دانشگاه غازیان تپه

دانشگاه غازیان تپه (Gaziantep)
دانشگاه Gaziantep یا همان غازیان تپه ، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه واقع در شهر Gaziantep است. این دانشگاه در مجموع شامل 10 دانشکده و 22 دپارتمان در داخل این دانشکده ها است. دانشگاه Gaziantep ، پیشرفت در زمینه علم و تکنولوژی را سرلوحه اهداف خود قرار داده است. این دانشگاه که در ابتدا بعنوان یکی از مراکز آموزشی وابسته به دانشگاه فنی خاورمیانه فعالیت می کرد ، در سال 1987 به طور رسمی و مستقل آغاز به کار نمود.
اهداف اصلی دانشگاه Gaziantep
آموزش و تربیت افراد زبده در زمینه های علمی ، فرهنگی ، حرفه ای ، پزشکی ، فنی.
اجرای پژوهش های بنیادین و کاربردی.
انجام مبادلات علمی ، فرهنگی و فنی با دانشگاه ها و مراکز علمی در سطح ترکیه و جهان.
تاریخچه تأسیس دانشگاه Gaziantep
دپارتمان مهندسی مکانیک و دانشکده مهندسی (که زبان آموزشی آن انگلیسی بود) به ترتیب در سال های 1973 و 1974 در شهر Gaziantep تأسیس شدند. این دو مرکز آموزشی هسته اولیه دانشگاه Gaziantep را تشکیل می دهند. به مرور مراکز آموزشی دیگری چون دپارتمان فیزیک مهندسی ، دپارتمان مهندسی عمران و دپارتمان مهندسی مواد غذایی نیز در این شهر تأسیس شدند.
در سال 1987 دانشکده مهندسی (که در ابتدا وابسته به دانشگاه فنی خاورمیانه بود) ، مدرسه حرفه ای تحصیلات تکمیلی و مؤسسات مذکور به یکدیگر ملحق شده دانشگاه Gaziantep را بوجود آوردند.
با گذر زمان دانشگاه Gaziantep ، توسعه یافت و دانشکده پزشکی ، دانشکده تربیت بدنی ، دانشکده علوم اقتصادی و اداری ، دانشکده هنر و علوم ، دانشکده حرفه ای تحصیلات تکمیلی ، دانشکده علوم اجتماعی ، دانشکده علوم بهداشتی ، دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی ، دانشکده کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکی به این دانشگاه اضافه شدند. هم اکنون دانشگاه Gaziantep ، یکی از بزرگترین مراکز آموزشی جنوب شرقی کشور ترکیه محسوب می گردد و دانشجویان بسیاری را از ترکیه و سایر کشورها به خود جذب می کند.
مأموریت ها و اهداف دانشگاه Gaziantep
چشم انداز : هدف دانشگاه Gaziantep ، دستیابی به بالاترین سطوح علمی و آموزشی و قرار گرفتن در رده دانشگاه های برتر جهان است.
مأموریت : آموزش و تربیت افراد زبده و حرفه ای در زمینه های علمی ، آموزشی ، هنری و بهداشت جهت خدمت رسانی بهینه به جامعه و سازمان ها.
آموزش در دانشگاه Gaziantep
دانشگاه Gaziantep در مجموع ، دارای 1864 نفر کادر علمی و پرسنل اداری می باشد و در حال حاضر 20800 دانشجو در رشته های مختلف این دانشگاه و مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می باشند. در دانشگاه Gaziantep ، کلیه رشته ها به زبان ترکی تدریس می شوند ، لذا تسلط به زبان ترکی برای تمامی دانشجویان این دانشگاه لازم و ضروری می باشد.
دانشکده های دانشگاه Gaziantep به شرح ذیل می باشند :
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده مهندسی
دانشکده علوم اقتصادی و اداری
دانشکده معماری
دانشکده هنر و علوم
دانشکده تربیت دبیر
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده آموزش و پرورش
از جمله رشته های تحصیلی این دانشگاه نیز می توان به پزشکی ، دندانپزشکی ، ریاضیات ، زبان و ادبیات انگلیسی ، مدیریت بیولوژی ، زبان و ادبیات ترکی ، اقتصاد ، تاریخ ، فیزیک، صنایع ، الکتریک – الکترونیک ، ماشین آلات ، عمران ، غذایی ، نساجی و … اشاره نمود.
امکانات و فرصت های پژوهشی در دانشگاه Gaziantep
دانشگاه Gaziantep ، امکانات تحقیقاتی خوبی را در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار می دهد. این دانشگاه در حال فعالیت بر روی تحقیقات بالستیکی و دفاعی و همچنین توسعه رایانه ها است.
برنامه های آموزشی این دانشگاه رشته ها و حیطه های علمی مختلفی را از علوم مهندسی و علوم فیزیکی تا علوم پزشکی ، جراحی دندان ، علوم سیاسی ، اقتصاد ، زبان شناسی ، مدیریت و معماری و … در بر می گیرد.
مهم ترین حیطه های تحقیقاتی در این دانشگاه عبارتند از انرژی (علی الخصوص انرژی هسته ای و خورشیدی) ، محیط زیست ، ساخت و ساز ، مواد ، تحقیقات بالستیکی ، فناوری اطلاعات و علوم اجتماعی.
امکانات و تجهیزات دانشگاه Gaziantep
دانشگاه Gaziantep ، دارای خوابگاه های مجهز با ظرفیت اسکان 600 دانشجوی دختر و 2000 دانشجوی پسر می باشد. دانشجویان ساکن این خوابگاه ها از وعده های غذایی سالم و رایگان نیز برخوردار هستند. همچنین در رستوران ها و کافه تریاهای نزدیک خوابگاه ها انواع نوشیدنی ها و غذاهای متنوع و سالم با قیمت ارزان عرضه می شوند.
کتابخانه های دانشگاه Gaziantep نیز شامل کتاب ها و نشریات مختلف در زمینه های پزشکی ، مهندسی ، فیزیک ، علوم اجتماعی ، علوم سیاسی ، زبان شناسی ، اقتصاد ، فلسفه و مدیریت می باشند.
از جمله امکانات ورزشی دانشگاه Gaziantep که بطور کاملاً رایگان در اختیار دانشجویان و پرسنل قرار دارند می توان به دو سالن ورزشی سرپوشیده ، سالن فیتنس ، زمین های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، تنیس و … اشاره نمود.
مراکز درمانی دانشگاه Gaziantep نیز خدمات پزشکی – درمانی را بصورت رایگان به دانشجویان ارائه می دهند. دانشجویان می توانند در صورت نیاز از انواع خدمات پزشکی بیمارستان دانشکده پزشکی نیز استفاده کنند.
همچنین دانشجویان می توانند در هریک از 13 باشگاه دانشجویی این دانشگاه عضو شده و در انواع فعالیت های علمی ، آموزشی ، ورزشی ، فرهنگی ، هنری و … چون تئاتر ، ادبیات ، شطرنج ، کوهنوردی ، فیلمبرداری ، عکاسی ، موسیقی ، تحقیق و علوم فنی فعالیت نموده علاوه بر تجربه لحظاتی فرح بخش خود را برای زندگی و حضور در جامعه و محیط کار آماده سازند.
رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه Gaziantep
این دانشگاه در رتبه بندی سال 2018، رتبه 2549 را در میان بهترین دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده و در میان بهترین دانشگاه های ترکیه نیز دارای رتبه 36 می باشد. دانشگاه Gaziantep یکی از برترین و بزرگترین دانشگاه های جنوب شرق کشور ترکیه بوده و همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم در حیطه های تحقیقاتی و پژوهشی در سطح بالایی قرار دارد.
با وجود تمام موارد مذکور این دانشگاه در رتبه بندی وزارت علوم ایران مورد تأیید نمی باشد.
پروسه أخذ پذیرش از دانشگاه Gaziantep
اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه Gaziantep را دارید بایستی در آزمون YOS این دانشگاه شرکت و نمره قبولی را کسب نمایید. پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه Gaziantep از طریق شرط معدل هم امکان پذیر است.
برای أخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز بایستی در یکی از آزمون های ALES یا GRE شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایید.
از آنجاییکه تمامی رشته های تحصیلی در دانشگاه Gaziantep به زبان ترکی ارائه می شوند لذا ارائه مدرک زبان TOMER برای همه دانشجویان خارجی الزامی است.
همچنین لازم است مدارک و سوابق تحصیلی خود را بصورت کامل به زبان ترکی ترجمه نموده به دانشگاه ارسال نمایید.
پس از أخذ پذیرش از دانشگاه بایستی با حضور در محل کنسولگری ترکیه در کشور خود مراحل أخذ ویزای تحصیلی را استارت بزنید.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه