دانشگاه قفقاز قارص

دانشگاه قفقاز
تاریخچه تأسیس دانشگاه قفقاز
دانشگاه قفقاز (Kafkaz University) در سال 1993 میلادی تحت قانون شماره 3837 دایر شد. چند ماه پس از آن نیز ریاست دانشگاه تعیین گردید. در تاریخ تأسیس دانشگاه قفقاز ، یک دانشکده فنی حرفه ای از دانشگاه آتاتورک به این دانشگاه ملحق گردید و بدین ترتیب دانشگاه قفقاز فعالیت های آموزشی خود را با یک دانشکده ، یک رشته تحصیلی ، 245 دانشجو و 40 نفر کادر علمی شروع نمود. امروزه دانشگاه قفقاز در سایه پیشرفت روز افزون و توسعه سریع ، در مسیر تبدیل شدن به دانشگاه جامع قرار دارد.
آموزش در دانشگاه قفقاز
این دانشگاه شامل 5 پردیس می باشد که در شهر کارس واقع شده اند. تعداد اعضای کادر علمی دانشگاه نیز 872 نفر بوده و در حال حاضر حدوداً 20 هزار دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه می باشند.
دانشگاه قفقاز شامل 11 دانشکده ، 9 دانشکده فنی حرفه ای ، 3 دانشکده فنی ، 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی ، 1 دانشکده هنر و 18 مرکز پژوهشی و در کل دارای 45 بخش آکادمیک می باشد.
دانشگاه قفقاز با تکیه بر دانش و تجربه کادر علمی برجسته این دانشگاه ، فعالیت های آموزشی و پژوهشی بسیاری را در کارنامه علمی خود ثبت نموده است. این دانشگاه با گذر زمان در حال فراهم نمودن هرچه بیشتر زیرساخت های مدرن و بروز و همچنین سرمایه گذاری های لازم جهت ارائه آموزش در بالاترین سطح و کیفیت ممکن می باشد.
فعالیت ها و برنامه های دانشگاه قفقاز بر طبق اصول و اهداف قانون اساسی و قانون آموزش عالی و در راستای تحقق اصول و اصلاحات آتاتورک انجام می پذیرند.
برخی از بخش های آکادمیک دانشگاه قفقاز به شرح ذیل می باشند :
دانشکده ها
دانشکده دامپزشکی
دانشکده علوم و ادبیات
دانشکده اقتصاد ، مدیریت بازرگانی ، علوم سیاسی ، مدیریت عمومی
دانشکده آموزش
دانشکده پزشکی
دانشکده مهندسی و معماری
مؤسسات
مؤسسه علوم
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه علوم بهداشتی
از جمله رشته های تحصیلی دانشگاه قفقاز نیز می توان به مهندسی صنایع ، سیستم های کامپیوتری و شبکه ها ، مهندسی کامپیوتر ، روابط بین الملل ، حقوق بین الملل ، مدیریت عمومی ، علوم سیاسی ، اقتصاد بین المللی ، امور مالی و اعتباری ، مدیریت (بانکداری) ، کسب و کار مدیریت ، زبان و ادبیات انگلیسی ، زبان و ادبیات عربی ، زبان و ادبیات ترکی ، زبان و ادبیات آذربایجانی ، مترجمی زبان انگلیسی ، ریاضیات ، ریاضی و فیزیک ، ریاضیات و انفورماتیک و آموزش و پرورش ابتدایی و … اشاره نمود.
امکانات دانشگاه قفقاز
امکانات و خدمات پزشکی : در مراکز بهداشتی و دانشکده پزشکی دانشگاه قفقاز خدمات بهداشتی و درمانی متعددی به دانشجویان و کارکنان دانشگاه ارائه می شود.
امکانات اسکان و تغذیه : دانشجویان دانشگاه قفقاز می توانند غذاهای سالم و باکیفیت را از سلف ها و غذاخوری هایی که در تمامی پردیس های دانشگاه پراکنده شده اند ، تهیه نمایند.
دانشجویان می توانند در خوابگاه های دولتی و خصوصی اسکان نموده یا اقدام به اجاره مسکن دانشجویی کنند. از جمله دیگر امکانات اسکان دانشگاه قفقاز می توان به خوابگاه دخترانه جدیدی که ساخت آن در محوطه دانشگاه به تازگی به اتمام رسیده و دارای ظرفیت اقامت 200 دانشجوی دختر می باشد اشاره نمود. همچنین دانشجویانی که در دانشکده ها و دانشکده های فنی خارج از شهر تحصیل می کنند نیز از امکانات اسکان برخوردارند.
امکانات بورسیه دانشگاهی : دانشجویان دانشگاه قفقاز از امکان وام های دولتی و بورسیه های تحصیلی برخوردار هستند. بعلاوه به دانشجویانی که دارای بضاعت مالی کافی نمی باشند ، از طرف دانشگاه قفقاز و بنیاد توسعه کارس کمک هزینه های تحصیلی اعطا می گردد.
امکانات فناوری : تمامی بخش های دانشگاه قفقاز مجهز به آزمایشگاه های مدرن هستند تا نیازهای مطالعاتی و تحقیقاتی اساتید ، دانشجویان و پژوهشگران برطرف گردیده و زمینه توسعه هرچه بیشتر در زمینه آموزش و تحقیق فراهم گردد. همچنین تمامی بخش ها ، دارای واحدهای کامپیوتر و اینترنت می باشند.
امکانات ورزشی : از جمله امکانات ورزشی دانشگاه قفقاز می توان به سالن های ورزشی مسقف و روباز ، پیست اسکی ساریقامیش ، فرصت و امکان اسب سواری و کوهنوردی و … اشاره نمود. در این دانشگاه مسابقات ورزشی مختلفی نیز برگزار می شود که نفرات یا تیم های برتر به مسابقات سطح کشوری راه می یابند.
امکانات فرهنگی و اجتماعی : این دانشگاه دارای انجمن های دانشجویی بسیار متنوعی است که در زمینه های مختلفی مانند موسیقی ، عکاسی ، شعر ، کتاب ، طبیعت گردی ، زیست شناسی ، اصول و تفکر آتاتورک ، سینما ، تئاتر ، تفکر اجتماعی ، شطرنج ، مطبوعات و … فعالیت می کنند. دانشگاه قفقاز امکانات و خدمات لازم را جهت انجام تمام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مذکور و همچنین برنامه ها و رویدادهای دیگری چون جشن های فارغ التحصیلی ، برنامه های گردشگری و … را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. بعنوان مثال می توان به مکان برگزاری جشن ها و برنامه های مختلف ، وسایل نقلیه جهت رفت و آمد و … اشاره نمود که همگی توسط دانشگاه فراهم می شوند.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه