دانشگاه قوجاایلی

دانشگاه قوجاایلی
دانشگاه قوجاایلی) Kocaeli یا به اختصار (KOU یکی از بهترین دانشگاه های دولتی شرق ترکیه است که در استان قوجاایلی دایر شده است. هسته اولیه این دانشگاه را آکادمی مهندسی و معماری قوجاایلی تشکیل می دهد. این آکادمی در سال 1976 در این استان تأسیس شده بود.
در این مقاله می خواهیم درباره دانشگاه قوجاایلی و نحوه أخذ پذیرش از این دانشگاه بحث نماییم. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.
تاریخچه تأسیس دانشگاه قوجاایلی
آکادمی مهندسی و معماری قوجاایلی در سال 1976 در استان قوجاایلی دایر شد. در آن زمان بخش های مهندسی مکانیک و مهندسی برق ، علوم پایه و نیز بخش زبان های مدرن بعنوان زیرمجموعه این آکادمی فعالیت می کردند. آکادمی مهندسی و معماری قوجاایلی در سال 1982 به دانشگاه ییلدیز ملحق شد. در ژوئن سال 1992 دولت ترکیه طرحی را مبنی بر تأسیس 22 دانشگاه در نقاط مختلف ترکیه تصویب نمود. دانشگاه قوجاایلی نیز بعنوان یکی از آن 22 دانشگاه در سال 1992 در شهر Izmit دایر گردید. این دانشگاه در سال 1999 در اثر زلزله دچار صدمات جدی گردید اما مجدداً بازسازی شد و به فعالیت خود ادامه داد. در سال 2004 دانشگاه به پردیس Umuttepe که در حومه Izmit واقع شده است انتقال یافت. این پردیس اکثر دانشکده های دانشگاه قوجاایلی را به جز دانشکده هنرهای زیبا ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده دامپزشکی و دانشکده معماری و طراحی در خود جای داده است.
شهر استانبول در فاصله 90 کیلومتری قوجاایلی قرار دارد و فرودگاه بین المللی قوجاایلی نیز در فاصله 50 کیلومتری Izmit واقع شده است که این عامل دسترسی به دانشگاه را آسان تر می کند. به دلیل مسافت کم قوجاایلی تا استانبول دانشجویان بسیاری از این شهر به دانشگاه قوجاایلی می آیند.
این دانشگاه در حال حاضر دارای 11 دانشکده ، 12 مرکز تحقیقاتی ، 12 واحد تحقیقاتی ، 6 دبیرستان ، 3 مؤسسه ، 1 کنسرواتوار دولتی و 19 مدرسه حرفه ای می باشد و 48757 دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند.
آموزش در دانشگاه قوجاایلی
در دانشگاه قوجاایلی ، رشته های تحصیلی به زبان ترکی ارائه می شوند و به همین دلیل تمام دانشجویان باید به این زبان تسلط کافی داشته باشند. رشته های فنی و مهندسی و برخی از رشته های هنری این دانشگاه بسیار محبوب و پرطرفدار می باشند.
دانشگاه قوجاایلی از طریق عضویت در برنامه های تبادلی چون اراسموس و فارابی به مدت چند ترم تحصیلی به مبادله اساتید و دانشجویان با دانشگاه های مطرح ترکیه و اروپا می پردازد که این عامل سطح علمی دانشگاه را به طرز قابل ملاحظه ای ارتقاء داده است.
برخی از دانشکده های دانشگاه قوجاایلی به شرح ذیل می باشند :
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده مهندسی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده تربیت بدنی
دانشکده تربیت دبیر
دانشکده الهیات
دانشکده علوم
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده ارتباطات
از جمله رشته های تحصیلی دانشگاه قوجاایلی که در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری ارائه می شوند نیز می توان پزشکی ، دندانپزشکی ، مهندسی برق ، الکترونیک ، مهندسی عمران ، کشاورزی ، اقتصاد ، الهیات ، مدیریت ، ریاضیات ، فیزیک ، شیمی و … را نام برد.
وظایف و اهداف دانشگاه قوجاایلی
وظایف :
انجام پژوهش های علمی در زمینه های مختلف در جهت تولید علم.
استفاده از این دانش جهت تربیت افرادی که خلاق ، دموکرات ، پایبند به ارزش های اخلاقی و حقوق بشر هستند.
ایجاد رابطه تنگاتنگ بین صنعت و فناوری جهت تولید برندهای معتبر.
حمایت از آموزش های مدرن و بروز و فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی.
اهداف :
تبدیل شدن به یک دانشگاه مدرن و بروز‌.
امکانات دانشگاه قوجاایلی
این دانشگاه امکانات علمی و رفاهی مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است.
از جمله امکانات علمی – آموزشی این دانشگاه می توان به بیمارستان تحقیقاتی ، مؤسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه ها ، کارگاه ها ، کتابخانه ، مؤسسه زبان های خارجی و ..‌. اشاره نمود.
کتابخانه دانشگاه قوجاایلی ، مشتمل بر هزاران جلد کتاب و نشریه در رشته ها و زمینه های مختلف می باشد که نیازهای پژوهشی بسیاری از دانشجویان و اساتید را تأمین می کند.
از جمله امکانات رفاهی دانشگاه قوجاایلی نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
در محوطه این دانشگاه خوابگاه های بزرگی با ظرفیت اسکان صدها دانشجوی دختر و پسر در نظر گرفته شده اند. در این خوابگاه ها انواع غذاهای گرم و سالم بین دانشجویان توزیع می گردد. همچنین دانشجویان در صورت تمایل می توانند غذاهای متنوع ، سالم و با کیفیت را با قیمتی ارزان از رستوران ها و کافه تریاهای متعددی که در محوطه دانشگاه واقع شده اند تهیه نمایند.
کلیه دانشجویان و کارکنان دانشگاه می توانند با پرداخت هزینه ای بسیار کم از انواع خدمات پزشکی و درمانی بیمارستان 270 تخت خوابه دانشگاه قوجاایلی بهره مند شوند. این مرکز درمانی در واقع یکی از بیمارستان های مهم و اصلی شرق ترکیه محسوب می گردد.
از جمله امکانات ورزشی دانشگاه قوجاایلی نیز می توان به سالن بدن سازی ، زمین های تنیس ، بسکتبال ، فوتبال ، والیبال ، استخر و … اشاره نمود.
همچنین دانشگاه قوجاایلی دارای باشگاه های دانشجویی متعددی است که در زمینه های مختلف علمی ، فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و … فعالیت نموده و رویدادها و برنامه های مختلفی را در دانشگاه سازماندهی و اجرا می کنند که از آن جمله می توان به جشنواره های بهاره اشاره نمود. در این جشنواره 7 روزه کنسرت های معروفترین خوانندگان ترک و برنامه های فرهنگی متعددی اجرا می گردد.
رنکینگ دانشگاه قوجاایلی
این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018 رتبه 1885 را کسب نموده و همچنین در سطح برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 22 را به خود اختصاص داده است. با توجه به آمار فوق می توان گفت که دانشگاه قوجاایلی یکی از بهترین دانشگاه های دولتی شرق ترکیه می باشد.
لازم به ذکر است که این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی باشد.
نحوه ورود به دانشگاه قوجاایلی
جهت ورود به این دانشگاه در اولین مرحله باید سوابق کامل تحصیلی و ریز نمراتتان را به زبان ترکی ترجمه و به دانشگاه ارسال نموده منتظر اعلام نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش خود بمانید.
جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS دانشگاه قوجاایلی شرکت و نمره حد نصاب را کسب نمایید.
جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شرکت در آزمون هایی چون ALES ، GRE یا GMAT الزامی است.
همچنین به دلیل اینکه زبان آموزشی در دانشگاه قوجاایلی ترکی است کلیه دانشجویان بین المللی موظف به ارائه مدرک زبان TOMER به این دانشگاه می باشند.
در صورت پذیرش نیز باید ویزای تحصیلی خود را تهیه نموده به دانشگاه تحویل دهید.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه