دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانچی
دانشگاه سابانچی (Sabanci) یکی از بهترین و ایده آل ترین دانشگاه های ترکیه بوده و در بین دانشگاه های جهان نیز از رنکینگ خوبی برخوردار است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده می باشد و در آن رشته های مختلف ارائه می شوند. دانشجویان این دانشگاه از آزادی های آکادمیک بسیاری برخوردارند. بعنوان مثال می توانند در صورت تمایل در دو سال اول تحصیل، تغییر رشته بدهند. چرا که در طول این مدت دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی، تحصیلات در مقاطع بالاتر و همچنین آینده شغلی خود اطلاعات بیشتری کسب نموده و ممکن است متناسب با آن تغییر رشته دهند.
در دانشگاه سابانچی برای دانشجویان صرف نظر از ملیت، دین، مذهب و نژاد، سن و … بورسیه های تحصیلی اعطا می شود تا بتوانند راحت تر از عهده هزینه های دانشگاه برآیند.
تاریخچه دانشگاه سابانچی
این دانشگاه در سال 1994 توسط یکی از مؤسسه های شناخته شده ترکیه به نامVakfı Sabancı (مؤسسه سابانچی) احداث شد. در آگوست 1995 کمیته توسعه دانشگاه کنفرانسی را برگزار نمود که در آن اعضای هیئت علمی دانشگاه، اساتید، مدیران، دانشجویان و … حضور داشتند. در 31 جولای 1997 نیز پردیس های دانشگاه sabanci ، طی مراسمی بطور رسمی افتتاح شد و پس از آن دانشگاه رسماً شروع به کار نمود. سابانچی همواره یکی از دانشگاه های برتر ترکیه بوده است.
آموزش در دانشگاه سابانچی
این دانشگاه در زمینه های علمی و پژوهشی یکی از دانشگاه های پیشرو ترکیه بوده و تحقیقات پژوهشی خلاقانه بسیاری را در زمینه های استراتژیک و کاربردی انجام می دهد.
از جمله امکانات آموزشی دانشگاه sabanci می توان به انواع آزمایشگاه ها، دانشکده های مجهز و مراکز علمی و تحقیقاتی آن اشاره نمود.
این دانشگاه دارای یک مدرسه زبان و سه دانشکده می باشد که عبارتند از :
دانشکده مدیریت
دانشکده علوم طبیعی و مهندسی
دانشکده هنر و علوم اجتماعی
این دانشکده ها تمامی آزمایشگاه ها و پژوهشگاه های دانشگاه، از جمله پژوهشگاه فناوری نانو را در خود جای داده اند.
رشته های تحصیلی که در دانشگاه sabanci ارائه می شوند :
مدیریت
علوم اجتماعی
ارتباطات
MBA
مطالعات فرهنگی
علوم اقتصادی
فیزیک
مهندسی
مکاترونیک
هنرهای تجسمی
فرصت های شغلی فارغ التحصیلان دانشگاه سابانچی
یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در دانشگاه sabanci ، آینده شغلی بسیار خوب دانشجویان است به نحوی که 90 درصد از فارغ التحصیلان در عرض کمتر از سه ماه از پایان تحصیلات مشغول به کار شده اند. همچنین به دلیل رنکینگ خوب این دانشگاه در ترکیه و سایر کشورها، اغلب فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه سابانچی براحتی قادر به استخدام یا ادامه تحصیل در دانشگاه های تراز اول دنیا بوده اند که از میان آنان می توان به دانشگاه بوستون، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه ماساچوست، دانشگاه براون، دانشگاه پلی تکنیک میلان اشاره نمود.
از جمله شرکت های معتبری که فارغ التحصیلان دانشگاه sabanci را جذب نموده اند می توان به Unileve Accenture , Gamble & Procter , Ford , Deloitte & touch , اشاره نمود.
دوره های دانشگاهی
در دانشگاه sabanci ، تمامی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در همین راستا دانشگاه برای تمامی دانشجویان خود دو دوره آموزشی به نام های دوره پایه و دوره دانشگاهی برگزار می کند که برای تمامی دانشجویان الزامی و ضروری بوده و موفقیت در دوره اول مجوز تحصیل در دوره دوم می باشد.
دوره پایه
در این دوره دانشجویان ابتدا جهت تعیین سطح زبان انگلیسی خود در یک آزمون به نام ELAE شرکت و بر اساس نمره دریافتی در آن به سه گروه مبتدی، متوسط و بالاتر از متوسط دسته بندی می شوند. سپس با شرکت در کلاس های زبان مدرسه زبان sabanci ، از طریق شیوه های آموزشی جدید، سطح زبان ترکی و انگلیسی خود را تقویت می کنند.
پس از قبولی در دوره پایه دانشجویان مجاز به ورود به دوره دانشگاهی می شوند.
دوره دانشگاهی
این دوره خود متشکل از دو بخش می باشد. بخش آموزش های چند رشته ای و بخش دروس تخصصی. از آنجاییکه دانشجویان در دانشگاه سابانچی می توانند پس از دو سال از آغاز دوره دانشگاهی تغییر رشته دهند، لذا سیستم آموزشی این دانشگاه تلاش می کند که بین رشته های تحصیلی ارتباط و تعامل خوبی برقرار نماید.
دو سال اول تحصیلی تقریباً برای همه یکسان بوده و دانشجویان آموزش های چند رشته ای را پشت سر می گذارند. به عنوان مثال دانشجویان در سال اول دروسی مانند طبیعت و علم، اصول آتاتورک، تاریخ انقلاب ترکیه و … را پاس می کنند.
پس از پایان دو سال اول دانشجویان ابتدا انتخاب رشته نموده و سپس دروس تخصصی مربوط به رشته خود را می گذرانند.
رتبه بندی (رنکینگ) دانشگاه سابانچی
در این بخش به رنکینگ دانشگاه sabanci در میان دانشگاه های برتر جهان (QS) در سال های 2012 -2018 اشاره می کنیم :
سال 2012 : رتبه 550 – 501
سال 2014 : رتبه 550 – 501
سال 2015 : رتبه 480 – 471
سال 2016 : رتبه 450 – 441
سال 2018 : رتبه 470 – 461
که این ارقام نشان دهنده جایگاه بالای دانشگاه sabanci در میان دانشگاه های برتر ترکیه و جهان است.
امکانات دانشگاه سابانچی
‌پردیس اصلی دانشگاه سابانچی در منطقه ای به نام Tuzla واقع در 15 کیلومتری شرق استانبول مستقر شده است. دانشکده ها، دفتر ریاست دانشگاه و برخی ساختمان های اداری در بخش مرکزی پردیس، سالن های ورزشی، رستوران ها و مراکز نمایشی، زمین های فوتبال و … در جنوب غرب پردیس و سوئیت های اساتید، خوابگاه ها، مراکز درمانی و … نیز در شمال آن واقع شده اند.
نحوه أخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه سابانچی
از آنجاییکه زبان آموزشی دانشگاه sabanci ، انگلیسی می باشد برای متقاضیان در تمام رشته ها و مقاطع ارائه مدارکی مانند تافل، آیلتس یا GRE ضروری است. مرحله بعدی ارسال رزومه کامل تحصیلی به زبان ترکی یا انگلیسی می باشد. پس از پذیرش در این مرحله، دانشگاه از شما مصاحبه حضوری با کتبی بعمل می آورد و در صورت قبولی قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه sabanci خواهید بود. در نهایت نیز باید جهت أخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید.
نکته مهم : برای اینکه بتوانید به عنوان دانشجوی خارجی در دانشگاه sabanci ، تحصیل نمایید نباید تبعه کشور ترکیه باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *