دانشگاه بالیکسیر

دانشگاه بالیکسیر ترکیه
دانشگاه بالیکسیر Balıkesir University یکی از دانشگاه های ترکیه است که در سال 1992 تأسیس شده و در شهر کوچک بالیکسیر قرار دارد.‌ شعار دانشگاه بالیکسیر عبارت است از : مدرن در آموزش ، علم و هنر.
دانشگاه بالیکسیر در برنامه اراسموس عضویت دارد و به تبادل دانشجو با دانشگاه های خارج از کشور می پردازد. این دانشگاه مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه YÖK می باشد.
در این مقاله قصد داریم درباره هر آنچه که متقاضیان تحصیل در ترکیه باید درباره دانشگاه بالیکسیر بدانند بحث نماییم. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید پیشنهاد میکنیم این مطلب را از دست ندهید.
تاریخچه تأسیس دانشگاه بالیکسیر
ریشه های تأسیس دانشگاه بالیکسیر به مدرسه تربیت معلم Karesi باز می گردد که در سال 1910 دایر گردیده بود. آکادمی مهندسی دولتی بالیکسیر ، مدرسه حرفه ای مدیریت و گردشگری بالیکسیر و مدرسه حرفه ای بالیکسیر در سال 1976 – 1975 فعالیت های آموزشی خود را آغاز نمودند و بدین ترتیب گامی مهم در راستای تأسیس دانشگاه بالیکسیر برداشته شد. این مؤسسات در سال 1982 بر اساس حکم وزارتی شماره 41 تغییر نام داده و تحت وابستگی دانشگاه اولوداغ (Uludağ) فعالیت های آموزشی خود را ادامه دادند. در سال 1981 مؤسسه آموزشی نجاتی تبدیل به یک مدرسه عالی تربیت معلم با دوره چهار ساله شد و سپس در سال 1982 نام آن به دانشکده نجاتی بی (Necatibey) تغییر نمود.
همینطور مدرسه حرفه ای مدیریت بازرگانی و مدیریت هتل بالیکسیر به مدرسه گردشگری و مدیریت هتل بالیکسیر تغییر نام یافت و نام مدرسه حرفه ای بالیکسیر به همان صورت باقی ماند.
این مؤسسات که به مدت ده سال تحت عنوان دانشگاه اولوداغ فعالیت نمودند ، از طریق توسعه سالم و پایدار ، شالوده ای محکم و ثابت برای دانشگاه بالیکسیر ساختند. سرانجام دانشگاه بالیکسیر تحت قانون شماره 3837 در سال 1992 تأسیس گردید.
پس از تأسیس رسمی دانشگاه باندیرما 17 ایلول (Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi) در سال 2015 ، دانشکده های اقتصاد و علوم اداری ، مطالعات دریانوردی ، علوم بهداشتی در باندیرما (Bandırma) ، مؤسسه مطالعات زمین گرمایی(Gönen) و مدارس حرفه ای در باندیرما ، اردک (Erdek) ، مانیاس (Manyas) و گونن (Gönen) ، از دانشگاه بالیکسیر به دانشگاه باندیرما 17 ایلول انتقال یافتند.
آموزش در دانشگاه بالیکسیر
پردیس های دانشگاه بالیکسیر :
پردیس چاغیش (Çağış)
بخش هایی که در لیست ذیل به آن اشاره می کنیم در پردیس چاغیش که پردیس اصلی دانشگاه می باشد در حومه شهر واقع شده اند.
ساختمان ریاست و دپارتمان های اداری
دانشکده مهندسی و معماری
دانشکده علوم و هنر
مدرسه گردشگری و مدیریت هتل
مدرسه حرفه ای بالیکسیر
کتابخانه مرکزی
سالن ورزشی اصلی
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی
ناگفته نماند که اتوبوس ها و مینی بوس ها جهت رفت و آمد از مرکز شهر به پردیس چاغیش ، از ساعت 7 صبح تا 23 شب به دانشجویان سرویس های منظم ارائه می دهند.
پردیس نف (NEF)
پردیس NEF ، که در مرکز شهر واقع شده ، پردیس اول دانشگاه بالیکسیر(جایی که دانشگاه تأسیس شد) ، می باشد. بخش های مذکور در لیست ذیل در این پردیس واقع شده اند.
دانشکده آموزش
مدرسه تربیت بدنی و ورزش
سالن کنفرانس NEF
سالن کنفرانس هالیل اینالجیک (Halil İnalcık)
سالن ورزشی
مرکز پرورش اندام دانشگاه
امکانات و تجهیزات ورزش های فضای باز
مرکز آموزش های مداوم (BAUSEM)
دانشکده های دانشگاه بالیکسیر به شرح ذیل می باشند :
دانشکده مهندسی و معماری
دانشکده آموزشی نجاتی بی (Necatibey)
دانشکده پزشکی
دانشکده علوم و ادبیات
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده اقتصاد و علوم اداری بالیکسیر
مدارس حرفه ای دانشگاه بالیکسیر عبارتند از :
مدرسه حرفه ای آیوالیک
مدرسه حرفه ای هاوران
مدرسه حرفه ای بورهانیه
مدرسه حرفه ای بالیکسیر
مدرسه حرفه ای Sındırgı
مدرسه حرفه ای بیگادیچ
مدرسه حرفه ای دورسون بی
مدرسه حرفه ای سوسورلوک
مدرسه حرفه ای ساواش تپه
مدرسه حرفه ای ادرمیت
Altınoluk Mes.Y.O.
رنکینگ دانشگاه بالیکسیر
دانشگاه بالیکسیر در بین بهترین دانشگاه های جهان دارای رتبه 3120 و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز دارای رتبه 45 می باشد‌.
نحوه أخذ پذیرش از دانشگاه بالیکسیر
جهت ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه بالیکسیر باید در آزمون YÖS شرکت نموده و حداقل نمره 40 را کسب نمایید. در این آزمون در مجموع به 80 سؤال (30 سؤال ریاضی ، 5 سؤال هندسه و 45 سؤال هوش) پاسخ خواهید داد. زمان پاسخگویی نیز 120 دقیقه می باشد.
توجه : این آزمون دارای نمره منفی نمی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *