دانشگاه دجله

دانشگاه دجله
دانشگاه دولتی دجله (Dicle) ، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین موسسات آموزش عالی آناتولی کشور ترکیه با مساحتی بالغ بر 27000 هکتار است که در شهر دیاربکر ترکیه و در شرق رود Tigris واقع شده است.
نام این دانشگاه برگرفته از رود دجله می باشد که آن را از شهر دیاربکر جدا می سازد.
بخش های اصلی و دانشکده های دانشگاه دجله در پردیس آن قرار دارند، اما برخی از مدارس فنی حرفه ای آن در شهرهایی چون çermik ، Ergani ، Çüngüş ، Silvan و Bismil واقع شده اند.
اگر شما نیز علاقمند به تحصیل در دانشگاه دجله بوده و یا مایل به کسب اطلاعات بیشتری در ارتباط با این دانشگاه هستید در ادامه با ما همراه باشید.
تاریخچه دانشگاه دجله
هسته اصلی دانشگاه دجله یعنی دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا، در سال 1966 تاسیس گردید. دومین دانشکده دجله یعنی دانشکده هنر و علوم نیز در سال 1974 ، افتتاح و پس از آن دانشگاه دجله با دارا بودن دو دانشکده رسماً آغاز به کار نمود.
لازم به ذکر است که نام این دانشگاه در ابتدا دیاربکر بوده و بعدها به دجله تغییر کرده است.
دانشکده دندانپزشکی دجله نیز در سال 1976 و دانشکده کشاورزی در سال 1981 افتتاح گردیدند و سپس در سال 1982 نام دانشگاه به صورت رسمی از دیاربکر به دجله تغییر یافت.
دانشگاه دجله امروزه دارای 11 دانشکده، 11 مدرسه فنی حرفه ای، 4 مدرسه، 3 مدرسه تحصیلات تکمیلی، 8 مرکز تحقیقاتی و یک سازمان حفاظت از محیط زیست می باشد.

آموزش در دانشگاه دجله
دانشگاه دجله، یکی از بهترین دانشگاه های دولتی آناتولی ترکیه بوده و مانند سایر دانشگاه های دیگر این کشور عضو برنامه های تبادل دانشجو چون اراسموس بوده و دارای امکان مبادله دانشجو با بهترین دانشگاه های اروپا می باشد.
اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، بایستی به زبان ترکی تسلط داشته باشید؛ چرا که تمامی مواد درسی در دانشگاه دجله به این زبان تدریس می شوند.
هم اکنون در این دانشگاه بیش از 15000 دانشجو در رشته های مختلف تحصیل می کنند. دانشگاه دجله حدود 1500 نفر اساتید و هیئت علمی دارد.
در این بخش اسامی دانشکده های دانشگاه دجله را معرفی می نماییم :
دانشکده علوم
دانشکده حقوق
دانشکده آموزش و پرورش Ziya Gökalp
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده ادبیات
دانشکده مهندسی
دانشکده کشاورزی
دانشکده پزشکی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده الهیات
دانشکده معماری
همچنین اسامی برخی از موسسات و مدارس تحصیلات تکمیلی دانشگاه دجله به شرح زیر می باشند :
مدرسه تحصیلات علوم بهداشت
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم انسانی
مدرسه تحصیلات علوم پایه
مرکز تحقیقات اجتماعی
مرکز تحقیقات کاربردی انرژی خورشیدی
مرکز تحقیقاتی بیماری های کبد
مرکز تحقیقاتی بلایای طبیعی
مرکز تحقیقات محیط زیست و برنامه های کاربردی
مرکز تحقیقات علوم پزشکی
مرکز تحقیقاتی روانشناسی و مشاوره اجتماعی

در دانشگاه دجله رشته های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، باستان شناسی، زبان و ادبیات عرب، رشته های مهندسی در گرایش های معدن، الکتریک و الکترونیک، ساختمان، ماشین آلات، معماری و همچنین رشته های بیولوژی، شیمی، فیزیک، فلسفه، ریاضیات و … در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری به متقاضیان ارائه می شوند.
ماموریت و چشم انداز موفقیت دانشگاه دجله
ماموریت : این دانشگاه طبق معیار ها و استانداردهای جهانی آموزش و پرورش در تمامی زمینه ها فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی انجام داده و متعهد به آموزش افراد کاردان، متخصص، کارآفرین و با اخلاق می باشد که جهت بالابردن سطح و کیفیت زندگی تمامی انسان ها هیچ کوششی را مضایقه نمی کنند.
چشم انداز : یکی از اهداف بزرگ دانشگاه دجله این است که در رده بهترین دانشگاه های ترکیه و حتی منطقه و دنیا قرار بگیرد؛ به نحوی که در این زمینه فعالیت های بیشماری داشته و حتی در سال های اخیر موفق به ایجاد رابطه ای گسترده با صنعت شده که این موضوع علاوه بر بالا بردن میزان اعتبار دانشگاه، سبب ایجاد فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان آن شده است.
امکانات دانشگاه دجله
در محوطه دانشگاه دجله ، 5 خوابگاه با ظرفیت 4200 نفر جهت اسکان دانشجویان دختر و پسر بصورت کاملاً مجزا از هم درنظر گرفته شده است. این دانشگاه همچنین دارای 2 خوابگاه خودگردان در مرکز شهر و مناطق دیگر آن می باشد. از طرفی دانشگاه دجله فقط 10 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله داشته و دانشجویان در صورت تمایل میتوانند اقدام به اجاره منزل در مرکز شهر نمایند.
دانشجویان دانشگاه دجله از لحاظ حمل و نقل نیز مشکلی نخواهند داشت؛ چرا که در مسیر بین پردیس دانشگاه و مرکز شهر بطور مداوم و شبانه روزی تاکسی ها و اتوبوس ها تردد داشته و از طرفی در داخل محوطه دانشگاه نیز حمل و نقل چه برای دانشجویان و چه کارکنان کاملاً رایگان می باشد.
همچنین سالن های غذاخوری دانشگاه دجله انواع مختلف غذا را در وعده های صبحانه، نهار و شام با قیمت نسبتاً ارزان سرو می کنند. علاوه بر سالن های غذاخوری ، کافه تریاها و رستوران های دانشگاه نیز انواع غذا و نوشیدنی را با قیمت ارزان ارائه می دهند.
دانشجویان در داخل دانشکده ها از طریق سیستم کامپیوتری کتابخانه و مرکز فناوری به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته و در محوطه دانشگاه هم می توانند از سرویس Wi – Fi استفاده کنند.
در تمامی دانشکده ها یک کتابخانه مخصوص در ساختمان خود دانشکده در نظر گرفته شده است و همچنین دانشگاه دجله دارای یک کتابخانه مرکزی بزرگ در محوطه اصلی آن است.
کتابخانه مرکزی دانشگاه که در حال حاضر به ساختمانی با مساحت 5000 متر مربع انتقال یافته از سال 1985 بازگشایی شده است. این کتابخانه از ساعت 8 صبح تا 12 شب باز بوده، دانشجویان در آن به انواع کتابها و نشریه های علمی دسترسی دارند و می توانند از امکانات کامپیوتری و اینترنت رایگان ساختمان کتابخانه استفاده کنند.
موسیقی، نقاشی، تئاتر، هنرهای نمایشی، برنامه های تبادل فرهنگی و بسیاری فعالیت های دیگر از جمله امکانات فرهنگی – اجتماعی دانشگاه دجله می باشند.
علاوه بر تمامی موارد فوق در دانشگاه دجله مرکز درمانی برای رفع مشکلات پزشکی اولیه دانشجویان با خدمات رایگان در نظر گرفته شده، اما در صورت بروز مشکلات حادتر دانشجویان به بیمارستان منتقل می شوند.
در حالت کلی می توان گفت که دانشگاه دجله ترکیه دارای امکانات رفاهی بسیار خوبی است.
رنکینگ دانشگاه دجله
این دانشگاه در سال 2018 ، رتبه 3233 را در میان بهترین دانشگاه های جهان کسب نموده است. همچنین در میان دانشگاه های تراز اول ترکیه نیز رتبه 50 را به خود اختصاص داده است.
نکته مهم : از آنجاییکه دانشگاه دجله توسط وزارت بهداشت و علوم ایران تایید نمی گردد، لذا ممکن است از لحاظ اعتبار مدرک در ایران دچار مشکل شوید.
چگونه می توانیم در دانشگاه دجله ترکیه تحصیل کنیم؟
برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS شرکت نموده و برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری نیز بایستی آزمون هایی مانند آیلتس یا GRE را پشت سر بگذارید.
همچنین اخذ مدرک تومر TOMER و تسلط به زبان ترکی برای تمامی دانشجویان الزامی است؛ چرا که مواد درسی در دانشگاه دجله به زبان ترکی تدریس می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *