دانشگاه تکنولوژی ازمیر

دانشگاه تکنولوژی ازمیر
مؤسسه تکنولوژی ازمیر ، به ترکی(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) به اختصار İYTE ، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در 11 جولای سال 1992 در شهر ازمیر ترکیه تأسیس شده است. ازمیر شهری واقع در منطقه اژه (Ege) ترکیه می باشد. این دانشگاه برنامه های تحصیلات تکمیلی خود را در سال 1994 در مرکز ازمیر برگزار و دانشجویان دوره کارشناسی را نیز برای اولین بار در سال 1998 پذیرش نمود. İYTE تأکید بسیار زیادی بر روی علوم طبیعی و مهندسی داشته و در حال حاضر تنها دانشگاه فنی پیشرفته در ترکیه است که در سطح بین المللی ممتاز و شناخته شده می باشد. دانشگاه تکنولوژی ازمیر یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می رود. شعار این دانشگاه عبارت است از : پایه تکنولوژی ترکیه
در این بخش قصد داریم در ارتباط با دانشگاه تکنولوژی ازمیر ، اهداف ، برنامه های تحصیلی ، سطح علمی و نحوه أخذ پذیرش از این دانشگاه و برخی موارد دیگر بحث نماییم. اگر شما نیز در حال برنامه ریزی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه و مایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به ترکیه می باشید ، توصیه می کنیم در این مقاله ما را همراهی نمایید.
چشم انداز دانشگاه تکنولوژی ازمیر
ارائه آموزش در سطوح بالا و انجام تحقیقات در زمینه های علوم و تکنولوژی.
آموزش در دانشگاه تکنولوژی ازمیر
زبان آموزشی در تمامی دپارتمان های این دانشگاه انگلیسی است. دانشگاه تکنولوژی ازمیر دارای 18 برنامه کارشناسی ، 25 برنامه کارشناسی ارشد و 19 برنامه دکتری است. در این میان 7 برنامه از کارشناسی ارشد و 3 برنامه از دکتری میان رشته ای می باشند. تعداد کل دانشجویان دانشگاه تکنولوژی ازمیر حدوداً 5588 نفر می باشد که از این تعداد 4299 نفر دانشجوی دوره کارشناسی هستند. این دانشگاه متشکل از سه دانشکده (دانشکده علوم ، دانشکده مهندسی ، دانشکده معماری) ، یک مدرسه تحصیلات تکمیلی به نام مدرسه تحصیلات تکمیلی مهندسی و علوم و یک مدرسه زبان های خارجی است.
برنامه های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه به شرح ذیل می باشند :
دانشکده علوم : شامل فیزیک ، شیمی ، ریاضیات ، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک.
دانشکده مهندسی : شامل مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق – الکترونیک ، مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی و مهندسی تغذیه.
دانشکده معماری : شامل طراحی صنعتی ، مرمت معماری ، معماری و برنامه ریزی شهری‌.
مدرسه تحصیلات تکمیلی مهندسی و علوم : این مدرسه در زمینه توسعه علوم و فناوری فعالیت می کند.
فعالیت دانشگاه تکنولوژی ازمیر در بخش تحقیقات
این دانشگاه تعداد زیادی لابراتوارهای تحقیقاتی مرکزی و مراکز تحقیقاتی پیشرفته موضوعی را با هدف فراهم نمودن حمایت مستمر و دائمی از تحقیقات و همچنین کمک به حل مشکلات دانشگاه ها و تأسیسات صنعتی احداث نموده است.
خدمات و امکانات دانشگاه تکنولوژی ازمیر به دانشجویان
این دانشگاه اهمیت بسیار زیادی برای فعالیت های علمی ، فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی و … دانشجویان قائل است. در همین راستا جوامع دانشجویی متعددی در زمینه های مختلف در دانشگاه تکنولوژی ازمیر شکل گرفته اند که به دانشجویان کمک می کنند در کنار تحصیلات آکادمیک و تحقیقات علمی در عرصه های مختلف فعالیت داشته ، خود را از جنبه های مختلف تقویت نموده و برای زندگی در آینده آماده شوند. برخی از انجمن ها و باشگاه های دانشجویی دانشگاه تکنولوژی ازمیر عبارتند از :
گروه های ورزشی ، باشگاه کوهنوردی و طبیعت ، باشگاه دوچرخه سواری ، باشگاه هوانوردی ، داوطلبان اجتماعی ، باشگاه Capoeira ، انجمن زیست محیطی ، انجمن طراحی ، باشگاه برنامه نویسی ، فولکلور ترکی ، رقص های بین المللی/جهانی ، رقص های مدرن ، باشگاه قایقرانی ، باشگاه آوازهای محلی ، دوستداران حیوانات ، باشگاه تئاتر ، باشگاه سینما ، باشگاه ادبیات ، باشگاه شطرنج ، انجمن عقاید ، باشگاه تفکر آتاتورکی ، انجمن موسیقی ، انجمن رادیو ، باشگاه سفال سازی ، باشگاه عکاسی ، انجمن زندگی مدرن ، مد ، زیورآلات و طراحی ، باشگاه تماشای پرندگان و …
کتابخانه :
هدف کتابخانه دانشگاه تکنولوژی ازمیر که پیشتاز در زمینه تغییر و تحول و دارای ماهیتی پویا می باشد ، حمایت از آموزش ، تعلیم و برنامه های تحقیقاتی و همچنین تأمین نیازهای اساتید ، دانشجویان و سایر پرسنل در زمینه تمامی انواع اطلاعات و اسناد از طریق معتبرترین و موثق ترین منابع می باشد.
این کتابخانه دارای زیرساختی قوی و از لحاظ تکنولوژی کاملاً بروز بوده و به کاربران خود اجازه می دهد که تمامی عملیات مورد نیاز خود در ارتباط با کتابخانه را بصورت الکترونیکی با استفاده از اینترنت از هر کجای دنیا انجام دهند.
خدمات بهداشتی :
خدمات پزشکی و مشاوره روانشناسی همواره در پردیس دانشگاه در دسترس می باشند. بخش پزشکی دانشگاه خدمات درمانی جامعی را از طریق دو پزشک ، دو دندانپزشک ، سه پرستار ، یک متخصص آزمایشگاه و یک روانشناس ارائه می دهد.
امکانات ورزشی :
یکی از اهداف دانشگاه تکنولوژی ازمیر این است که از طریق تجهیزات و امکانات ورزشی خود در سالن های سرپوشیده و روباز ، به ارتقاء سلامت جسمی و روحی دانشجویان و کارکنان خود کمک کند. باشگاه این دانشگاه با ظرفیت 2000 نفر تماشاگر ، دارای یک اتاق بدن سازی ، یک استودیوی رقص و تجهیزات پرورش اندام – قلب و عروق – قدرت می باشد.
رنکینگ دانشگاه تکنولوژی ازمیر
این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان توسط مؤسسه آموزش عالی تایمز ، در سال 2018 رتبه 801 و در سال های 2019 و 2020 نیز رتبه 1001 را کسب نموده است.
نحوه أخذ پذیرش از دانشگاه تکنولوژی ازمیر برای سال تحصیلی 2021 – 2020
دانشجویان بومی ترکیه جهت أخذ پذیرش از دانشگاه تکنولوژی ازمیر باید در آزمون ورودی دانشگاه که برای متقاضیان بومی اجباری است شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند.
دانشجویان بین المللی نیز جهت دریافت پذیرش از این دانشگاه بایستی در آزمون های SAT و GRE نمره بالای 1600 را کسب نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *