دانشگاه جلال بایار

دانشگاه جلال بایار مانیسای ترکیه
تاریخچه دانشگاه جلال بایار مانیسا
دانشگاه جلال بایار (Celal Bayar University/CBU) یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1992 در شهر Manisa به صورت رسمی تأسیس شد و با ارائه سه دوره 2 ساله فعالیت های آموزشی خود را شروع کرد. نام این دانشگاه از جلال بایار ، سومین رئیس جمهور ترکیه گرفته شده است.
آموزش در دانشگاه جلال بایار مانیسا
دانشگاه جلال بایار مانیسا شامل 5 دانشکده ، 14 مدرسه حرفه ای و تخصصی ، 16 مرکز تحقیقاتی ، 3 انستیتو ، 4 کالج و 1 بیمارستان می باشد. در حال حاضر 55 هزار دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف و مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که از این میان 652 نفر دانشجوی بین المللی هستند. همچنین دانشگاه جلال بایار دارای بیش از 2883 پرسنل (1723 نفر کادر علمی و مابقی کادر اداری) می باشد. اساتید و مدرسان این دانشگاه نیز همگی از نیروهای خبره و مجرب هستند.
دانشگاه جلال بایار مانیسا عضو فعالی از برنامه های تبادل دانشجو می باشد و همچنین در فرایند بولونیا (Bologna Process) نیز شرکت کرده است.
با وجود اینکه سطح علمی و آموزشی دانشگاه جلال بایار در حد استانداردهای آموزشی اروپا می باشد ، اما هزینه تحصیل در این دانشگاه پایین است که این خود مزیت برزرگی برای یک دانشگاه خصوصی محسوب می گردد.
برخی از دانشکده های دانشگاه جلال بایار به شرح ذیل می باشند :
دانشکده پزشکی
دانشکده مهندسی
دانشکده علوم
دانشکده ادبیات
دانشکده علوم تربیتی
دانشکده علوم اداری
دانشکده اقتصاد
در این دانشگاه رشته های تحصیلی بسیاری در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری ارائه می شوند که بعنوان نمونه می توان رشته های الهیات ، مهندسی ، بهداشت و درمان ، دبیری ، ورزش و … را نام برد.
اهداف دانشگاه جلال بایار مانیسا
دستیابی به بالاترین استانداردهای علمی ، آموزشی و پژوهشی در سطح بین المللی و پاسخگویی به نیازهای جهان مدرن.
نحوه ورود به دانشگاه جلال بایار مانیسا
مدارک لازم جهت أخذ پذیرش از دانشگاه جلال بایار به شرح ذیل می باشند :
ارائه نامه پذیرشی که از طرف دانشگاه دریافت نموده اید
ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی به صورت تکمیل شده
ارائه پاسپورت معتبر
ارائه اصل و تصویر دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل آن که بایستی به زبان ترکی ترجمه شده باشد. همچنین لازم است کپی آن را نیز به تأیید کنسولگری یا سفارتخانه ترکیه رسانده و همراه با اصل مدارک به دانشگاه تحویل دهید.
ارائه نتیجه آزمون و کپی تأیید شده آن (توسط سفارت یا کنسولگری ترکیه)
3 قطعه عکس جدید با فرمت پاسپورتی
دانشجویان بومی و خارجی جهت أخذ پذیرش از دانشگاه جلال بایار ، بایستی در آزمون ورودی دانشگاه و آزمون GRE شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنند.
همچنین تمامی دانشجویانی که از دانشگاه جلال بایار پذیرش شده اند باید آزمون سنجش مهارت زبان ترکی این دانشگاه را با موفقیت پشت بگذارند. پارلمان زبان ترکی دانشگاه این آزمون را طراحی و سازماندهی می کند. دانشجویانی که مقطع تحصیلی متوسطه را در ترکیه گذرانده اند نیازی به شرکت در این آزمون ندارند.
نتایج آزمون زبان ترکی به دو صورت قبولی یا رد به متقاضیان اعلام می گردد. در صورتیکه دانشجویان در این آزمون قبول شوند دوره تحصیلی خود را آغاز می کنند. برای دانشجویانی هم که در آزمون مهارت ترکی رد شده اند دانشگاه جلال بایار دوره 1 ساله آموزش زبان برگزار می کند. بعد از سپری نمودن این دوره یک ساله دانشجویان مجدداً در آزمون زبان ترکی شرکت نموده در صورت قبولی دوره تحصیلی خود را آغاز می کنند و در غیر اینصورت قادر به ادامه تحصیل در این دانشگاه نخواهند بود.
مدارک لازم جهت أخذ ویزای تحصیلی :
تمامی دانشجویان بین المللی پس از أخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه ملزم به تهیه و ارائه ویزای تحصیلی به دانشگاه مقصد هستند. جهت أخذ ویزای تحصیلی متقاضیان بایستی مدارک ذیل را تهیه نموده و به سفارت ترکیه در کشور مراجعه نمایند.
یک. ارائه پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد
دو. ارائه 2 قطعه عکس با فرمت پاسپورت
سه. ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه مقصد
چهار. ارائه مدارکی که نشان می دهد دارای بلیط برگشت از ترکیه هستید
پنج. ارائه مدارکی که ثابت می کند دارای وسع مالی کافی جهت زندگی و ادامه تحصیل در ترکیه می باشید
شش. واریز هزینه های مورد نیاز برای أخذ ویزای تحصیلی
هفت. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه معتبر
هشت. ارائه مدارک مربوط به نتایج آزمایشات پزشکی که جهت احراز سلامت فیزیکی و روانی دانشجو انجام می پذیرند.
رنکینگ دانشگاه جلال بایار مانیسا
این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های جهان دارای رتبه 4082 بوده و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 65 را به خود اختصاص داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *