دانشگاه آتیلیم

دانشگاه آتیلیم یا Atılım
دانشگاه آتیلیم (Atılım) یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1997 در شهر آنکارا تأسیس شده است. در این دانشگاه اغلب رشته های تحصیلی به زبان ترکی آموزش داده می شوند و به همین دلیل همه دانشجویان بایستی به این زبان کاملاً مسلط باشند.
دانشگاه آتیلیم در رتبه بندی مرکز تحصیلات تکمیلی لندن در سال 2016 ، در رده 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. همچنین برنامه های آموزشی این دانشگاه از استانداردهای بین المللی بالایی چون (ABET 2000) برخوردارند.
در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه آتیلیم ، یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.
تاریخچه تأسیس و آموزش در دانشگاه آتیلیم
در سال 1996 یک مؤسسه به نام بنیاد آتیلیم در شهر آنکارا تأسیس شد. دانشگاه آتیلیم نیز در 15 ژوئن 1997 توسط همین بنیاد تأسیس گردید. دانشگاه آتیلیم در منطقهIncek یکی از مدرن ترین مناطق آنکارا و در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است. کل مساحت این دانشگاه 250 هکتار می باشد که ساختمان های کادر علمی ، سالن های کنفرانس ، آزمایشگاه ها ، زمین های تنیس ، سالن فیتنس ، زمین های والیبال و بسکتبال ، کافه تریا و رستوران ، استخر و مناطق تفریحی و فضای باز را در خود جای داده است.
باشگاه ها و انجمن های دانشجویی مختلف در دانشگاه آتیلیم بسیار فعال بوده و کاملاً تحت حمایت دانشگاه قرار دارند. این جوامع دانشجویی انواع سفرهای علمی – تحقیقاتی ، رویدادهای فرهنگی و اجتماعی ، کنفرانس ها و … را سازماندهی می کنند. این رویدادها و فعالیت ها در کنار ایجاد لحظاتی مسرت بخش ، دانشجویان را برای حضور مفید و مؤثر در عرصه جامعه و حیطه های شغلی آماده می سازند.
دانشگاه آتیلیم از طریق برنامه اراسموس (به مدت چند ترم تحصیلی) به تبادل اساتید و دانشجویان با دانشگاه های ادبیات در سن آنتونیو ، تگزاس و بیش از 30 دانشگاه اروپایی در بریتانیا ، بلژیک ، آلمان ، دانمارک ، فنلاند ، استونی ، جمهوری چک ، یونان ، فرانسه ، ایتالیا ، مجارستان ، لیتوانی ، ایرلند ، لهستان ، اسلواکی ، اسلوونی ، رومانی ، هلند و اسپانیا می پردازد.
این دانشگاه مشتمل بر 5 دانشکده ، مراکز پژوهشی ، مؤسسات و مرکز آموزش زبان های خارجی است.
دانشکده ها و امکانات آموزشی دانشگاه آتیلیم
دانشکده های دانشگاه آتیلیم و رشته های ارائه شده در این دانشگاه ها به شرح ذیل می باشند :
-دانشکده مهندسی
گروه مهندسی نرم افزار
گروه مهندسی سیستم های انرژی
گروه مهندسی شیمی و شیمی کاربردی
گروه مهندسی کامپیوتر
گروه مهندسی خودرو
گروه مهندسی صنایع
گروه مهندسی عمران
گروه مهندسی مکانیک
گروه مهندسی مواد
گروه مهندسی سیستم های اطلاعاتی
گروه مهندسی سیستم های اطلاعات UOLP
گروه مهندسی برق و الکترونیک
-دانشکده مدیریت
گروه اقتصاد در ترکیه
گروه اقتصاد
گروه مدیریت در ترکیه
گروه مدیریت
گروه روابط بین الملل
گروه مدیریت گردشگری
گروه علوم سیاسی و مدیریت دولتی در ترکیه
گروه روابط عمومی و تبلیغات
-دانشکده هنر ، طراحی و معماری
گروه مد و طراحی نساجی
گروه معماری
گروه معماری داخلی و طراحی محیطی
گروه طراحی صنعتی
گروه طراحی گرافیک
-دانشکده هنر و علوم
گروه روانشناسی
گروه ریاضیات
گروه زبان و ادبیات انگلیسی
گروه ترجمه و تفسیر
-دانشکده حقوق
مؤسسات آموزشی دانشگاه آتیلیم به شرح ذیل می باشند :
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم انسانی
همچنین به دلیل اجباری بودن یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی برای همه دانشجویان ، دانشگاه آتیلیم در مرکز زبان های خارجی خود دانشگاه دوره های فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان برگزار می کند.
کتابخانه دانشگاه آتیلیم
این کتابخانه ابتدا در سال 1998 در یکی از بخش های ساختمان اولیه دانشگاه آتیلیم تأسیس شد و در آن زمان فقط دارای یک سیستم کامپیوتر و 100 کتاب بود. سپس در همان سال به ساختمان جدید انتقال یافت و تا سال 2001 در همان جا فعالیت می کرد و در نهایت به ساختمان کنونی که فقط متعلق به بخش های مختلف کتابخانه می باشد ، انتقال پیدا نمود.
کتابخانه دانشگاه آتیلیم با گذر زمان کامل تر شد و از لحاظ تعداد منابع بسیار توسعه پیدا کرد به نحوی که در سال 2001 دارای بیش از 100 هزار جلد بوده است. این کتابخانه در حال حاضر مشتمل بر انواع کتب چاپی و الکترونیکی ، نشریه های چاپی و الکترونیکی و چند رسانه ای ، پایان نامه ها و پایگاه های داده و همچنین دانشنامه های بسیار با ارزش مانند ENCYCLOPEDIA INÖNÜ می باشد.
به دلیل کمبود فضا و توسعه سریع کتابخانه در حال حاضر دانشگاه در حال فراهم نمودن مقدمات ساخت یک کتابخانه جدید می باشد. امروزه کتابخانه دانشگاه آتیلیم یکی از بزرگترین کتابخانه های آنکارا و دارای 75.305 جلد کتاب چاپی ، 92.625 جلد کتاب الکترونیکی ، 3.340 نشریه چاپی و 29.325E-book می باشد. کتابخانه دانشگاه آتیلیم مرجع بسیار خوبی برای دانشجویان و پژوهشگران ترکیه می باشد.
امکانات رفاهی دانشگاه آتیلیم
از جمله امکانات رفاهی این دانشگاه می توان به خوابگاه های مجهزی که برای اسکان دانشجویان دختر و پسر در نظر گرفته شده اشاره نمود.
دانشگاه آتیلیم دارای امکانات ورزشی بسیاری مانند زمین های تنیس ، والیبال ، فوتبال و بسکتبال ، سالن های فیتنس ، استخرهای روباز و سرپوشیده و … می باشد. همچنین هر ساله مسابقات ورزشی بسیاری نیز در این دانشگاه برگزار می شود و نفرات برتر به مسابقات کشوری راه می یابند.
رستوران ها ، سالن های غذاخوری و کافه تریاها انواع غذاهای متنوع ، سالم و با کیفیت را با قیمت بسیار ارزان به دانشجویان عرضه می کنند. همچنین کیفیت غذایی در این دانشگاه تحت نظارت مداوم سازمان بازرسی قرار دارد.
همچینین دانشجویان و کارکنان دانشگاه آتیلیم می توانند از خدمات پزشکی متعددی که در مراکز درمانی این دانشگاه ارائه می شوند بصورت کاملاً رایگان استفاده کنند.
رنکینگ (رتبه بندی) دانشگاه آتیلیم
این دانشگاه در رتبه بندی سال 2019 ، رتبه 801 الی 1000 را در میان بهترین دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز دارای رتبه 71 می باشد.
دانشگاه آتیلیم در وزارت علوم ایران جزو دانشگاه های مشروط می باشد؛ یعنی در حالت کلی مورد تأیید وزارت علوم نیست اما اگر دانشجو دارای معدل بالای 15 و یک مقاله باشد مدرک دریافتی وی از دانشگاه آتیلیم مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار خواهد گرفت.
نحوه أخذ پذیرش از دانشگاه آتیلیم
جهت أخذ پذیرش در دانشگاه آتیلیم بایستی از طریق شرط معدل اقدام نمایید. همچنین به دلیل این که زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی است ، بایستی در آزمون آیلتس یا تافل شرکت نموده ، در آزمون آیلتس حداقل نمره 6 و در آزمون تافل حداقل نمره 550 را کسب نمایید. در غیر اینصورت باید در دوره های زبان دانشگاه آتیلیم شرکت کنید.
همچنین لازم است سوابق کامل تحصیلی خود را به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و به دانشگاه ارسال نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *