دانشگاه هوانوردی ترکیه

دانشگاه هوانوردی ترکیه
دانشگاه هوانوردی ترکیه یکی از برجسته ترین و محبوب ترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در این کشور می باشد. این دانشگاه از سطح علمی بالایی برخوردار است. دانشگاه هوانوردی ترکیه در عرصه علوم هوانوردی و هواپیما تخصص ویژه ای دارد و آموزش های حرفه ای مربوط به خلبانی را در سه پردیس خود به دانشجویان ارائه می کند. فعالیت های این دانشگاه نیز تحت نظارت انجمن حمل و نقل هوایی ترکیه (UTAA) انجام می گردد.
شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه
امروزه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان ، از جمله کشورمان ، ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. تحصیل در ترکیه مزایای بسیاری برای دانشجویان ایرانی به همراه دارد که از آن جمله می توان به پایین بودن شهریه های دانشگاهی و هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی ، سطوح علمی بالای دانشگاه های ترکیه ، نزدیکی مسافت دو کشور ، نزدیکی فرهنگی ، امکان دریافت پذیرش آسان در دانشگاه های ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی ، امکان کار در حین تحصیل ، امکان أخذ اقامت ترکیه و … اشاره نمود. از جمله شرایط لازم جهت أخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه ، قبولی در آزمون های مربوطه چون YÖS، SAT ، ALES و … است که بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. همچنین متقاضی ملزم به ارائه مدرک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی به دانشگاه مقصد می باشد که نوع مدرک (ترکی یا انگلیسی) با توجه به زبان آموزشی دانشگاه تعیین می گردد‌. البته برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز آزمون ورودی ندارند و معدل بالای دیپلم متوسطه و … را معیار پذیرش دانشجویان قرار می دهند.
برترین دانشگاه های ترکیه در سال 2020 بر اساس سیستم رتبه بندی QS
یک. دانشگاه کوچ Koç University ، با رتبه جهانی 451
دو. دانشگاه بیلکنت Bilkent University ، با رتبه جهانی 510 – 501
سه. دانشگاه سابانجی Sabanci University ، با رتبه جهانی 530 – 521
چهار. دانشگاه فنی خاورمیانه METU ، با رتبه جهانی 600 – 591
پنج. دانشگاه بغازیچی Boğaziçi University ، با رتبه جهانی 700 – 651
شش. دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University ، با رتبه جهانی 700 – 651
هفت. دانشگاه آنکارا Ankara University ، با رتبه جهانی 1000 – 801
هشت. دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University ، با رتبه جهانی 1000 – 801
نه. دانشگاه استانبول Istanbul University ، با رتبه جهانی 1000 – 801
تحصیل در دانشگاه هوانوردی ترکیه
این دانشگاه نخستین دانشگاه هوانوردی ترکیه می باشد و در شهر آنکارا ، پایتخت ترکیه قرار دارد. در دانشگاه هوانوردی ترکیه علاوه بر دروس نظری ، دوره های عملی هوانوردی و پروازهای آموزشی نیز به دانشجویان ارائه می شوند. همچنین دانشجویان این دانشگاه آموزش های مربوط به هوانوردی تخصصی و پرواز در شرایط حاد جوی چون هوای منجمد ، برفی یا بارانی و … را نیز فرا گرفته و سپس در صورت قبولی در آزمون های تئوری و عملی مربوطه مجوز هوانوردی تخصصی و پرواز در شرایط جوی سخت را أخذ می کنند. تمامی این آموزش ها در دانشگاه هوانوردی ترکیه ، در چارچوب استاندارهای پرواز و هوانوردی آژانس ایمنی هوایی اروپا ، سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ، فدراسیون هوایی بین المللی ، اداره مشترک هوایی و مقامات هواپیمایی کشوری ترکیه انجام می گردند.
بعلاوه یکی از ضوابط تحصیل در زمینه هوانوردی در ترکیه این است که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات بایستی قادر به پرواز با یکی از هواپیماهای تجاری ترکیه به مدت حداکثر 207 ساعت باشند. به همین دلیل آموزش های ارائه شده در دانشگاه هوانوردی ترکیه به دانشجویان مهارت لازم را برای پرواز به مدت 243 ساعت می دهد.
پس از فارغ التحصیلی دانشجویان ، آینده شغلی بسیار خوبی در انتظار آنان خواهد بود که از آن جمله می توان به فعالیت بعنوان خلبان در شرکت های هواپیمایی و یا نهادهای آموزش هوانوردی ترکیه اشاره نمود.
پس از پشت سر گذاشتن دوره تحصیلی هوانوردی در این دانشگاه ، به دانشجویانی که قادر به پرواز به مدت حداکثر 207 ساعت با یکی از هواپیماهای تجاری ترکیه باشند ، مدرک کارشناسی هوانوردی ارائه می شود.
شرایط شغلی و تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه هوانوردی ترکیه
فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی هوانوردی از دانشگاه هوانوردی ترکیه می توانند تحصیلات خود در مقاطع بالاتر چون کارشناسی ارشد و دکتری را ادامه داده و یا جهت استخدام در نهادهای تجاری و شرکتی ، مؤسسات آموزش خلبانی و … اقدام نمایند. در حالت کلی فارغ التحصیلان هوانوردی از این دانشگاه ، فرصت های شغلی بسیار خوبی را در نهادها و موسسات هوانوردی ترکیه پیش رو خواهند داشت.
پس از سال 2013 دانشکده های جدیدی در این دانشگاه شکل گرفت که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
مهندسی هواشناسی
مهندسی هوانوردی
مهندسی مکانیک
مهندسی صنایع
مهندسی مکاترونیک
مهندسی برق و الکترونیک
مدارک لازم جهت تحصیل در دانشگاه هوانوردی ترکیه
جهت اقدام به پذیرش در دانشگاه هوانوردی ترکیه ارائه مدارک ذیل به مسئولین مربوطه ضروری است :
دو قطعه عکس
واریز هزینه مربوط به بررسی درخواست و پرونده دانشجو به حساب دانشگاه هوانوردی ترکیه
تسلط کامل به زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان بین المللی TOEFL و یا IELTS
کسب نمره قبولی در آزمون های بین المللیFCE ،CAE ،CPE
کسب حداقل نمره 60 در آزمون UTAA
مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه هوانوردی ترکیه
در این دانشگاه برنامه های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه هوانوردی ترکیه ، 4 سال می باشد. از جمله رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در این دانشگاه می توان به کنترل ترافیک هوایی ، خلبانی ، حمل و نقل هوایی مسافربری ، مدیریت مهندسی هوانوردی ، مدیریت لجستیک ، مهندسی صنایع و سیستمها ، مهندسی هوافضا ، مهندسی برق و الکترونیک و … اشاره نمود.
رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز عبارتند از : خلبانی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق.
طول دوره تحصیلی مقطع دکتری نیز 4 سال می باشد. این دانشگاه در مقطع دکتری تنها رشته مدیریت بازرگانی را ارائه می کند.
دانشجویان برای أخذ پذیرش از مقطع کارشناسی این دانشگاه یک بار در سال و برای دریافت پذیرش از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دو بار در سال فرصت دارند.
ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه هوانوردی ترکیه
دانشگاه هوانوردی ترکیه در وزارت آموزش و پرورش این کشور معتبر و مورد تأیید می باشد. مدارک مقطع کارشناسی صادر شده از این دانشگاه بی هیچ محدودیت و شرطی تأیید می گردند. اما تأیید مدارک مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه هوانوردی ترکیه مستلزم این است که دانشجو دارای حداقل معدل 15 بوده و همچنین در زمینه رشته تحصیلی خود مقاله ای را در یکی از نشریات علمی معتبر ترکیه به چاپ رسانده باشد.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه