دانشگاه تراکیا

دانشگاه تراکیا
دانشگاه تراکیا (Trakya University) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1982 در شهر ادیرنه (واقع در شرق ترکیه) تأسیس شده است. این دانشگاه از لحاظ امکانات علمی – آموزشی یکی از دانشگاه های برجسته شرق ترکیه محسوب می گردد.
دانشگاه تراکیا با دانشگاه Loerrach آلمان و دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی بیش از 40 کشور بالکان در ارتباط است که این عامل سطح علمی دانشگاه تراکیا را ‌‌به طرز چشمگیری تحت تأثیر قرار داده است.
اگر شما نیز قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید و علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دانشگاه های این کشور می باشید در ادامه مقاله ما را همراهی نمایید.
تاریخچه تأسیس دانشگاه تراکیا
اساس شکل گیری دانشگاه تراکیا به مدرسه پزشکی مجموعه سلطان بایزید دوم که در سال 1488 تأسیس شده بود ، باز می گردد‌. در ابتدا فقط 18 دانشجو در این دانشکده به تحصیل آموزش های آکادمیک و عملی پزشکی مشغول بودند. همچنین تمرینات عملی نیز در بیمارستان های شهر با دانشجویان کار می شد که این نیز مقدمه و اساس شکل گیری بیمارستان های تحقیقاتی ترکیه بود.
پس از شکل گیری جمهوری ترکیه ، دانشگاه تراکیا در سال 1982 تأسیس گردید. این دانشگاه شامل دانشکده های (مهندسی معماری ، پزشکی ، علوم و ادبیات ، کشاورزیTekirdağ ) و همچنین مؤسسه علوم اجتماعی ، مؤسسه علوم بهداشتی ، مؤسسه علوم طبیعی ، کالج ادیرنه ، کالج چاناک قلعه و نیز چهار دبیرستان حرفه ای (ادیرنه ، چاناک قلعه ، Tekirdağ وKirklareli ) بود.
دانشگاه تراکیا به مرور زمان توسعه یافت و هم اکنون شامل 11 دانشکده ، 9 مدرسه فنی و حرفه ای ، 5 کالج و 4 مؤسسه است.
آموزش در دانشگاه تراکیا
در حال حاضر کل پرسنل دانشگاه تراکیا اعم از کادر علمی و اداری بالغ بر 2931 نفر می باشد. در این دانشگاه کلیه رشته های تحصیلی به زبان ترکی تدریس می شوند لذا تمام دانشجویان بین المللی باید به این زبان تسلط داشته باشند.
دانشگاه تراکیا از طریق برنامه های تبادلی چون اراسموس و فارابی به تبادل دانشجویان با بهترین دانشگاه ها در سطح ترکیه و اروپا می پردازد.
برخی از دانشکده های دانشگاه تراکیای شهر ادیرنه به شرح ذیل می باشند :
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده مهندسی و معماری
دانشکده علوم بهداشتی
دانشکده آموزش و پرورش
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده ادبیات
دانشکده علوم
مؤسسات این دانشگاه نیز به شرح ذیل می باشند :
مؤسسه تحقیقاتی بالکان
مؤسسه علوم بهداشتی
مؤسسه علوم اجتماعی
مؤسسه علوم طبیعی
مراکز تحقیقاتی دانشگاه تراکیا به شرح ذیل می باشند :
مرکز اصول و تاریخ انقلاب
کامپیوتر
محیط زیست
اصلاح نباتات
بالکان
حقوق زنان
بهداشت
آموزش زبان
پیوند اعضا
محصولات آبی
آموزش و پرورش برای کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی و فیزیکی
فیزیک بین المللی و ریاضی کاربردی
آموزش از راه دور
کارآفرینی
همچنین از جمله رشته های تحصیلی دانشگاه تراکیا که در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند می توان پزشکی ، دندانپزشکی ، مهندسی معماری ، مهندسی عمران ، مهندسی کشاورزی ، زبان های خارجی ، هنر ، مدیریت ، شیمی ، فیزیک ، اقتصاد ، الهیات و … را نام برد.
مأموریت و چشم انداز دانشگاه تراکیا
مأموریت : مأموریت دانشگاه تراکیا عبارت است از انجام پروژه های علمی و تحقیقاتی در راستای ایجاد آینده ای بهتر با ارزیابی دستاوردهای علمی و فرهنگی گذشته و تخمین واقعیت های معاصر و همچنین تربیت و پرورش افراد آگاه ، روشن فکر ، با اعتماد به نفس بالا و مسئولیت پذیر که علم و دانش خود را صرف خدمت به بشریت می کنند‌.
چشم انداز : تبدیل شدن به دانشگاهی پویا ، خوشنام و برجسته در عرصه های علمی و قرار گرفتن در رده بهترین دانشگاه های جهان.
کتابخانه دانشگاه تراکیا
کتابخانه مرکزی دانشگاه : اداره کتابخانه مرکزی و مستندات دانشگاه در سال 1989 پس از انتقال کتابخانه دانشگاه تراکیا به مؤسسه فرهنگی Türkan Sabancı راه اندازی و سپس در ماه می سال 2004 به ساختمان کنونی خود انتقال یافت‌. در حال حاضر دانشجویان و اساتید می توانند از کلیه خدمات کتابداری مدرن در این ساختمان استفاده کنند.
دانشگاه تراکیا پایه گذار انجمن کتابخانه های اروپا ، عضو انجمن کتابخانه های بالکان و همچنین عضو اداره کتابخانه و مستندات می باشد.
راه اندازی شبکه اینترنت 24 ساعته در دانشگاه تراکیا در سال 2009 ، به اساتید ، پژوهشگران و دانشجویان این امکان را داد که بتوانند در هر جا و بصورت شبانه روزی به تمام منابع و مراجع موجود در این کتابخانه دسترسی پیدا کنند.
کتابخانه مرکزی دانشگاه تراکیا خدمات و امکانات ویژه ای را نیز به نابینایان ارائه می دهد که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
امکان دسترسی به نرم افزارهای مخصوص نابینایان که به کمک آن می توانند منابع مورد نیاز را براحتی جستجو نموده و بیابند و یا حتی کتاب مورد علاقه خود را بخوانند.
دسترسی به کتب منتشر شده دانشگاه آنادولو و سایر مراکز تحقیقاتی برجسته ترکیه و همچنین یک کتابخانه سخنگو و هزاران فایل صوتی کتابخانه ملی.
کتابخانه پردیس Ayşekadın : این کتابخانه در سال 2008 بعنوان یکی از کتابخانه های شاخه ای دانشگاه تراکیا در پردیس Ayşekadın افتتاح گردید.
این کتابخانه شامل 84.472 کتاب ، 4.62 پروپوزال ، 4848 پایان نامه ، 18.068 نشریه الکترونیکی ، 71.257 e – book ، تعداد 127 نشریه چاپی و 23 پایگاه داده ها است.
امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه تراکیا
امکانات و خدمات پزشکی – درمانی : تمامی کارکنان و دانشجویان دانشگاه تراکیا می توانند با پرداخت هزینه ای بسیار کم از انواع خدمات پزشکی ارائه شده در مراکز درمانی و بیمارستان های این دانشگاه استفاده کنند. همچنین برای دانشجویانی که از طریق برنامه تبادل دانشجو به این دانشگاه وارد شده اند نیز بیمه های دانشجویی در نظر گرفته می شود.
امکانات و خدمات اسکان و تغذیه : در دانشگاه تراکیا خوابگاه های جداگانه ای برای دانشجویان دختر و پسر در نظر گرفته شده است. این خوابگاه ها مجهز به انواع امکانات رفاهی بوده و می توانند صدها دانشجوی دختر و پسر را در خود جای دهند. همچنین دانشجویانی که در این خوابگاه ها اسکان دارند از وعده های غذایی سالم ، متنوع و رایگان بهره مند می شوند.
دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه ای بسیار کم ، غذاها و نوشیدنی های سالم و متنوع را از رستوران ها و کافه تریاهای دانشگاه نیز تهیه کنند.
امکانات و فعالیت های ورزشی : دانشگاه تراکیا در محوطه پردیس های خود دارای یک استخر و سه سالن ورزشی است. پردیس Dardanelles دانشگاه نیز دارای دو سالن بسکتبال ، یک زمین تنیس و یک زمین فوتبال است. همچنین ساحل خصوصی دانشگاه تراکیا در این پردیس واقع شده است.
رنکینگ دانشگاه تراکیا
دانشگاه تراکیا رتبه 2996 را در میان بهترین دانشگاه های جهان کسب نموده و در میان بهترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 45 را به خود اختصاص داده است.
به این نکته توجه نمایید که دانشگاه تراکیای شهر ادیرنه مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی باشد. بنابراین کسانی که فقط قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند و مایلند جهت کار و فعالیت به ایران مراجعت نمایند بایستی به هنگام انتخاب دانشگاه این نکته را مد نظر قرار دهند.
نحوه أخذ پذیرش در دانشگاه تراکیا
یکی از شروط أخذ پذیرش در دانشگاه تراکیا شرکت در آزمون YOS این دانشگاه و کسب نمره حد نصاب می باشد. همچنین از آنجاییکه زبان آموزشی در دانشگاه تراکیا ترکی است همه دانشجویان بین المللی موظف به ارائه مدرک زبان TOMER نیز می باشند.
همچنین بایستی سوابق تحصیلی خود را به طور کامل ترجمه و به دانشگاه ارسال نمایید.
در صورت پذیرش در دانشگاه نیز باید با حضور در محل کنسولگری ترکیه در کشور جهت أخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه