دانشگاه آبانت عزت بایسال

دانشگاه Abant Izzet Baysal ترکیه
دانشگاه آبانت عزت بایسال، در سال 1992 در شهر بولوی که بین استانبول و آنکارا قرار دارد، تاسیس گردید. پردیس اصلی دانشگاه به نام Campbell Izzet Baysal در 8 کیلومتری این شهر زیبا و در Gölköy واقع شده و دارای زیبایی ها و جاذبه های طبیعی بسیاری است.
در این دانشگاه بروز و باکیفیت حدود 25000 دانشجو در رشته های مختلف تحصیل می کنند. دانشگاه Abant Izzet Baysal همچنین دارای 900 نفر هیئت علمی و 550 پرسنل اداری است.
این دانشگاه همانطور که از نام آن بر می آید، توسط نهاد Izzet Baysal تاسیس شده و از آنجاییکه تماماً دولتی نیست، فقط توسط برخی موسسات و نهادهای دولتی ساپورت مالی می شود.
دانشگاه Abant Izzet Baysal متشکل از 10 دانشکده، 6 مدرسه، 7 مدرسه حرفه ای، 14 مرکز تحقیقاتی و 4 موسسه می باشد که علاوه بر ساپورت دستاوردهای علمی و بین المللی، برای دانشجویان خود امکانات لازم را در جهت پیشرفت تحقیقات فراهم می سازد.
زندگینامه عزت بایسال (Izzet Baysal)
عزت بایسال در سال 1907 در شهر بولوی ترکیه به دنیا آمد و در همان جا دوران ابتدایی و متوسطه را پشت سر گذاشت. وی سپس در آکادمی هنرهای زیبای استانبول و در مقطع کارشناسی شروع به تحصیل نموده و به عنوان معمار فارغ التحصیل گردید.
در ابتدا عزت بایسال بعنوان کارمند دولت فعالیت و سپس در سال 1949 یک کارخانه ریخته گری تاسیس نمود. وی نقش اصلی و اساسی را در توسعه این صنعت در کشور ترکیه ایفا نمود.
عزت بایسال در سال 1987 بنیاد Izzet Baysal را که بزرگترین دستاورد وی نیز محسوب می شد تاسیس نمود. این بنیاد که دانشگاه Abant Izzet Baysal یکی از ثمره های آن است، نقش بسیار مهمی در پیشرفت و ترویج علم در ترکیه ایفا کرده است.
عزت بایسال در سال 2000 در شهر استانبول درگذشت و بنا به وصیت خود و دستور ویژه مجمع وزرای ترکیه در پردیس دانشگاه آبانت عزت بایسال به خاک سپرده شد.
مأموریت و چشم انداز دانشگاه Abant Izzet Baysal
مأموریت : یکی از مأموریت ها و آرمان های این دانشگاه، تربیت نیروهای متخصص و حرفه ای در راستای پیشرفت ملی، بین المللی، صنعتی و اقتصادی است.
دانشگاه آبانت عزت بایسال همچنین، تحقیقات علمی دانشجویان را ساپورت نموده و بستر و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار می دهد تا امکان پیشرفت هرچه بیشتر کشور در زمینه علمی و تکنولوژیکی فراهم آید.
چشم انداز : چشم انداز دانشگاه آبانت عزت بایسال تبدیل شدن به دانشگاهی بروز و پیشرفته است که در راستای این هدف، انواع امکانات و فرصت های مدرن را در زمینه آموزشی، تحقیق و تدریس در اختیار اساتید و دانشجویان قرار می دهد.
آموزش در دانشگاه Abant Izzet Baysal
در این دانشگاه که تمامی مواد درسی به زبان ترکی تدریس می شوند، بیش از 18000 دانشجو در رشته های مختلف و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می باشند.
فهرست دانشکده های دانشگاه Abant Izzet Baysal
دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده مهندسی و معماری
دانشکده ارتباطات
دانشکده الهیات
دانشکده کشاورزی و علوم طبیعی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده تربیت بدنی
فهرست برخی موسسات این دانشگاه نیز عبارتند از :
موسسه علم و فناوری
موسسه علوم اجتماعی
موسسه علوم تربیتی
موسسه علوم بهداشتی
دانشگاه Abant Izzet Baysal ، عضو برنامه هایی چون اراسموس و فارابی بوده، دارای امکان تبادل دانشجویان و اساتید با دانشگاه های تراز اول اروپا می باشد.
از جمله رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شوند می توان به اقتصاد، مدیریت، ادبیات، مدیریت عمومی، فیزیک، ریاضیات، شیمی، مهندسی جنگل، مهندسی صنایع جنگلی، معماری روستایی، پزشکی، زبان های خارجی و … اشاره نمود.
فعالیت های فرهنگی و هنری دانشگاه Abant Izzet Baysal
پردیس اصلی این دانشگاه یعنی Campbell Izzet Baysal در شهر بولوی واقع شده و دانشجویان در آن به انواع امکانات رفاهی، علمی، آموزشی، اجتماعی و فرهنگی دسترسی دارند. از جمله این امکانات و فعالیت ها می توان به یک سالن 350 نفری واقع در دانشکده پزشکی که انواع فعالیت ها چون نمایش فیلم، تئاتر، کنفرانس، سمپوزیوم و …. در آن اجرا می گردند، تالار صورتی با ظرفیت 208 نفر، تالار آبی با ظرفیت 514 نفر و نیز سالن رقص و باله با ظرفیت بالای 40 نفر که هر سه در مرکز فرهنگی Izzet Baysal واقع شده اند، موزه های هنری با هدف نمایش بخشی از زندگی در دانشگاه Abant Izzet Baysal، فعالیت های فرهنگی چون جشنواره های بهاری و جشن شکرگزاری و … اشاره نمود.
سایر امکانات دانشگاه Abant Izzet Baysal
از جمله این امکانات می توان به خوابگاه دانشگاه عزت بایسال واقع در محوطه اصلی آن اشاره نمود که ظرفیت پذیرش بالایی نیز دارد.
همچنین دانشجویان می توانند انواع غذاها و نوشیدنی های با کیفیت را به صورت رایگان یا با قیمتی بسیار پایین از سالن های غذاخوری و رستوران های دانشگاه تهیه نمایند.
کتابخانه مجهز دانشگاه Abant Izzet Baysal نیز دارای هزاران کتاب در زمینه ها و رشته های مختلف بوده و به شبکه اینترنت متصل می باشد تا دانشجویان بتوانند از راه دور و بدون نیاز به حضور در کتابخانه به منابع آن دسترسی داشته باشند.
استخرهای ورزشی دانشگاه عزت بایسال نیز جزو بهترین و مجهزترین استخرهای ورزشی ترکیه بوده و در آن تمامی خدمات بصورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرند. بعلاوه این دانشگاه دارای زمین های ورزشی و سالن های بدن سازی بسیار مجهز و با کیفیتی است.
رنکینگ (رتبه) دانشگاه Abant Izzet Baysal
دانشگاه آبانت عزت بایسال، در سال 2018 در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 3561 را به خود اختصاص داده و در میان دانشگاه های تراز اول ترکیه نیز در رتبه 59 قرار داشته و جزو دانشگاه های نسبتاً خوب ترکیه محسوب می گردد.
نکته : متاسفانه مدرک دانشگاه Abant Izzet Baysal از طرف وزارت علوم ایران تایید نمی گردد.
نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه Abant Izzet Baysal
از آنجاییکه در این دانشگاه تمام دروس به زبان ترکی تدریس می شوند، لذا بایستی برای تحصیل در تمامی مقاطع اعم از کارشناسی، ارشد و دکتری مدرک TOMER ارائه دهید.
همچنین برای ورود به دانشگاه عزت بایسال باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت نموده و برای مقاطع ارشد و دکتری نیز شرکت در آزمون های ALES و GRE ضروری است.
پس از طی مراحل پذیرش و قبولی نیز بایستی مراحل اخذ ویزای تحصیلی را شروع نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *