دانشگاه سالیک بیلیملر

دانشگاه Sağlık Bilimleri ترکیه
دانشگاه Sağlık Bilimleri یا همان دانشگاه علوم بهداشتی ، یک دانشگاه دولتی است که در سال 2015 در استانبول تأسیس شده است. این دانشگاه مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه YÖK می باشد.
در این بخش می خواهیم کمی درباره دانشگاه Bilim استانبول برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی به ترکیه بحث نماییم. اگر شما نیز در حال برنامه ریزی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید ، پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید.
تاریخچه دانشگاه Sağlık Bilimleri
تاریخچه احداث دانشگاه Sağlık Bilimleri استانبول ، به سال های دور باز می گردد. مجتمع Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane این دانشگاه ، با هدف آموزش پزشکی توسط سلطان عبدالحمید خان دوم تأسیس گردید. احداث این مجتمع در سال 1894 آغاز و در سال 1903 به پایان رسید.
این مجتمع بر روی زمینی به مساحت 80 هزار متر مربع احداث گردید. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane که در سال های 1903 الی 1909 ، بعنوان مدرسه پزشکی نظامی مورد استفاده قرار می گرفت ، از سال 1909، بعنوان مدرسه پزشکی غیر نظامی نیز به ارائه خدمات پرداخت. این مجتمع که اتاق جراحی را نیز در خود جای داده بود ، از طریق باغچه گیاه شناسی و گیاهان طبی خود در زمینه تربیت داروسازان در آن زمان نیز کمک شایانی نموده است. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane دقیقاً در کنار ساختمان مدرسه Baytar بنا شده بود و بیمارستان نظامی حیدر پاشا (Haydarpaşa) در مقابل آن بعنوان بیمارستان آموزشی دانشجویان مورد استفاده قرار می گرفت که از طریق یک تونل زمینی با این مجتمع ارتباط داشت.
در طول تاریخ رجال سیاسی و نخبگان علمی بسیار ارزشمندی از این مدرسه پزشکی که آموزش در آن به زبان های آلمانی ، فرانسه و ترکی انجام می گردید ، فارغ التحصیل شده اند. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane که تا سال 1933 بعنوان مدرسه پزشکی فعالیت و ارائه خدمات می نمود ، در خلال سال های 1983 – 1933 به عنوان دبیرستان حیدر پاشا (Haydarpaşa) به فعالیت های آموزشی خود ادامه داد. این مجتمع در سال 1983 به دانشگاه مارمارا (Marmara) تخصیص یافت و بعنوان مجتمع آموزشی که شامل دانشکده پزشکی نیز بود به ارائه خدمات پرداخت.
در نهایت مجتمع Haydarpaşa (وابسته به) دانشگاه مارمارا ، در سال 2015 به دانشگاهSağlık Bilimleri – اولین و تنها دانشگاه دولتی ترکیه در زمینه علوم بهداشتی – تخصیص یافت.
در سال 2016 ، آکادمی پزشکی گلخانه (Gülhane Tıp Akademisi) ، به این دانشگاه پیوست و بدون وقفه به فعالیت های آموزشی خود ادامه داد.
آموزش در دانشگاه Sağlık Bilimleri
این دانشگاه در مجتمعMekteb-i Tıbbiyye-i Şahane شامل بخش های آکادمیک ذیل می باشد :
دانشکده پزشکی Hamidiye
دانشکده پزشکی بین المللی Hamidiye
دانشکده دندانپزشکی Hamidiye
دانشکده داروسازی Hamidiye
دانشکده پرستاری Hamidiye
دانشکده علوم بهداشتی Hamidiye
دانشکده علوم حیاتی Hamidiye
مدرسه حرفه ای خدمات بهداشتی Hamidiye
مؤسسه علوم بهداشتی Hamidiye
همچنین دانشگاه Sağlık Bilimleri در مجتمع گلخانه (Gülhane) دارای بخش های ذیل می باشد :
دانشکده پزشکی Gülhane
دانشکده دندانپزشکی Gülhane
دانشکده داروسازی Gülhane
دانشکده پرستاری Gülhane
دانشکده علوم بهداشتی Gülhane
مدرسه حرفه ای بهداشت Gülhane
مؤسسه علوم بهداشتی Gülhane
مؤسسه علوم بهداشت مراقبتی Gülhane
در این دانشگاه رشته های تحصیلی پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، مامایی ، روانشناسی ، تغذیه و رژیم غذایی ، پرورش کودک ، زبان و گفتار درمانی ، کار درمانی ، فیزیوتراپی و توانبخشی ، سلامت و ایمنی کار ، مدیریت سلامت ، خدمات اجتماعی و … ارائه می شوند.
مأموریت دانشگاه Sağlık Bilimleri
وظیفه این دانشگاه تربیت نیروهای برجسته در سطح ملی و بین المللی از طریق ارتقاء استانداردهای آموزشی در حوزه سلامت ، تولید دانش ، کمک به استقلال و عدم وابستگی ترکیه به کشورهای خارجی از لحاظ محصولات تکنولوژیکی و همچنین ارائه دستاوردهای تکنولوژیکی به کشورهای دیگر ، تبدیل شدن به پلی میان گذشته و آینده و در نتیجه تمام اینها کمک به توسعه سلامت جامعه از طریق ارتقاء کیفیت زندگی می باشد.
فعالیت های بین المللی دانشگاه Sağlık Bilimleri
دانشگاه Sağlık Bilimleri تنها دانشگاه دولتی ترکیه است که مجاز به فعالیت های آموزشی در خارج از کشور می باشد. همچنین تنها دانشگاه ترکیه ای است که در خارج از این کشور فعالیت ها و خدمات آموزشی خود را به زبان ترکی ارائه می دهد و با افتخار ترکیه را در عرصه بین الملل تمثیل می کند.
در این راستا ، دانشگاه Sağlık Bilimleri استانبول ، در کشورهای سومالی ، سودان ، ازبکستان و فیلیپین فعالیت های آموزش و پرورشی خود را آغاز نموده است‌. این فعالیت ها در سال های آینده در کشورهای افغانستان ، فلسطین ، لبنان ، پاکستان و کشورهای دیگر نیز ادامه خواهد یافت.
این دانشگاه از طریق عضویت در برنامه اراسموس به مبادله دانشجویان با دانشگاه های اتحادیه اروپا می پردازد. بدین ترتیب دانشجویان فرصت این را خواهند داشت که چند ترم از تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر اروپا سپری نمایند.
رنکینگ دانشگاه Sağlık Bilimleri
این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان رتبه 7292 را کسب نموده و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 138 را به خود اختصاص داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *