردی، 11 مدرسه تحصیلات تکمیلی و 4 موسسه است.
فهرست برخی دانشکده های دانشگاه یوزونجوییل :
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده کشاورزی
دانشکده شیلات
دانشکده مدیریت
دانشکده الهیات
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده کشاورزی
دانشکده ادبیات
دانشکده دریانوردی
دانشکده علوم
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده مهندسی و معماری
فهرست اسامی برخی مؤسسات دانشگاه یوزونجوییل
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه زبان های خارجی
مؤسسه علوم
مؤسسه علوم بهداشتی
مؤسسه علوم آموزشی
در دانشگاه یوزونجوییل دروس به زبان ترکی تدریس می شوند و لذا دانشجویان بین المللی قبل از آغاز به تحصیل در این دانشگاه، بایستی مهارتهای زبان ترکی خود را تقویت کنند. از جمله رشته هایی که در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشگاه یوزونجوییل تدریس می شوند می توان به : زبان و ادبیات آلمانی، جغرافیا، زمین شناسی، مهندسی صنایع غذایی، ریاضیات، فیزیک، مامایی، پرستاری، علوم پایه، بیولوژی و … اشاره نمود.
نحوه پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه یوزونجوییل
روش اول : این دانشگاه عضو برنامه های تبادل دانشجو چون اراسموس، فارابی و مولانا می باشد که بر طبق این برنامه ها اقدام به تبادل مدرسین و دانشجویان به مدت چند ترم تحصیلی با دانشگاه های دنیا می کند.
روش دوم : در این روش دانشجویان خارجی از طریق شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه و ارائه مدارک لازم در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری پذیرش می شوند.
به دلیل تبادل و رفت و آمد دانشجویان خارجی ، دانشگاه یوزونجوییل ، از لحاظ سطح کیفی و علمی بسیار پیشرفت نموده است.
امکانات دانشگاه یوزونجوییل
کتابخانه دانشگاه یوزونجوییل بسیار غنی و شامل 30000 جلد کتاب و 20000 مجله است که دانشجویان می توانند جهت رفع نیازهای علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خود و کار بر روی پروژه های دانشجویی از این منابع بهره بگیرند. این کتابخانه به شبکه اینترنت نیز وصل می باشد.
سالن ورزشی 2500 نفری روباز، استخر، زمین های تنیس، والیبال و بسکتبال، سالن های سرپوشیده و …‌ از جمله امکانات ورزشی این دانشگاه می باشند.
خوابگاه های مجهز با ظرفیت پذیرش بالا هم برای دختران و هم پسران، انجمن های دانشجویی فرهنگی که انواع فعالیت ها و برنامه های فرهنگی را سازمان دهی می کنند، رستوران ها، کافه ها و سالن های غذاخوری بیشمار که واقع در داخل و خارج محوطه دانشگاه بوده و دانشجویان می توانند انواع غذاهای سالم و باکیفیت را با قیمت های ارزان از آنجا تهیه کنند نیز از جمله امکانات رفاهی این دانشگاه می باشند.
رنکینگ دانشگاه یوزونجوییل
این دانشگاه در سال 2018 رتبه 2922 را در میان بهترین دانشگاه های جهان کسب نموده و در سطح دانشگاه های تراز اول ترکیه نیز دارای رتبه 43 می باشد.
متأسفانه این دانشگاه ، با وجود رنکینگ خوب مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست. در صورتی که اعتبار مدرک دانشگاه یوزونجوییل در ایران برایتان اهمیتی ندارد می توانید با خیالی آسوده در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازید.
نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه یوزونجوییل
برای پذیرش در دانشگاه یوزونجوییل بایستی در آزمون YOS آن شرکت نموده و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. همچنین نیازمند ارائه مدرک TOMER نیز می باشید ؛ چرا که مواد درسی در دانشگاه یوزونجوییل به زبان ترکی تدریس می شوند.
رزومه کامل تحصیلی خود را نیز باید به زبان ترکی ترجمه و به دانشگاه ارسال کنید. در صورت پذیرش شما در دانشگاه، بایستی مراحل أخذ ویزای تحصیلی را شروع نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *