دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا

دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا
تاریخچه تأسیس دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا – معرفی شهر کوتاهیا
دانشگاه دوملوپینار در تاریخ 11جولای 1992 بر طبق قانون شماره 3837 در شهر کوتاهیا دایر گردید. نام این دانشگاه برگرفته از جنگی به همین نام است که در سال 1922 به فرماندهی مصطفی کمال آتاتورک انجام و در نهایت منجر به پیروزی ترک ها در جنگ استقلال ترکیه شد. در معماری این دانشگاه از سبک سلجوقی ، عثمانی و نیز سبک مدرن الهام گرفته شده و دریاچه های مصنوعی واقع در داخل محوطه سرسبز دانشگاه زیبایی آن را دوچندان نموده است. دانشگاه دوملوپینار در دل شهر کوتاهیا جای گرفته است.
شهر باستانی کوتاهیا در منطقه غربی آناتولی مرکزی واقع شده و شهری است مملوء از جاذبه های تاریخی و طبیعی. آثار باستانی ، جنگل های سرسبز ، دره فریق ، منابع آبگرم ، صنایع دستی و بسیاری از زیبایی های دیگر این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. چینی های کوتاهیا از شهره جهانی برخوردارند و به نوعی سمبل این شهر محسوب می گردند. بعنوان مثال می توان به چینی های متعلق به قرن چهاردهم میلادی که در موزه چینی کوتاهیا نگهداری می شوند اشاره نمود.
آموزش در دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا
دانشگاه دوملوپینار دارای روابط تنگاتنگی با دانشگاه های خارجی چون دانشگاه ویرجینیا در ایالات متحده ، دانشگاه برونل در انگلیس ، دانشگاه پچ در مجارستان و … می باشد. همچنین این دانشگاه در اتحادیه دانشگاه های اروپا (EUA) عضویت دارد. دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا شامل 7 دانشکده ، 17 مدرسه عالی آموزش شغلی ، 2 مدرسه عالی ، 9 مرکز پژوهشی و 2 انستیتو می باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف این دانشگاه در حال تحصیل می باشند و حدود 600 نفر کادر علمی نیز امور آموزشی دانشگاه دوملوپینار را به عهده دارند.
پردیس اصلی دانشگاه در مسیر جاده تاوشانلو کوتاهیا و پردیس دیگر آن در مسیر جاده افیون واقع شده و واحدهای دیگر نیز در نواحی مختلف کوتاهیا و شهرستان بیله جیک قرار دارند.
رشته های تحصیلی دانشگاه دوملوپینار به شرح ذیل می باشند :
دانشكده مهندسی :
صنایع
الكتریك ـ الكترونیك
معدن
عمران
سرامیك
ماشین آلات
مدرسه عالی بهداشت كوتاهیا :
پرستاری
درمان فیزیكی و توانبخشی
دانشكده اقتصاد و علوم اداری بیله جیك Bilecik:
مدیریت
مدیریت عمومی
اقتصاد
تولید (بازیافت) مواد رنده ای
دانشكده فنی آموزشی سیماو Simav
مبلمان و دكوراسیون
دانشكده علوم پایه ـ ادبیات :
فیزیك
بیولوژی
شیمی
زبان و ادبیات انگلیسی
زبان وادبیات تركی
ریاضیات
تاریخ
جامعه شناسی
امکانات دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا
امکانات اسکان و تغذیه : در پردیس اصلی دانشگاه ، چندین خوابگاه برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته شده است و همچنین دانشجویان می توانند از خوابگاه های خصوصی واقع در شهر کوتاهیا نیز استفاده کنند. لازم به ذکر است که در این شهر هزینه اجاره مسکن بسیار مناسب بوده و دانشجویان می توانند براحتی اقدام به اجاره خانه نمایند.
همچنین در کلیه دانشکده ها و مدرسه های عالی این دانشگاه وعده های غذایی به دانشجویان ارائه می شود.
امکانات و فعالیت های ورزشی دانشگاه دوملوپینار : از جمله امکانات ورزشی دانشگاه دوملوپینار می توان به سالن بدن سازی ، سالن پیلاتس ، سالن های ورزشی مسقف با ظرفیت 2500 تماشاگر و 1000 تماشاگر ، زمین های هندبال ، والیبال ، فوتبال ، بسکتبال و … اشاره نمود. در این دانشگاه مسابقات ورزشی متنوعی چون جودو ، هندبال ، فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، دوی عبور از موانع و … برگزار می شود. همچینن در دانشگاه دوملو پینار برای علاقمندان برنامه های کوهنوردی و صخره نوردی ترتیب داده می شود.
استخر المپیک با آب گرم طبیعی ، حمام ترک و سونا نیز از جمله امکانات ورزشی و رفاهی این دانشگاه هستند.
فعالیت های فرهنگی و علمی دانشگاه دوملوپینار : از جمله فعالیت های فرهنگی دانشگاه دوملوپینار می توان به موسیقی محلی ، سینما ، تئاتر ، بازی های محلی و … اشاره نمود. این دانشگاه سالانه میزبان بسیاری از کنگره ها ، همایش ها و کنفرانس ها در سطح ملی و بین المللی است. همچنین هر ساله نمایشگاه ها ، غرفه ها و فستیوال های متنوعی در دانشگاه دوملوپینار برگزار می شود. این دانشگاه دارای باشگاه های دانشجویی متعددی است که هر یک در زمینه های مختلف فعالیت می کنند.
کتابخانه دانشگاه دوملوپینار : کتابخانه این دانشگاه دارای 500 هزار منبع چاپی و الکترونیکی می باشد که نیازهای تحقیقاتی دانشجویان و پرسنل دانشگاه را تا حد زیادی پوشش می دهد.
رفت و آمد به دانشگاه دوملوپینار : نزدیکی شهر کوتاهیا به شهرهای مهم ترکیه چون استانبول ، آنکارا ، ازمیر و آنتالیا رفت و آمد به دانشگاه دوملوپینار را آسان نموده است. دانشجویان می توانند با استفاده از اتومبیل ، قطار سریع السیر و همچنین هواپیما (فرودگاه ظفر) به این شهر براحتی و ظرف مدت کوتاهی رفت و آمد کنند.
رنکینگ دانشگاه دوملوپینار
این دانشگاه در سال تحصیلی 2020-2019 بر اساس رنکینگ اعلام شده توسط مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان (CWUR) ، دارای رتبه جهانی 1681 و رتبه کشوری 42 می باشد.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه