دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا
دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های دولتی شهر استانبول ترکیه است که در منطقه فاتیح این شهر واقع شده است. این دانشگاه در رده بندی وزارت علوم و بهداشت در گروه متوسط قرار می گیرد و توسط این دو وزارت معتبر شناخته می شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه مارمارا با همراه باشید.
تاریخچه تأسیس دانشگاه مارمارا
تاریخچه تأسیس دانشگاه مارمارا به سالهای دور بر می گردد. در 16 ژانویه 1883 در منطقه Çağaloğlu استانبول یک مؤسسه به نام کالج عالی بازرگانی تأسیس شد. این کالج تنها مؤسسه ای بود که در آن دروس اقتصاد و بازرگانی آموزش داده می شد. کالج عالی بازرگانی در سال 1889 تحت نظر آموزش و پرورش قرار گرفت و چهار سال بعد یعنی در سال 1893 بسته شد. اما این مؤسسه مجدداً در سال 1897 آغاز به کار نمود و بعدها نام آن به مدرسه عالی اقتصاد و بازرگانی تغییر یافت که در طی سالهای 1959-1923 با همین نام شناخته می شد. این مؤسسه از سال 1959 به بعد ، به آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی تغییر نام یافت.
در سال 1982 چند مدرسه پزشکی و دندانپزشکی نیز به این آکادمی ملحق شدند و از آن زمان دانشگاه مارمارا به صورت رسمی شروع به فعالیت نمود. دانشگاه مارمارا در آن زمان دارای 9 دانشکده ، یک مؤسسه و یک مدرسه فنی و حرفه ای بود.
با گذر زمان این دانشگاه توسعه یافت به نحوی که در حال حاضر دارای 14 دانشکده ، 11 مؤسسه و 9 مدرسه فنی حرفه ای می باشد.
آموزش در دانشگاه مارمارا
دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های برجسته ترکیه بوده و با پیشینه تاریخی دور و دراز خود بعنوان اولین دانشگاه چند زبانه این کشور شناخته می شود. در این دانشگاه رشته های تحصیلی دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی و مهندسی به زبان ترکی و انگلیسی و رشته های تحصیلی دانشکده های اقتصاد و علوم اداری به زبان های ترکی ، انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی آموزش داده می شوند.
کادر علمی دانشگاه مارمارا از بیش از 3000 استاد و هیئت علمی تشکیل شده است. این دانشگاه 44661 دانشجو در مقطع کارشناسی ، 7406 دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری و 1354 دانشجوی بین المللی از 73 کشور جهان دارد و در کل بیش از 57 هزار دانشجو در دانشگاه مارمارا مشغول به تحصیل می باشند.
روش های آموزشی دانشگاه مارمارا بروز و مطابق با نیازهای دنیای مدرن بوده و سطح علمی آن نیز به دلیل کارنامه درخشان اساتید و دانشجویان در زمینه های حقوق ، پزشکی و هنرهای زیبا در حال پیشرفت روزافزون می باشد.
دانشگاه مارمارا اولین دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های اروپا (EAU) می باشد و تعاملات تنگاتنگی با دانشگاه های برتر سراسر جهان دارد. از طرفی دانشکده های فنی و مهندسی این دانشگاه پژوهش ها و پروژه های علمی خود را از طریق ABET انجام می دهند که این نیز باعث ایجاد تعاملات گسترده بین دانشگاه مارمارا و سایر دانشگاه های جهان شده و سطح علمی دانشگاه را ارتقاء می دهد.
دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه مارمارا
برخی از رشته های تحصیلی دانشگاه مارمارا عبارتند از :
پزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، مامایی ، بیولوژی ، جامعه شناسی ، مدیریت ، بانکداری ، جغرافیا ، زبان های خارجی ، رشته های مهندسی و …
فهرست اسامی دانشکده های دانشگاه مارمارا به شرح ذیل می باشد :
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده پزشکی
دانشکده علوم بهداشت
دانشکده مهندسی
دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده ارتباطات
دانشکده آموزش و پرورش آتاتورک
دانشکده حقوق
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده الهیات
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده هنر و علوم
همچنین از مؤسسه های دانشگاه مارمارا می توان به مؤسسه مطالعات پزشکی ، مؤسسه نورولوژی ، مؤسسه بانکداری و بیمه ، مؤسسه علوم اجتماعی و … اشاره نمود.
مأموریت و چشم انداز دانشگاه مارمارا
مأموریت : دانشگاه مارمارا در فاصله بین سال های 2013 تا 2017 با هدف تلاش برای پیشرفت جامعه و آینده بهتر، یک برنامه راهبردی را تنطیم نمود که تمامی نهادها و اعضای دانشگاه بر طبق این برنامه راهبردی ، در جهت هدف مذکور فعالیت نمودند.
چشم انداز : این دانشگاه در آینده ای نزدیک تبدیل به یکی از دانشگاه های برجسته در زمینه های علمی ، فناوری ، ورزش و هنر می شود.
محوطه دانشگاه مارمارا و پردیس های آن
این دانشگاه در کل مشتمل بر 14 پردیس می باشد که از این میان پردیس های Beyazıt , Bahçelievler , Nişantaşı , Sultanahmet , Şişli , Tarabya در بخش اروپایی استانبول و پردیس های Başıbüyük , Anadoluhisarı , Bağlarbaşı , Acıbadem , Pendik , Kartal , Göztepe , haydarpaşa در بخش آسیایی این شهر قرار دارند.
پردیس های Başıbüyük و Şişli به ترتیب بزرگترین و کوچکترین پردیس های دانشگاه مارمارا بوده و مساحت کل پردیس های این دانشگاه برابر با 617.782.9 متر مربع می باشد.
از جمله امکانات رفاهی ، علمی و … پردیس های دانشگاه مارمارا می توان به مراکز پژوهشی ، خوابگاه ها ، آزمایشگاه ها ، سالن های تئاتر و سینما ، رستوران ها ، سالن های ورزشی ، مراکز درمانی و … اشاره نمود.
امکانات و فعالیت های ورزشی در دانشگاه مارمارا
این دانشگاه در زمینه های والیبال ، تنیس روی میز ، بسکتبال ، کوهنوردی ، تناسب اندام ، رقص و … امکانات لازم را در اختیار دانشجویان و کارکنان خود قرار داده است. برنامه ریزی و اجرای فعالیت های ورزشی این دانشگاه توسط اداره بهداشت و ورزش انجام می پذیرد.
از جمله امکانات پردیس Göztepe می توان به سالن ورزشی بزرگ آن اشاره نمود که در حال گسترش بوده و در آینده میزبان 2000 تماشاگر خواهد بود. همچنین در این پردیس یک اتاق عکاسی ، یک سالن بدن سازی و یک سالن بیلیارد نیز برای دانشجویان در نظر گرفته شده اند.
دانشکده تربیت بدنی دانشگاه مارمارا نیز در پردیس Anadoluhisarı واقع شده و شامل امکانات ورزشی بسیاری از جمله سالن های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، تنیس ، استخرهای روباز و سرپوشیده ، گلف و … می باشد.
رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه مارمارا
دانشگاه مارمارا در رتبه بندی وزارت علوم و بهداشت ایران در رده متوسط قرار دارد و مدرک دانشگاه مارمارا در وزارت ها معتبر می باشد.
این دانشگاه در رتبه بندی سال 2018 در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 1431 را کسب نموده است. همچنین در میان بهترین دانشگاه های ترکیه در رتبه 16 و در رتبه بندی بهترین دانشگاه های آسیا در رتبه 212 قرار دارد.
نحوه أخذ پذیرش و ورود به دانشگاه مارمارا
جهت أخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه مارمارا بایستی در آزمون YOS این دانشگاه شرکت و حداقل نمره قبولی را کسب کنید. همچنین لازم است سوابق و آخرین مدرک تحصیلی خود را ترجمه و به دانشگاه ارسال نمایید.
برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری این دانشگاه نیز باید مدرک آیلتس، تافل یا مدرک مشابه دیگری را به دانشگاه ارائه دهید.
با اینکه دانشگاه مارمارا در واقع یک دانشگاه چند زبانه است؛ اما زبان آموزشی اغلب رشته های تحصیلی آن ترکی استانبولی می باشد و به همین دلیل قبل از شروع به تحصیل در این دانشگاه باید به زبان ترکی تسلط پیدا کنید.

شهریه دانشگاه مارمارا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی 30 هزار لیر میباشد sat آزمون ورودی به این دانشگاه میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *