دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسارای
تاریخچه تأسیس دانشگاه گالاتاسارای
دانشگاه گالاتاسارای Galatasaray Üniversitesi یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1992 به دنبال توافق نامه ای که با حضور رئیس جمهور وقت ترکیه Turgut Özal و رئیس جمهور وقت فرانسه ، فرانسوا میتران طی مراسمی در دبیرستان گالاتاسارای (مدرسه اصلی دانشگاه گالاتاسارای) به امضا رسید در شهر استانبول تأسیس گردید. Coşkun kırça سفیر ترکیه در فرانسه جهت سازماندهی این توافق نامه بسیار تلاش نمود. دانشگاه گالاتاسارای در Ortaköy یکی از مناطق شلوغ و پر رفت و آمد قسمت اروپایی استانبول واقع شده است. ساختمان این دانشگاه در سال 1838 بازسازی گردید.
دانشگاه گالاتاسارای (مانند دبیرستان و باشگاه ورزشی با همین نام) یکی از مهم ترین اعضای جامعه گالاتاسارای می باشد‌‌ و بعنوان یکی از بهترین و با اعتبارترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود.
مأموریت دانشگاه گالاتاسارای
وظیفه این دانشگاه این است که از طریق ارائه آموزش عالی در بالاترین سطح و کیفیت ممکن به تربیت نیروهای زبده و با اعتماد به نفس پرداخته و همچنین دانشجویان را به تلاش در جهت پیشرفت در سطح ملی و بین المللی تشویق نماید.
آموزش در دانشگاه گالاتاسارای
دانشگاه گالاتاسارای که تنها دانشگاه فرانسوی زبان ترکیه است ؛ شامل 5 دانشکده (مهندسی و تکنولوژی ، حقوق ، علوم طبیعی و ادبیات ، علوم اقتصادی و اداری ، ارتباطات) و هم چنین مؤسسات علوم کاربردی و علوم اجتماعی می باشد.
این دانشگاه سالانه دارای ظرفیت پذیرش 4000 الی 4999 دانشجو می باشد. دانشگاه گالاتاسارای همچنین دارای 200 نفر کادر علمی بوده و 2500 دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در این دانشگاه رشته های تحصیلی مختلف (مهندسی کامپیوتر ، جامعه شناسی ، اقتصاد ، مدیریت ، حقوق ، علوم سیاسی ، بازاریابی و …) ارائه می شوند.
دانشگاه گالاتاسارای مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه (YÖK) می باشد.
این دانشگاه در برنامه های تبادلی اروپا مانند اراسموس و سقراط عضو بوده و بر طبق این برنامه ها حدوداً 50 دانشجوی اروپایی را پذیرش نموده و همچنین هر سال 100 نفر از دانشجویان گالاتاسارای در چارچوب این برنامه های تبادلی جهت ادامه تحصیل به فرانسه سفر می کنند.
دوره های آموزشی در دانشگاه گالاتاسارای به سه زبان فرانسه ، انگلیسی و ترکی ارائه می شوند. علاوه بر فرانسه که اولین زبان خارجی دانشگاه می باشد تسلط به انگلیسی نیز بعنوان دومین زبان خارجی برای همه دانشجویان الزامی است. همچنین دانشجویان در کنار تحصیلات دانشگاهی باید در دوره آموزشی زبان خارجی سوم (که می تواند بسته به انتخاب دانشجو آلمانی یا اسپانیایی باشد) نیز شرکت کنند.
مؤسسات آموزشی ذیل تحت نظارت دانشگاه گالاتاسارای فعالیت می کنند :
مؤسسه زبان های خارجی
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه علوم
هنرستان فنی حرفه ای
مدرسه های حرفه ای گروه مهندسی دریایی ، بخش حمل و نقل دریایی و مدیریت برنامه ها و دوره ها نیز تحت نظارت این دانشگاه به فعالیت های آموزشی مشغول می باشند.
مراکز تحقیقاتی دانشگاه گالاتاسارای به شرح ذیل می باشند :
مرکز تحقیقات استراتژیک
مرکز تحقیقات مدیریتی
مرکز تحقیقات حقوق جزا و جرم شناسی
مرکز تحقیقات اقتصادی گالاتاسارای GIAM
مرکز تحقیقات اصطلاحات Kemalist
مرکز تحقیق و مستند سازی اروپا
MEDIAR مرکز مطالعات رسانه ای ، تحقیقات و برنامه های کاربردی
رنکینگ دانشگاه گالاتاسارای
این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های جهان دارای رتبه 3996 بوده و در سطح برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 62 را به خود اختصاص داده است.
لازم به ذکر است که دانشگاه گالاتاسارای جزو دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی باشد. بنابراین اگر پس از پایان تحصیلات در ترکیه قصد مراجعت و فعالیت یا ادامه تحصیل در ایران را دارید این دانشگاه به شما توصیه نمی شود. در غیر اینصورت دانشگاه گالاتاسارای گزینه ای بسیار خوب جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه می باشد.
شرایط أخذ پذیرش از دانشگاه گالاتاسارای
جهت ورود به دانشگاه گالاتاسارای ، داوطلبان ابتدا باید وارد وبسایت دانشگاه شده ، فرم درخواست پذیرش را دانلود و تکمیل نموده به همراه مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان به دانشگاه ارائه کنند. پس از بررسی و تأیید مدارک توسط دانشگاه ، به متقاضی موافقت نامه ارسال می گردد.
دانشجویان خارجی در دانشگاه گالاتاسارای
دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT (کارشناسی) ، GMAT (علوم مدیریت – BBA و MBA) یا GRE (برنامه های تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلی غیر از علوم مدیریت) شرکت نمایند. همچنین لازم است داوطلبان خارجی دوره های آمادگی آزمون زبان ترکی که در شهرهای بزرگ اغلب کشورها تحت نظارت سفارتخانه ترکیه برگزار می شود ، را نیز پشت سر بگذارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *