دانشگاه اژه

دانشگاه Ege یا اژه
دانشگاه Ege ، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در Bornova در حاشیه ازمیر قرار دارد و اولین دانشگاه این شهر می باشد. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است. دانشگاه اژه در سال 1955 شروع به کار نمود و هسته اولیه آن را دانشکده های پزشکی و کشاورزی تشکیل می دادند.
اژه یکی از بهترین دانشگاه های پژوهشی ترکیه و چهارمین دانشگاه قدیمی آن است.
در این مقاله می خواهیم تمامی اطلاعات لازم در ارتباط با دانشگاه Ege را ارائه نماییم. اگر مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
تاریخچه دانشگاه Ege
دانشگاه Ege در سال 1892، یکی از بزرگترین دانشگاه های ترکیه و شامل 17 دانشکده، 8 مؤسسه و 9 مدرسه راهنمایی و دبیرستان بود. اما بعدها تعدادی از دانشکده های آن به دانشگاه تازه تأسیس Eylül Dokuz ملحق شدند که پس از آن دانشگاه اژه دارای 7 دانشکده، 3 مدرسه (دارای 4 سال تحصیلی) و حدود 9000 دانش آموز و دانشجو بود.
دانشگاه Ege با گذر زمان توسعه یافت و در حال حاضر دارای 15 دانشکده، 10 مدرسه فنی و حرفه ای (با دوره تحصیلی دو ساله)، 36 مرکز پژوهشی، 6 مدرسه دبیرستان و راهنمایی و 9 مؤسسه است.
مأموریت و چشم انداز دانشگاه Ege
مأموریت : مأموریت دانشگاه Ege تربیت افرادی باسواد ، باهوش و با مهارت است به نحوی که علم خود را جهت شناخت هرچه بهتر جهان به کار گرفته و به پیشرفت جامعه کمک کنند.
چشم انداز : تبدیل شدن به یکی از دانشگاه های تراز اول در سطح جهانی ؛ از طریق بهره گیری از افراد برجسته، متعهد و منظم و نیز برقراری ارتباط تنگاتنگ با بهترین و بروزترین نهادهای علمی و تکنولوژیکی در ترکیه و سراسر جهان.
آموزش در دانشگاه Ege
زبان آموزشی دانشگاه اژه ترکی و انگلیسی می باشد. در حال حاضر 65088 دانشجو در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری این دانشگاه در رشته های مختلف مشغول به تحصیل هستند. کادر علمی دانشگاه Ege نیز متشکل از 3185 استاد و هیئت علمی می باشد.
لیست اسامی 15 دانشکده دانشگاه اژه به شرح ذیل می باشد :
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده پرستاری
دانشکده مهندسی
دانشکده کشاورزی
دانشکده علوم
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده جامعه شناسی
دانشکده ادبیات
دانشکده شیلات
دانشکده تربیت معلم
دانشکده علوم ورزشی
علوم بهداشتی
دانشکده هنر، طراحی و معماری
از جمله رشته هایی که در مقاطع مختلف دانشگاه Ege تدریس می شوند می توان به ریاضی ، فیزیک ، روانشناشی ، معماری ، محیط زیست ، عمران ، فلسفه ، زبان های خارجی ، پزشکی ، جغرافیا ، تاریخ ، مدیریت ، شیلات ، کشاورزی و … اشاره نمود.
امکانات و محوطه دانشگاه Ege
پردیس Bornova محوطه ای به مساحت 370 هکتار است که در حاشیه ازمیر واقع شده است. از جمله امکانات پردیس Bornova می توان به خوابگاه ها (که بیش از 6000 دانشجو را در خود جای داده اند) ، زمین های والیبال ، فوتبال و تنیس ، سالن های ورزشی ، کتابخانه ، پارکینگ و جاده اختصاصی ، سالن سینما و تئاتر و بسیاری امکانات آموزشی ، فرهنگی، رفاهی و اجتماعی دیگر اشاره نمود. دانشجویان دانشگاه Ege در پردیس Bornova قادر به برقراری ارتباطات داخلی و بین المللی از طریق خطوط تلفن و شبکه اینترنتی دانشگاه می باشند.
همچنین از آنجاییکه پردیس Bornova در مجاورت شهرهای ازمیر ، آنکارا و استانبول قرار دارد دانشجویان می توانند با استفاده از اتوبوس های بین شهری ، مترو و … خیلی سریع و راحت به این دانشگاه دسترسی یابند.
سایر امکانات و دانشکده های این دانشگاه نیز در پردیس های Ödemiş , Bayındır , Bergama , Tire , Çiğli Mordoğan , konak و … پراکنده شده اند.
زندگی دانشجویی در دانشگاه Ege
در این دانشگاه دانشجویان فرصت های بسیاری را جهت شرکت در فعالیت های مختلف فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و … داشته و علاوه بر لذت بردن از لحظات مفرح آن قادر به رشد و پرورش خود در زمینه زندگی شخصی ، اجتماعی و … خواهند بود. از جمله فضاها و امکاناتی که جهت برگزاری این فعالیت ها و رفاه دانشجویان در نظر گرفته شده می توان به مرکز فرهنگی آتاتورک با ظرفیت بیش از 1200 نفر ، آمفی تئاتر با ظرفیت 5000 نفر ، 4 اتاق سمینار با ظرفیت 45 نفر ، سالن فرهنگی و هنری با ظرفیت 330 نفر ، 8 اتاق ورک شاپ هر یک با ظرفیت 8 نفر ، گالری با ظرفیت بیش از 800 نفر اشاره نمود.
دانشگاه Ege با برگزاری مراسم ها و جشن های مختلف در تعطیلات ، پایان سال تحصیلی و نیز آخر هفته ها و همچنین اجرای تورهای تفریحی و تاریخی لحظات مفرح و شادی بخشی را برای دانشجویان خود به ارمغان می آورد.
کتابخانه های دانشگاه Ege نیز بسیار مجهز و دارای 250 هزار جلد کتاب در زمینه ها و موضوعات مختلف می باشند که در این میان کتابخانه مرکزی به تنهایی بیش از 50 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است.
خوابگاه های دانشگاه Ege نیز مجهز و دارای ظرفیت بالای 8000 نفر و امکاناتی نظیر سرویس خواب ، حمام ، سرویس های بهداشتی ، سالن های غذاخوری و … می باشند.
چرا باید دانشگاه Ege را انتخاب کنیم ؟
دانشگاه Ege یکی از برترین دانشگاه های ترکیه و منطقه می باشد و همین عامل باعث شده که بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف این دانشگاه را انتخاب کنند.
همانطور که قبلاً نیز عنوان نمودیم ، دانشجویان دانشگاه Ege ، دارای امکانات و فرصت های بیشماری جهت فعالیت در عرصه های مختلف هنری ، ورزشی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و … در این دانشگاه می باشند و می توانند در کنار تحصیل جنبه های مختلف فردی ، فرهنگی ، اجتماعی و … خود را تقویت نموده برای زندگی در جامعه مهیا شوند.
از آنجاییکه که پردیس دانشگاه Ege بسیار مجهز و دارای تمامی امکانات رفاهی لازم می باشد، دانشجویان نیازی به رفت و آمد به شهر ندارند.
این دانشگاه با تنوع رشته های تحصیلی و 15 دانشکده ، دانشجویان بسیاری را از مقاطع و رشته های مختلف کنار هم آورده است.
از ابتدای آغاز به کار دانشگاه Ege تا به امروز ، افراد معتبر و برجسته بسیاری از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که در زمینه کاری خود جزو بهترین ها هستند و همین فاکتور نیز یکی دیگر از عوامل مشوق دانشجویان برای ادامه تحصیل در این دانشگاه می باشد.
رنکینگ دانشگاه Ege
دانشگاه Ege در سال 2018 ، در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 616 را کسب نموده است. این دانشگاه در میان برترین دانشگاه های ترکیه هم دارای رتبه 4 بوده و تاکنون 472 پژوهش در زمینه های مختلف داشته است.
دانشگاه Ege در رتبه بندی وزارت علوم و بهداشت ایران جزو دانشگاه های متوسط ترکیه بوده و مدرک آن مورد تأیید این دو وزرات می باشد.
شرایط أخذ پذیرش در دانشگاه Ege
برای تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه بایستی در آزمون YOS شرکت و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز باید مدرک تافل یا آیلتس و یا مدرک های مشابه را به دانشگاه ارائه دهید.
همچنین لازم است رزومه کامل تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه و به دانشگاه ارسال نمایید. کپی پاسپورت نیز جزو مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه Ege می باشد. در صورت پذیرش نیز باید ویزای تحصیلی خود را أخذ نموده و به دانشگاه تحویل دهید.
همچنین از آنجاییکه رشته های تحصیلی در این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شوند باید قبل از شروع به تحصیل مهارت های زبان ترکی خود را تقویت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *