دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه
دانشگاه یدی تپه (Yeditepe) یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه واقع در شهر استانبول است. این دانشگاه در سال 1996 توسط بنیاد آموزش و فرهنگ استانبول تاسیس گردید‌‌. هدف دانشگاه Yeditepe که مدعی است یکی از 27 دانشگاه بزرگ ترکیه می باشد، بر پایه تربیت و آموزش دانشجویان و ارائه افرادی روشنفکر، خلاق و معتقد به آرمان های سکولاریسم که در زمینه پیشرفت هرچه بیشتر جامعه و پاسخگویی به نیازهای جهان مدرن فعالیت و تلاش می کنند قرار گرفته است. به همین دلیل دانشگاه یدی تپه، برنامه های آموزشی خود را منطبق با اهداف خود و تحولات سریع قرن 21 پیش می برد.
اگر شما نیز خواهان تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
دانشگاه یدی تپه
دانشگاه یدی تپه استانبول کاملاً خصوصی است و از طرف خزانه داری ترکیه هیچ گونه حمایت مالی از آن نمی شود. همانطور که در بخش قبل اشاره نمودیم، این دانشگاه توسط بنیاد آموزش و فرهنگ‌ استانبول تاسیس شده و از لحاظ تمامی هزینه های مالی نیز کاملاً تحت حمایت این بنیاد می باشد.
این دانشگاه تسهیلات خاص چون بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می دهد. میزان شهریه ها نیز طبق رشته، مقطع تحصیلی و برخی فاکتورهای دیگر، متغیر بوده و با بالا رفتن مقطع تحصیلی افزایش می یابد.
محوطه دانشگاه یدی تپه
پردیس اصلی دانشگاه یدی تپه در بخش آسیایی شهر استانبول و در Kayisdagi واقع شده و بیشتر بخش های دانشگاه در آن قرار دارند. پردیس Kayisdagi دارای فضای ساختمان به مساحت 236000 متر مربع بوده و فضای باز آن نیز 125000 متر مربع می باشد.
نماد دانشگاه یدی تپه یک عقاب دو سر است که سمبل زنان و مردان قدرتمند می باشد. ارتفاع ورودی آن 22 متر بوده و معماری زیبای دوران سلجوقی زینت بخش نقاط مختلف این دانشگاه می باشد.
بیمارستان های دانشگاه یدی تپه و همچنین دانشکده دندانپزشکی آن خارج از پردیس اصلی و در قسمت آسیایی شهر واقع شده اند.
پردیس اصلی دانشگاه یدی تپه یا همان پردیس Kayisdagi در مجموع دارای 319 کلاس درس، 32 آزمایشگاه کامپیوتر، 22 سالن سخنرانی، دو استودیوی تخصصی عکاسی، 74 آزمایشگاه تخصصی برای رشته های هنری، معماری، ارتباطات، دانشکده های علوم و مهندسی است.
آموزش در دانشگاه یدی تپه
این دانشگاه دارای 8 دانشکده، 4 انستیتو و 1 مدرسه عالی است.
دانشگاه یدی تپه عضو برنامه های تبادل دانشجو بوده و در آن امکان تبادل دانشجویان با دانشگاه های اروپایی به مدت چند ترم تحصیلی وجو دارد. به نحوی که رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل با دانشگاه های فرانسه، رشته مدیریت کسب و کار با دانشگاه های آلمان، برخی رشته های هنری با دانشگاه های ایتالیا و دانشجویان اغلب رشته ها نیز با دانشگاه های انگلیس تبادل می شوند.
در اغلب رشته های این دانشگاه مواد درسی به انگلیسی تدریس می شوند. در دانشگاه یدی تپه حدود 15000 دانشجو در رشته های مختلف و در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می باشند.
فهرست برخی دانشکده های دانشگاه به شرح ذیل می باشد :
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده علوم بهداشتی
دانشکده داروسازی
دانشکده پزشکی
دانشکده مهندسی
دانشکده معماری
دانشکده ارتباطات
دانشکده بازرگانی
دانشکده حقوق
دانشکده علوم اقتصادی و مدیریت
دانشکده آموزش و پرورش
دانشکده هنر و علوم
دانشکده هنرهای زیبا
دپارتمان ریاضیات
دانشکده علوم کاربردی
فهرست موسسه های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه نیز به شرح ذیل می باشد :
موسسه مطالعات عالی تحصیلات تکمیلی
موسسه مطالعات عالی علوم اجتماعی
موسسه تحصیلات تکمیلی علوم و مهندسی
رشته های تحصیلی دانشگاه یدی تپه
از مجموعه رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند می توان به فلسفه، ریاضیات، فیزیک، رادیو، تلویزیون و سینما، روزنامه نگاری، آنتروپولوژی، علوم اجتماعی، روابط و شناخت مردمی، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات انگلیسی، الکتریک، شیمی، رایانه، ماشین آلات، سیستم ها، معماری، پزشکی و دندانپزشکی اشاره نمود.
مزایای تحصیل در دانشگاه یدی تپه
دانشگاه یدی تپه، یکی از بهترین موسسات آموزش عالی ترکیه است که در آن تمام دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند و همچنین دانشجو امکان این را دارد که از بین 7 زبان دیگر، یکی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کند. همین ویژگی سبب شده که این دانشگاه دانشجویان خارجی بسیاری را به خود جذب کند.
این دانشگاه با بیش از 700 دانشگاه تراز اول در اقصی نقاط جهان چون دانشگاه های ایالات متحده، روسیه، اروپا و شرق دور همکاری می کند.
تحصیل در دانشگاه یدی تپه موقعیت های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان آن فراهم می سازد؛ چرا که این دانشگاه در زمینه صنعت نیز بسیار فعال است.
دانشگاه یدی تپه دارای امکانات علمی، آموزشی و رفاهی فراوانی است که در این مورد از بسیاری از دانشگاه های ترکیه پیشی گرفته است.
دانشگاه یدی تپه از چه امکاناتی برخوردار است؟
از جمله امکانات بیشماری که دانشگاه یدی تپه به دانشجویان خود ارائه می دهد می توان به یک مرکز تناسب اندام، یک استخر المپیک، دو سالن والیبال و بسکتبال، یک سالن اسکواش، یک زمین تنیس روی میز و … اشاره نمود. دانشجویان همچنین می توانند از امکاناتی چون کتابفروشی، بانک، فروشگاه، آرایشگاه و … که در طبقه پایین سالن تفریحی دانشگاه واقع شده اند، استفاده کنند.
دانشگاه یدی تپه از لحاظ برنامه های فرهنگی، ورزشی، هنری و … نیز بسیار پربار بوده و دارای انجمن های دانشجویی متعددی است که این برنامه های را طراحی و اجرا می کنند.
این دانشگاه دارای یک مرکز خدمات پزشکی متشکل از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی نیز می باشد که خدمات پزشکی اولیه و اورژانسی چون معاینات فیزیکی، عمل های جراحی کوچک، پانسمان و تزریقات و … را به دانشجویان، اساتید و پرسنل ارائه می دهند. همچنین در صورت نیاز، دانشجویان یا کارکنان از طریق خدمات آمبولانس موجود در مرکز پزشکی دانشگاه، به بیمارستان های طرف قرار داد با آن انتقال داده می شوند.
رنکینگ (رتبه) دانشگاه یدی تپه
دانشگاه یدی تپه در سال 2018 ، در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 2764 را کسب نموده و در میان دانشگاه های تراز اول ترکیه نیز رتبه 39 را به خود اختصاص داده است.
نکته : مدرک دانشگاه یدی تپه مورد تأیید و پذیرش وزارت علوم ایران نمی باشد.
نحوه پذیرش در دانشگاه یدی تپه
اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه را دارید باید در آزمون YOS نمره قبولی را کسب نمایید. در صورت تمایل به تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز باید مدرک آزمون های ALES یا GRE یا GMAT را ارائه دهید.
نکته مهم : لازم است یکی از مدارک زبان تافل یا آیلتس را نیز داشته باشید؛ چرا که در دانشگاه یدی تپه دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. همچنین بایستی رزومه تحصیلی خود را به انگلیسی یا ترکی ترجمه نموده به دانشگاه ارسال نمایید. در مرحله بعد و در صورت پذیرش نیز باید مراحل اخذ ویزای تحصیلی را استارت بزنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *