دانشگاه فنی گبزه

دانشگاه فنی گبزه
دانشگاه فنی گبزه (Gebze Technical University) یا به اختصار GTU ، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1992 پایه گذاری شده و در گبزه یکی از صنعتی ترین مناطق مارمارا قرار دارد.
در دانشگاه فنی گبزه ، برنامه های کارشناسی ، تحصیلات تکمیلی و فعالیت های تحقیقاتی ارائه می شوند‌.
فعالیت های بین المللی دانشگاه فنی گبزه
دانشگاه فنی گبزه ، از طریق توافقنامه های بین المللی با 100 دانشگاه اروپایی به دانشجویان خود این امکان را می دهد که در این دانشگاه ها (تحت برنامه اراسموس به مدت یک سال تحصیلی) به تحصیل بپردازند.
فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه فنی گبزه
این دانشگاه مقالات بسیاری را در نشریات معتبر بین المللی به چاپ رسانده و توانسته در این زمینه رتبه پنجم را در بین کل دانشگاه های ترکیه و رتبه نخست را در میان دانشگاه های دولتی ترکیه به خود اختصاص دهد.
دانشگاه فنی گبزه با همکاری دانشگاه قاضی ، در سال 2017 اولین مرکز تکنولوژی چاپ سه بعدی ترکیه را بعنوان یک پروژه ابتکاری در آنکارا افتتاح نمود.
اهداف دانشگاه فنی گبزه
هدف دانشگاه گبزه تبدیل شدن به یک مؤسسه آموزشی است که در آن تربیت محققان خلاق و روشنفکر در اولویت قرار دارد تا بدین ترتیب در میان تولید کنندگان بین المللی دانش و فناوری برای خود جا باز کرده و به صنعت ترکیه کمک کند تا در عرصه رقابت جهانی در جایگاهی قوی قرار بگیرد.
آموزش در دانشگاه فنی گبزه
در این دانشگاه اغلب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. دانشگاه فنی گبزه دوره تحصیلات تکمیلی خود را در 4 رشته در سال 1994 ، دوره کارشناسی رشته های مهندسی الکترونیک ، مهندسی کامپیوتر ، ریاضیات ، فیزیک و علوم مواد را در سال 2001 و دوره کارشناسی رشته های معماری و کسب و کار را نیز در سال 2008 آغاز نمود.
برخی از بخش های آکادمیک دانشگاه فنی گبزه و رشته های تحصیلی ارائه شده در آن به شرح ذیل می باشند :
دانشکده ها
دانشکده مهندسی : شامل رشته های مهندسی ژئودزی و فتوگرامتری ، مهندسی الکترونیک ، مهندسی سیستم‌های انرژی ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی طراحی و ساخت ، مهندسی شیمی ، علم مواد ، مهندسی محیط زیست
دانشکده علوم : شامل رشته های زیست شناسی مولکولی و ژنتیک ، ریاضی ، فیزیک و شیمی
دانشکده مدیریت بازرگانی : شامل رشته های استراتژیک ، کسب و کار ، اقتصاد
دانشکده معماری : شامل رشته های برنامه‌ریزی شهری و منطقه ای ، معماری ، طراحی محصول صنعتی
مؤسسات
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه مهندسی و علوم طبیعی
مؤسسه زلزله و علوم سازه
پردیس های دانشگاه فنی گبزه
این دانشگاه شامل دو پردیس چاییر اوا (Çayırova) و معلم کوی (Muallimköy) می باشد.
پردیس مرکزی دانشگاه یعنی پردیس Çayırova به مساحت 245 هزار متر مربع واحدهای بسیاری از جمله دفتر ریاست ، واحدهای اداری ، کتابخانه ، تمام کلاس های درس مقطع کارشناسی و برخی از کلاس های درس مقاطع تحصیلات تکمیلی را در خود جای داده است.
پردیس جدید دانشگاه فنی گبزه یعنی پردیس Muallimköy که هنوز ساخت آن بطور کامل به اتمام نرسیده است ، دارای مساحت 3,800,000 متر مربع می باشد و فعالیت های تحقیقاتی در زمینه مهندسی ژئودتیک و Photogrammetric ، مهندسی محیط زیست و همچنین زیست شناسی و شیمی در این پردیس انجام می پذیرند.
امکانات دانشگاه فنی گبزه
لابراتوارها : دانشگاه فنی گبزه شامل 79 لابراتوار آموزشی و پژوهشی می باشد. هر یک از گروه ها و دپارتمان های دانشگاه دارای لابراتوارها و شبکه یارانه ای مختص به دانشجویان خود است.
کتابخانه : شامل بیش از 10,000 جلد کتب چاپی و 222 نشریه ، نزدیک به 10,000 نشریه الکترونیکی و دارای 8 پایگاه داده است.
فعالیت های دانشجویی : این دانشگاه دارای انجمن های دانشجویی بسیاری است که در زمینه های مختلفی فعالیت و برنامه های متنوعی را در سطح دانشگاه ساماندهی و اجرا می کنند. از جمله باشگاه های دانشجویی دانشگاه فنی گبزه می توان به باشگاه نجوم و فیزیک ، باشگاه موسیقی ، باشگاه عکاسی و نقاشی ، باشگاه رباتیک ، باشگاه ورزشی و … اشاره نمود.
رفت و آمد به دانشگاه : هر دو پردیس دانشگاه یعنی پردیس Çayırova و پردیس Muallimköy ، براحتی از طریق بزرگراه های E-5 و TEM میان کوجاایلی (Kocaeli) و استانبول قابل دسترسی بوده و هر دو در نزدیکی فرودگاهKurtkoy Sabiha Gokcen واقع شده اند.
رنکینگ دانشگاه فنی گبزه
دانشگاه فنی گبزه بر اساس رتبه بندی مؤسسه آموزش عالی تایمز در سال 2019 ، در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 1000 – 801 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رتبه بندی مؤسسه تایمز در سال 2018 نیز رتبه 200 – 151 را در میان بهترین دانشگاه های جدید التأسیس جهان کسب نموده است‌.
دانشگاه فنی گبزه در رتبه بندی موضوعی مؤسسه (U.S . News & World Report) در سال 2019 ، در زمینه شیمی رشته 584 را در میان بهترین دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *