دانشگاه چوکوروا

دانشگاه چکوروا Cukurova Universitesi
دانشگاه Cukurova یکی از بزرگترین دانشگاه های تحصیلات تکمیلی ترکیه می باشد که در شهر آدانا واقع شده است. این دانشگاه دولتی در سال 1973 تأسیس و توسط مجمع آموزش عالی ترکیه (YOK) به رسمیت شناخته شد.
دانشجویان جهت پذیرش در دانشگاه چکوروا Cukurova Universitesi بایستی در آزمون ورودی آن شرکت کنند. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران است.
تاریخچه دانشگاه Cukurova
هسته اولیه دانشگاه چکوروا را دانشکده کشاورزی دانشگاه آنکارا و دانشکده پزشکی دانشگاه آتاتورک تشکیل دادند. این دو دانشکده در سال 1973 با یکدیگر ادغام شده و دانشگاه Cukurova را پایه گذاری نمودند. پس از مدتی دانشکده های مهندسی ، علوم پایه و علوم اداری نیز به این مجموعه اضافه و دانشگاه چکوروا در مجموع دارای 5 دانشکده شد.
در سال 1982 با ادغام دانشکده علوم اداری و دپارتمان اقتصاد ، دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه Cukurova تأسیس شد. همچنین دانشکده علوم پایه نیز به دانشکده علوم و ادبیات تبدیل شد.
پس از مدتی دانشکده مهندسی و آکادمی مهندسی و علوم اداری و تجاری آدانا با یکدیگر ادغام شده و دانشکده مهندسی و معماری را به وجود آوردند. کالج زبان های خارجی مرسین و هاتای نیز به یکدیگر ملحق شدند و بدین ترتیب دانشکده تربیت معلم به وجود آمد.
نکته جالب این که در سال 1992 دانشگاه Cukurova زمینه و شرایط تشکیل سه دانشگاه دیگر ، یعنی دانشگاه مرسین ، دانشگاه هاتای و دانشگاه Sutcu Imam را به وجود آورد. به نحوی که چند کالج و یک مرکز تحقیقاتی دانشگاه چکوروا به این دانشگاه ها منتقل شدند.
اما این دانشگاه با گذر زمان باز هم توسعه یافت و بخش های بسیاری به آن اضافه شدند. دانشگاه Cukurova در حال حاضر دارای 10 دانشکده ، 7 مدرسه فنی و حرفه ای ، 3 کالج ، 3 مؤسسه و 20 مرکز کاربردی پژوهشی است.
پردیس دانشگاه Cukurova
پردیس دانشگاه چکوروا Balcali نام دارد. پردیس Balcali دارای مساحت تقریبی 20 کیلومتر مربع بوده و در شرق دریاچه سیهان واقع شده است.
پردیس Balcali ساختمان های اداری و آموزشی ، انواع آزمایشگاه های مجهز در زمینه های مختلف علمی ، کتابخانه مرکزی دانشگاه ، کافه تریا ، امکانات ورزشی ، خوابگاه های کادر علمی و دانشجویان ، بیمارستان و … را در خود جای داده است.
دانشجویان می توانند برای جابجایی در محوطه داخل و خارج دانشگاه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.
معرفی دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه Cukurova
در حال حاضر بیش از 4000 دانشجو در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری این دانشگاه تحصیل می کنند. دانشگاه Cukurova همچنین دارای 1903 نفر کادر علمی است.
برخی از دانشکده های دانشگاه Cukurova عبارتند از :
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده پزشکی
دانشکده علوم بهداشتی
دانشکده داروسازی
دانشکده دامپزشکی سیهان
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده الهیات
دانشکده ارتباطات
دانشکده مهندسی سیهان
دانشکده مهندسی
دانشکده شیلات
دانشکده تربیت بدنی
دانشکده علوم انسانی
دانشکده علوم و حروف
دانشکده کشاورزی
دانشکده معماری
دانشکده مدیریت بازرگانی کازان
دانشکده حقوق
در دانشگاه Cukurova رشته هایی چون ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زبان های خارجی ، حقوق ، زمین شناسی ، مهندسی ، پزشکی ، مامایی ، پرستاری ، بیولوژی ، موسیقی و … تدریس می شوند.
آموزش در دانشگاه Cukurova
در این دانشگاه (به جز مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک که به زبان انگلیسی تدریس می شوند) ، تقریباً تمام رشته های تحصیلی به زبان ترکی آموزش داده می شوند. همچنین برای دانشجویان دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه Cukurova دوره های اجباری زبان انگلیسی برگزار می شود.
برای رشته های ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، معماری ، زمین شناسی ، مهندسی عمران ، صنایع و نساجی شرکت در دوره های زبان انگلیسی اختیاری است.
دانشجویان تمامی رشته ها می توانند در صورت علاقه در کلاس های زبان انگلیسی ، آلمانی و فرانسه مؤسسه زبان خود دانشگاه شرکت نمایند.
در حالت کلی زبان آموزشی دانشگاه چکوروا ترکی استانبولی بوده و دانشجویان باید به این زبان کاملاً مسلط باشند.
امکانات مختلف دانشگاه Cukurova
این دانشگاه در زمینه های علمی ، فرهنگی ، رفاهی و ورزشی دارای امکانات و خدمات بسیاری است.
سالن های بدن سازی ، سالن های ورزشی سرپوشیده ، پاتیناژ ، استخرهای روباز و سرپوشیده ، زمین های والیبال ، فوتبال ، بسکتبال ، تنیس ، مرکز آموزش سوارکاری ÇUAŞK (که این مرکز قابل استفاده برای تمام دانشجویان و کارکنان بوده و امور مربوط به آموزش ، نگهداری و مدیریت آن توسط خود دانشجویان انجام می شوند) و … از جمله امکانات ورزشی دانشگاه Cukurova می باشند.
دانشگاه Cukurova در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نیز امکانات و خدمات بسیاری را شامل نمایش تئاتر و فیلم ، اجرای انواع کنسرت ها و … به دانشجویان ارائه می کند. بعلاوه دانشجویان می توانند با عضویت در انواع انجمن های دانشگاه در زمینه های اجتماعی، سیاسی ، فرهنگی، هنری ، علمی و .‌.. فعالیت نموده و مهارت های فردی و اجتماعی خود را جهت حضور فعال و مؤثر در جامعه و محیط کار تقویت نمایند.
از جمله امکانات بسیار خوب دانشگاه Cukurova می توان به کتابخانه بسیار غنی و مجهز آن اشاره نمود که دارای 130 هزار جلد کتاب و 65 هزار مجله در زمینه های مختلف و حتی برخی آثار خطی می باشد.
رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه Cukurova
این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 932 ، در میان بهترین دانشگاه های آسیا رتبه 146 و در میان بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه 10 را به خود اختصاص داده و در زمینه های کشاورزی و فیزیک نیز به ترتیب دارای رنک 185 و 226 است.
همچنین مدرک دانشگاه چکوروا در وزارت علوم ایران معتبر بوده و در رتبه بندی این وزارت در رده متوسط قرار می گیرد.
با توجه به موارد فوق می توان گفت که دانشگاه Cukurova گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه می باشد.
نحوه أخذ پذیرش در دانشگاه Cukurova
جهت تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه باید در آزمون YOS شرکت و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید و جهت أخذ پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری نیز لازم است آزمون ALES را پشت سر بگذارید.
از آنجاییکه زبان آموزشی دانشگاه Cukurova ترکی می باشد باید جهت ورود به این دانشگاه مدرک زبان TOMER را نیز ارائه داده و یا در دوره های آموزش زبان ترکی خود دانشگاه شرکت کنید.
برای رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک که به زبان انگلیسی تدریس می شوند دانشجو باید مدرک تافل یا آیلتس داشته باشد.
سوابق کامل تحصیلی و ریز نمراتتان را نیز باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و به دانشگاه ارسال کنید. در صورت پذیرش نیز باید مراحل أخذ ویزای تحصیلی و اجازه اقامت را طی نموده و این مدارک را در اسرع وقت به دانشگاه ارائه دهید.
نکته مهم : از زمان أخذ پذیرش در دانشگاه ، فقط به مدت 30 روز فرصت دارید که ویزای تحصیلی و اجازه اقامت خود را به دانشگاه تحویل دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *