دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک
دانشگاه آتاتورک یکی از دانشگاه های معتبر و متوسط شرق ترکیه محسوب می گردد که در سال 1957 در شهر ارزروم تأسیس گردید. بزرگترین پردیس دانشگاه آتاتورک در همین شهر واقع شده و همواره یکی از برترین مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی شرق ترکیه بوده است.
دانشگاه آتاتورک دارای 22 دانشکده، 30 مرکز تحقیقاتی، 18 کالج و 8 مؤسسه می باشد.
تاریخچه دانشگاه آتاتورک
در تاریخ 1 نوامبر 1937 ، آتاتورک رئیس جمهور وقت ترکیه، در مجمع عمومی این کشور ضرورت احداث یک دانشگاه در شرق آناتولی ترکیه، جهت پیشبرد هرچه بهتر برنامه های فرهنگی جمهوری را مطرح نمود. اما متأسفانه به دلیل مشکلات ناشی از جنگ جهانی دوم پروژه ساخت این دانشگاه به تعویق افتاد. در نهایت در سال 1957 پروژه ساخت دانشگاه آتاتورک شروع شد و 13 سال بعد یعنی در سال 1970 به پایان رسید. هسته اولیه دانشگاه ‌آتاتورک دانشکده های ادبیات، علوم و کشاورزی بودند. این دانشگاه که در ابتدای کار فقط 135 دانشجو داشت، به مرور توسعه یافت به نحوی که در سال 2018 ، 22 دانشکده، 30 مرکز تحقیقاتی، 18 کالج و 8 مؤسسه جزو مشتملات این دانشگاه بوده و دارای 2610 کادر علمی، 280 هزار دانشجو و بیش از 170 هزار فارغ التحصیل می باشد.
محل دانشگاه آتاتورک
دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم ترکیه واقع شده است. این شهر در شرق ترکیه قرار دارد و دارای 4000 نفر جمعیت می باشد. ارزروم شهری تاریخی و دارای جاذبه های توریستی بسیاری است که از جمله می توان به مدرسه ها و آثار باستانی پربار این شهر که حاکی از فرهنگ چندهزار ساله مردم ترکیه می باشند، دانشگاه آتاتورک که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه می باشد و کوه Palandöken اشاره نمود. این کوه در کل طول زمستان پوشیده از برف بوده و توریست ها و اسکی بازان بسیاری را به خود جذب می کند. شهر ارزروم دارای هتل ها و اقامت گاه های بسیاری نیز می باشد. همچنین ارزروم، از زمان های گذشته به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی ترکیه محسوب شده است. با توجه به عوامل ذکر شده می توان گفت که ارزروم دارای امکانات بسیار و یکی از بهترین شهر های شرق ترکیه جهت تحصیل می باشد.
مأموریت دانشگاه آتاتورک
این دانشگاه جهت تضمین کیفیت آموزشی، سیاست های آموزشی خود را بر پایه آموزش برنامه ریزی شده و افزایش سطح علمی و مهارت های دانشجویان قرار داده که در همین راستا بسته اطلاعات آموزشی یا همان CIP را به دانشجویان خود ارائه می کند تا دانشجویان بتوانند در آینده در حرفه و زمینه شغلی خود حضور فعال و مؤثری داشته باشند.
رشته های تحصیلی و فهرست دانشکده های دانشگاه آتاتورک
اسامی دانشکده ها به شرح ذیل می باشد :
دانشکده مهندسی
دانشکده پزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات
دانشکده الهیات
دانشکده کشاورزی
دانشکده علوم
دانشکده معماری و طراحی
دانشکده حقوق
دانشکده اقتصاد
دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی
دانشکده زمین شناسی
دانشکده زمین شناسی اولتا
دانشکده تربیت معلم کاظم کارابکیر
دانشکده تربیت معلم
دانشکده ارتباطات
دانشکده شیلات
دانشکده گردشگری
دانشکده علوم ورزشی
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده علوم بهداشتی
اسامی کالج های این دانشگاه نیز به شرح ذیل می باشد :
کالج بهداشت ارزروم
کالج گردشگری و هتلداری
کالج زبان های خارجی
هنرسرای موسیقی ترکیه
کالج پرستاری
کالج تربیت بدنی و ورزش
در این دانشگاه تمام رشته های تحصیلی به زبان ترکی تدریس می شوند. از جمله رشته هایی که در دانشگاه آتاتورک ارزروم ارائه می شوند می توان به سینما، رادیو و تلویزیون، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، فلسفه، تربیت بدنی، جغرافیا، علوم پایه، مدیریت، ارتباطات، بیولوژی و … اشاره نمود.
دانشگاه آتاتورک علاوه بر دانشکده ها و کالج های یاد شده دارای امکانات تحصیلی دیگری چون مراکز تحقیقاتی و فنی و حرفه ای، انواع آزمایشگاه ها و مؤسسات مختلف می باشد.
امکانات دانشگاه آتاتورک
از جمله این امکانات، می توان به بیمارستان آتاتورک واقع در مرکز شهر اشاره نمود که به دانشجویان زیر 25 سال خدمات بهداشتی و درمانی رایگان ارائه می کند. بیمارستان آتاتورک یکی از بهترین مراکز درمانی شرق آناتولی می باشد.
کتابخانه های دانشگاه آتاتورک بسیار مجهز بوده و دارای منابع و کتب بسیاری در زمینه های مختلف می باشند. دانشجویان می توانند از خدمات اینترنتی این کتابخانه ها نیز بهره ببرند.
دانشگاه آتاتورک جهت برقراری ارتباط با دانشگاه های برتر اروپا، در برنامه اراسموس مشارکت داشته و دانشجویان این دانشگاه می توانند از طریق این برنامه با دانشگاه های تراز اول اروپا به تبادل اطلاعات بپردازند.
دانشگاه آتاتورک از لحاظ تغذیه نیز امکانات رفاهی بسیاری را برای دانشجویان در نظر گرفته و دارای 44 سالن غذاخوری، 5 رستوران و 7 کافه می باشد که دانشجویان می توانند انواع غذاهای باکیفیت را با قیمت مناسب از آن تهیه کنند.
این دانشگاه با برگزاری برنامه های مفرح چون رقص ها و موسیقی محلی ترکی، موسیقی غربی و تئاتر، انواع فستیوال های آیینی و … لحظات شادی را برای دانشجویان رقم می زند.
همچنین دانشگاه آتاتورک دارای امکاناتی نظیر سالن های بدن سازی، سالن بولینگ، استخر المپیک، زمین های ورزشی، خوابگاه و … می باشد که این امکانات در پردیس های مختلف دانشگاه پراکنده شده اند.
رنکینگ (رتبه) دانشگاه آتاتورک
این دانشگاه در میان دانشگاه های برتر جهان رتبه 979 ، در بین بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه 19 و در میان دانشگاه های برتر آسیا نیز رتبه 278 را به خود اختصاص داده است.
خوشبختانه مدرک دانشگاه آتاتورک در رتبه بندی وزرات علوم و بهداشت در گروه ب یا متوسط قرار گرفته و توسط این وزرات تأیید می شود.
شرایط أخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه آتاتورک
برای ادامه تحصیل در دانشگاه آتاتورک بایستی در آزمون های SAT ،GRE و GMAT شرکت و حداقل نمره 1600 را کسب نمایید. پس از این مرحله می توانید پروسه پذیرش را شروع کنید. همچنین لازم است رزومه کامل تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه و به دانشگاه ارسال نمایید و در نهایت نیز بایستی جهت أخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.
بدیهی است که بایستی قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه آتاتورک مهارت های زبان ترکی خود را تقویت نمایید؛ چرا که تمام رشته های این دانشگاه به زبان ترکی آموزش داده می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *