دانشگاه حران شانلی اورفا

دانشگاه حران شانلی اورفا
شانلی اورفا و حران را بهتر بشناسیم
شانلی اورفا شهری است با تمدن 11 هزار ساله و فرهنگی بسیار غنی که در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است. غذاهای متنوع و لذیذ و خونگرمی و مهمان نوازی مردم این شهر باستانی زبانزد خاص و عام است. شهر باستانی حران نیز که میزبان حوادث تاریخی بسیار و از سال ها قبل از ظهور اسلام مهد علم و دانش بوده و شهرتی جهانی دارد ، در فاصله 44 کیلومتری جنوب شرق شهر شانلی اورفا واقع شده است. دانشمندان و عالمان آن دوران در زمینه طب ، ریاضیات ، نجوم ، دین و فلسفه در مدرسه حران فعالیت های بسیاری انجام داده اند.
تاریخچه تأسیس دانشگاه حران شانلی اورفا
مدرسه حرفه ای شانلی اورفا در سال 1976 بعنوان اولین مؤسسه آموزش عالی شانلی اورفا در این شهر تأسیس گردید. سپس دانشکده کشاورزی (در سال 1978) و دپارتمان مهندسی عمران (در سال 1984) که هر دو وابسته به دانشگاه دجله بودند دایر گردیدند. به دنبال آن دانشکده فناوری در سال 1988 توسط دانشگاه قاضی آنتپ (Gaziantep) در شانلی اورفا تأسیس شد‌.
در سال 1992 به دنبال تصمیم دولت مبنی بر ساخت 23 دانشگاه جدید در سراسر ترکیه ، دانشگاه حران شانلی اورفا در تاریخ 9 جولای سال 1992 بر طبق قانون شماره 3837 تأسیس گردید و آموزشگاه ها و دانشکده های مذکور در بخش فوق به همراه دانشکده هنر و علوم ، دانشکده پزشکی ، یک مدرسه حرفه ای (مدرسه حرفه ای شانلی اورفاO Health Services ) ، مؤسسه علوم طبیعی و کاربردی ، مؤسسه علوم بهداشتی و مؤسسه علوم اجتماعی به این دانشگاه ملحق شدند.
در سال 1994 مدارس حرفه ای جدید (مدرسه های حرفه ای Siverek, Hilvani Suruc, Birecik Viransehir, Bozova) و همچنین دانشکده دامپزشکی و دانشکده علوم اقتصادی و اداری نیز به دانشگاه حران اضافه شدند. سپس مدرسه حرفه ای Akcakale (آکجاکاله) در سال 1995 ، مدرسه حرفه ای Ceylanpinar (جیلان پینار) در سال 1995 و مدرسه حرفه ای Kahta در سال 1997 دایر شدند. کالج بهداشت نیز در سال 1997 تشکیل گردید.
در سال 2007 جهت گسترش برنامه های آموزشی دانشگاه حران شانلی اورفا ، دانشکده آموزش و پرورش ، دانشکده هنرهای زیبا و همچنین دانشکده گردشگری و مدیریت هتل نیز در این دانشگاه تأسیس گردیدند.
آموزش در دانشگاه حران شانلی اورفا
این دانشگاه دولتی در سال 1992 در شهر شانلی اورفا دایر گردیده است. دانشگاه حران شانلی اورفا دارای سه پردیس به نام های ینی شهیر ، عثمان بیگ و ایوبیه و شامل 7 دانشکده ، 12 مدرسه عالی آموزش شغلی ، 3 انستیتو و 7 مرکز تحقیقاتی است.
این دانشگاه مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه YÖK می باشد.
در حال حاضر 7 هزار دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف دانشگاه حران شانلی اورفا مشغول به تحصیل بوده و حدوداً 650 نفر هیئت علمی نیز امور آموزشی این دانشگاه را به عهده دارند.
دانشکده های این دانشگاه و رشته های تحصیلی ارائه شده در آن به شرح ذیل می باشند :
دانشکده پزشکی
دانشکده دامپزشکی
مدرسه عالی بهداشت شانلی اورفا :
پرستاری
دانشکده مهندسی :
مهندسی عمران
مهندسی محیط
مهندسی ماشین آلات
دانشکده اقتصاد و علوم اداری :
اقتصاد
دانشکده علوم پایه و ادبیات :
ریاضیات
شیمی
فیزیک
بیولوژی
زبان و ادبیات ترکی
تاریخ
دانشکده کشاورزی :
تکنولوژی گیاهی
تولید گیاهی
تولید حیوانی
دانشکده الهیات
امکانات دانشگاه حران شانلی اورفا
امکانات اسکان و تغذیه : در این دانشگاه چندین خوابگاه برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته شده که تحت نظارت سازمان اعتبار و خوابگاه ها قرار دارند. همچنین دانشجویان می توانند از خوابگاه های خصوصی نیز استفاده کنند.
تمامی پردیس های دانشگاه دارای سالن های غذاخوری می باشند که در آن وعده غذایی ناهار به دانشجویان ارائه می شود.
کتابخانه : در حال حاضر کتابخانه مرکزی و سایر کتابخانه های این دانشگاه در مجموع دارای 30 هزار جلد کتاب در زمینه های مختلف می باشند. کتابخانه دانشگاه از طریق شبکه اینترنت به 68 کتابخانه در سراسر کشور متصل بوده و به دانشجویان امکان استفاده از منابع علمی و تحقیقاتی الکترونیکی بیشماری را می دهد.
امکانات ورزشی : از جمله امکانات ورزشی این دانشگاه می توان به سالن ورزشی سرپوشیده آن اشاره نمود. در دانشگاه حران شانلی اورفا مسابقات ورزشی متعددی در زمینه فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، هندبال ، تنیس و … برگزار می شود.
فعالیت های فرهنگی : این دانشگاه دارای انجمن های دانشجویی متعددی است که در زمینه های مختلفی چون هنر ، موسیقی و … فعالیت داشته و برنامه ها و رویدادهای متنوعی را سازماندهی می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *