دانشگاه فنی ییلدیز

دانشگاه فنی Yıldız
دانشگاه فنی Yıldız و بعبارتی Yıldız Teknik Universitesi یکی از دانشگاه های قدیمی ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. در این دانشگاه رشته های مهندسی به طور تخصصی به دانشجویان آموزش داده می شوند. پردیس اصلی Yıldız Teknik Universitesi در منطقه Beşiktaş و پردیس Davutpaşa نیز در Esenler شهر استانبول واقع شده اند.
دانشگاه فنی Yıldız که متشکل از 10 دانشکده ، 3 مؤسسه و 3 مدرسه است گزینه ای مناسب برای ادامه تحصیل در استانبول می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این دانشگاه در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
تاریخچه دانشگاه فنی Yıldız
این دانشگاه دارای پیشینه تاریخی بسیار شاخصی است. ابتدا در سال 1911 به عنوان مدرسه تربیت تکنسین های فنی یا همان Mekteb-i Kondiktör Âlesi فعالیت خود را آغاز نمود.
یازده سال بعد در سال 1922 این مدرسه به مدرسه کار دولتی یا همان Mektebi Nafia Fen تغییر نام داده و در سال 1926 نیز طول دوره تحصیلی در آن از دو سال به سه سال افزایش پیدا کرد.
با گذر زمان امکانات و تجهیزات مدرسه Mektebi Nafia Fen توسعه وتقاضا برای خدمات فنی افزایش پیدا کرد. در همین زمان طی حکمی این مدرسه تعطیل و مدرسه فنی افتتاح شد. در این مدرسه تکنسین های فنی یک دوره تحصیلی دو ساله و مهندسین نیز یک دوره تحصیلی چهار ساله را پشت سر می گذاشتند.
مدرسه فنی در ابتدا فقط متشکل از دو ساختمان مهندسی مکانیک و عمران بود که در سال 1943 ساختمان های برق و معماری هم به آن اضافه شدند. در نهایت در سال 1971 ، مدرسه فنی و آکادمی مهندسی و معماری استانبول به یکدیگر ملحق شده و دانشگاه فنی Yıldız رسماً به وجود آمد.
مأموریت و چشم انداز دانشگاه فنی Yıldız
مأموریت دانشگاه Yıldız پیشرفت هرچه بیشتر و تبدیل شدن به دانشگاهی برجسته در زمینه های آموزشی – تحصیلی ، پژوهش های علمی و فناوری روز و نیز تربیت افرادی خلاق ، علاقمند به یادگیری و پژوهش ها و تحلیل های علمی می باشد. همچنین در این دانشگاه یک سری فعالیت های هنری با هدف بهبود سطح زندگی و پیشرفت جامعه از طریق ایجاد همبستگی و اتحاد ملی و بین المللی انجام می شوند.
دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه فنی Yıldız
زبان آموزشی در این دانشگاه بسته به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان ، ترکی و انگلیسی می باشد.
دانشگاه فنی Yıldız ، در حال حاضر دارای 21 هزار دانشجو در رشته های مختلف و مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری و نیز 1384 کادر علمی و اداری می باشد.
از جمله رشته های تحصیلی این دانشگاه می توان به مهندسی شیمی ، مهندسی برق ، معماری ، عمران ، مدیریت ، اقتصاد ، زبان های خارجی و … اشاره نمود.
فهرست اسامی دانشکده های دانشگاه فنی Yıldız
دانشکده مهندسی مکانیک
دانشکده برق و الکترونیک
دانشکده عمران
دانشکده معماری
دانشکده معماری دریایی و دریا
دانشکده هنر و معماری
دانشکده شیمی و متالوژی
دانشکده تربیت معلم
دانشکده ادبیات و مطالعات فرهنگی ملی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
همچنین مؤسسه های دانشگاه Yıldız به شرح ذیل می باشند :
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه علوم و مهندسی
مدرسه های زبان های خارجی
مدرسه فنی و حرفه ای
دانشگاه فنی Yıldız ، با دانشگاه های تراز اول اروپا ، ایالات متحده و کشورهای آسیایی در ارتباطی تنگاتنگ بوده و با کشورهایی چون انگلیس ، آمریکا ، مالزی ، ژاپن به تبادل دانشجویان و کادر علمی می پردازد.
امکانات و تجهیزات دانشگاه فنی Yıldız
این دانشگاه امکانات علمی بیشماری را در اختیار دانشجویان قرار داده و دارای افتخارات بسیار زیادی در کارنامه درخشان علمی خود می باشد که از جمله می توان به ساخت ماشین فرمول یک در این دانشگاه اشاره نمود. در سال 2015 گروهی از دانشجویان کارشناسی رشته مکانیک با الهام از نمونه ای که در سال 2011 ساخته شده بود ، توانستند تک تک قطعات خودروی فرمول یک را ساخته این خودرو را تولید کنند و جام مسابقات دانشجویی کشور انگلیس را از آن خود سازند. این خودرو فقط در عرض 3 ثانیه از سرعت صفر به صد می رسد و 296 کیلوگرم وزن دارد.
از جمله امکانات شاخص این دانشگاه می توان به پارک فناوری YTU ، که توسط خود دانشگاه فنی Yıldız تأسیس شده و بزرگترین پارک تکنولوژی استانبول می باشد اشاره نمود. مأموریت این پارک فناوری برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت و فراهم نمودن بستر و زمینه لازم جهت ورود دانشجویان به بازار کار می باشد.
در دانشگاه فنی Yıldız ، دانشجویان می توانند با عضویت در گروه ها و انجمن های دانشجویی مختلف دانشگاه ، در عرصه های علمی ، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی فعالیت نموده ، ابعاد فردی ، اجتماعی، فرهنگی و … خود را توسعه داده و برای حضور در اجتماع و محیط کار آماده شوند.
از جمله خدمات و امکانات رفاهی دانشگاه فنی Yıldız هم می توان به کتابخانه های مجهز ، خوابگاه ها ، امکانات ورزشی از جمله استخر ، سالن های بدن سازی ، زمین های فوتبال ، والیبال و فوتسال و … ، سالن های غذاخوری و … اشاره نمود.
رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه فنی Yıldız
این دانشگاه در سال 2018 در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه ای بین 1000 – 801 را به خود اختصاص داده و در میان بهترین دانشگاه های آسیا هم دارای رتبه 300 – 251 می باشد‌.
دانشگاه Yıldız در رده بندی وزرات علوم ایران در گروه متوسط قرار دارد و مدرک آن مورد تأیید وزارت علوم است.
کیفیت و سطح علمی رشته های مهندسی دانشگاه فنی Yıldız در میان دانشگاه های ترکیه بسیار بالا بوده و به همین دلیل دانشجویان بومی و بین المللی بسیاری جهت تحصیل در رشته های فنی به این دانشگاه مراجعه می کنند.
پروسه پذیرش در دانشگاه فنی Yıldız
جهت أخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه فنی Yıldız ، باید در آزمون YOS شرکت و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. جهت پذیرش در مقاطع ارشد و دکتری نیز باید آزمون های ALES و GRE را پشت سر بگذارید.
زبان آموزشی در برخی از رشته های این دانشگاه انگلیسی می باشد و به همین دلیل لازم است مدرک تافل ، آیلتس و یا مدرک مشابه دیگری را به دانشگاه ارائه داده و یا قبل از آغاز به تحصیل در دانشگاه فنی Yıldız ، دوره زبان انگلیسی را در مؤسسه زبان دانشگاه بگذرانید.
سوابق کامل تحصیلی و مدارک مورد نیاز دیگر را نیز باید به زبان ترکی و انگلیسی ترجمه نموده به دانشگاه ارسال نمایید. در صورت موافقت با درخواست شما باید ویزای تحصیلی خود را تهیه و به دانشگاه ارائه دهید.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه