دانشگاه قاضی

دانشگاه Gazi
مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از گزینه های پیش روی بسیاری از ایرانیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور است و بدیهی است سؤالات بسیاری در این باره ذهن آنان را مشغول می کند. بعنوان مثال سطح علمی و رنکینگ دانشگاه ، بورسیه های تحصیلی ، امکانات و تجهیزات و …
در این مقاله قصد داریم درباره دانشگاه Gazi ترکیه به تفصیل بحث نماییم. اگر شما نیز مایل به ادامه تحصیل در ترکیه می باشید در این مقاله ما را همراهی کنید.
تاریخچه تأسیس دانشگاه Gazi
دانشگاه Gazi یا قاضی یکی دیگر از یادگارهای رئیس جمهور محبوب ترکیه ، مصطفی کمال آتاتورک می باشد. وی دانشگاه Gazi را در سال 1926 در شهر آنکارا تأسیس نمود. آتاتورک فردی روشن فکر ، تحصیلکرده و آگاه بود و به یادگیری و علم آموزی جوانان و همچنین سیستم آموزشی مدرن اهمیت بسیار قائل می شد. نام دانشگاه قاضی برگرفته از نام “قاضی مصطفی کمال آتاتورک” می باشد.
ساختمان فعلی دانشگاه قاضی برای اولین بار در سال 1926 با بهره گیری از طرح معمار کمال الدین ، تحت عنوان “مدرسه متوسطه آموزشی و نظامی” احداث شد و در سال 1929 نام آن به “مؤسسه آموزشی قاضی” تغییر یافت. این مکان در حال حاضر بعنوان مرکز پژوهشی دانشگاه قاضی استفاده می شود.
این مؤسسه در سال 1982 به طور رسمی به دانشگاه Gazi تغییر نام داد. دانشگاه فنی دخترانه آنکارا ، دانشگاه فنی آنکارا و دانشگاه اقتصاد و علوم بازرگانی نیز به دانشگاه Gazi ملحق شدند.
این دانشگاه در طول زمان توسعه یافت و بخش های بسیاری به آن اضافه شدند. در حال حاضر دانشگاه Gazi میزبان هزاران دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است.
آموزش در دانشگاه Gazi و دانشکده ها و مؤسسات آن :
دانشگاه قاضی سیستم آموزشی خود را بر مبنای شعار ” تحصیل در Gazi یک مزیت است ” پایه گذاری نموده و تاکنون گام های بسیار بزرگی در زمینه رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی ترکیه برداشته است.
زبان آموزشی در دانشگاه قاضی انگلیسی و ترکی استانبولی است. این دانشگاه شامل 20 دانشکده ، 55 مؤسسه پژوهشی ، 1 هنرستان موسیقی ترک ، 3 کالج ، 6 مرکز فنی و حرفه ای و 7 انستیتو می باشد.
کادر اساتید دانشگاه Gazi متشکل از 3000 نفر است. همچنین حدود 79 هزار دانشجو که 2000 نفر آنان دانشجوی بین المللی هستند در دانشگاه قاضی تحصیل می کنند. این دانشگاه از کشورهای خاورمیانه ، آفریقا ، کشورهای شرق دور ، قفقاز و کشورهای اروپایی دانشجو جذب می کند.
برخی از رشته های تحصیلی که در دانشگاه Gazi ارائه می شوند عبارتند از :
پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی ، علوم آموزشی ، ارتباطات ، اقتصاد و علوم اداری ، معماری ، حقوق ، هنرهای زیبا ، ادبیات و …
این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا ، پایتخت ترکیه ، واقع شده است.
اسامی دانشکده های دانشگاه Gazi :
دانشکده پزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده مهندسی
دانشکده علوم
دانشکده فنی و حرفه ای
دانشکده تکنولوژی
دانشکده گردشگری
دانشکده تربیت دبیر
دانشکده حقوق
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده ارتباطات
دانشکده معماری
دانشکده هنر و طراحی
دانشکده هنر
دانشکده آموزش صنعتی
دانشکده علوم و هنر پلاتیلی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده علوم بهداشتی
دانشکده آموزش تجارت و گردشگری
مأموریت و چشم انداز دانشگاه Gazi :
وظیفه دانشگاه قاضی ، تربیت افرادی است که به تحقیق و پژوهش و همچنین تجزیه و تحلیل مسائل و موضوعات علمی و آموزشی علاقمند بوده و در عین حال به ارزش های والای انسانی مقید و پایبند هستند.
هدف این دانشگاه نیز تولید علم و ارائه آن به سایر انسانها و زندگی حقیقی است.
از جمله اصول بنیادین دانشگاه Gazi می توان به موارد ذیل اشاره نمود : احترام به همه دانشجویان و کارکنان بدون تعصبات قومی ، مذهبی، جنسیتی و .‌‌.. ، تلاش در جهت کسب رضایت پرسنل و دانشجویان ، احترام به طبیعت و جامعه.
امکانات دانشگاه Gazi:
دانشگاه غیرانتفاعی قاضی در مرکز آنکارا واقع شده است. محوطه اصلی دانشگاه در منطقه Beşevler قرار دارد و سایر بخش های آن نیز در مناطق Poltalı , Emek , Maltepe , Gölbaşı , Çubuk , Ostim پراکنده شده اند. از آنجاییکه تمامی بخش های دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارند دانشجویان می توانند براحتی به انواع امکانات آموزشی ، فرهنگی ، تفریحی و … دسترسی پیدا کنند.
از جمله امکانات دانشگاه Gazi می توان به پارک فناوری اشاره نمود که در سال 2017 توسط این دانشگاه تأسیس شد. پارک فناوری دانشگاه Gazi در زمینه های علمی و تحقیقاتی خدمات بسیاری را به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند.
دانشگاه قاضی دارای امکانات دیگری نظیر سالن های ورزشی ، سالن های هنری ، کتابخانه ، خوابگاه ، بیمارستان ، سالن های غذاخوری ، زمین های ورزشی و … می باشد.
دانشجویان این دانشگاه از امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی دیگری چون استخر المپیک ، فستیوال های تابستانی ، کنسرت های خوانندگان معروف ترکیه و … نیز بهره می گیرند.
یکی از نکات جالب در ارتباط با دانشگاه Gazi این است که سومین پیوند چهره در بیمارستان این دانشگاه و تحت سرپرستی جراح Özmen Selahattin انجام شد.
کتابخانه دانشگاه Gazi :
کتابخانه دانشگاه قاضی با دارا بودن 150 هزار جلد کتاب در رشته ها و زمینه های مختلف ، 10 هزار پایان نامه که اغلب به زبان ترکی ، انگلیسی و آلمانی هستند و 62 هزار نشریه و مجله یکی از بهترین و مجهزترین کتابخانه های دانشگاهی ترکیه محسوب می گردد.
همچنین دانشجویان می توانند بدون حضور در کتابخانه و با سرچ در وبسایت آن به انواع کتب و مقالات دسترسی پیدا کنند.
رنکینگ دانشگاه Gazi :
دانشگاه Gazi در سال 2016 در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 857 و در سال 2018 در میان بهترین دانشگاه های آسیا رتبه 305 -301 را کسب نموده است. اما با وجود این ، متأسفانه دانشگاه قاضی امسال در رده 1000 دانشگاه برتر جهان قرار ندارد.
طبق آمار به دست آمده در سال 2013 بیشتر دانشجویان ترک ، دانشگاه Gazi را برای ادامه تحصیل به سایر دانشگاه های ترکیه ترجیح داده اند.
با وجود تمام این ها دانشگاه قاضی یکی از گزینه های بسیار خوب برای ادامه تحصیل در ترکیه می باشد.
پروسه أخذ پذیرش از دانشگاه Gazi
یکی از مهم ترین مراحل پذیرش در دانشگاه قاضی شرکت در آزمون SAT و کسب حداقل نمره قبولی است.
متقاضی نباید در دیگر دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل باشد.
برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه Gazi ، شرط معدل نیز وجود دارد.
نداشتن بیماری های خاص و سلامت کامل نیز یکی از شروط پذیرش در دانشگاه Gazi می باشد.
پس از پذیرش در دانشگاه نیز باید ویزای تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهید.
همچنین دانشگاه قاضی یک سری بورسیه های مالی را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می کند. دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری جهت استفاده از این بورسیه ها باید حداقل معدل 75 را از 100 کسب کنند.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه