تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه
رشته پرستاری یکی از زیر شاخه های پزشکی می باشد که همواره با تغییرات و چالش های بسیاری همراه است و در زمینه مراقبت ها و خدمات درمانی درون سازمان های خصوصی و دولتی در سطح ملی و بین المللی از رشد بسیار سریعی برخوردار است‌.
بر خلاف ایران ، پرستاران در خارج از کشور از ارزش و احترام اجتماعی بالایی برخوردارند که این نیز به نوبه خود یکی از دلایل ترغیب دانشجویان به تحصیل پرستاری در ترکیه و سایر کشورهای دنیا است. به همین دلیل جهت پذیرش در رشته پرستاری در ترکیه ، رقابت تنگاتنگی بین متقاضیان وجود دارد و دانشجویان جهت کسب موفقیت بایستی قبل از هرگونه اقدامی ، اطلاعات کامل در این زمینه را کسب نمایند. در این بخش تمامی موارد ضروری در ارتباط با تحصیل پرستاری در ترکیه را خدمت متقاضیان ارائه نموده ایم. اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.
مزایای تحصیل پرستاری در ترکیه
ترکیه یک کشور اوراسیایی بسیار زیبا است که جاذبه های طبیعی و تاریخی بیشماری را در خود جای داده است. این کشور دارای شرایط و مزایای بسیار خوبی جهت زندگی و ادامه تحصیل می باشد. ترکیه شامل حدود 170 دانشگاه و کالج در زمینه های پزشکی و پیراپزشکی در شهرهای مختلف است که در این میان شهرهای آنکارا (پایتخت ترکیه) ، استانبول و ازمیر بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه را در خود جای داده اند. در اکثر کالج ها و دانشگاه های پزشکی و پیراپزشکی ترکیه ارائه دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی روز به روز رواج بیشتری پیدا می کند. یکی از اهداف این امر ، جذب هرچه بیشتر دانشجویان نخبه بین المللی از سراسر جهان است.
از جمله دیگر مزایای تحصیل پرستاری در ترکیه این است که دانشگاه های این کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان ، از رنکینگ خوبی برخوردار هستند.
تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی ترکیه از محبوبیت زیادی برخوردار است ؛ چرا مدارک صادر شده از سوی دانشگاه های ترکیه برای فارغ التحصیلان ، در آمریکا ، انگلستان و کشورهای اتحادیه اروپا دارای اعتبار و مورد تأیید می باشد ؛ به همین دلیل فارغ التحصیلان می توانند با استفاده از این مدارک جهت ادامه تحصیل یا اشتغال در کشورهای مختلف جهان اقدام نمایند.
پرستاری یکی از زیر شاخه های پزشکی است. پرستاران مسئولیت های بسیار سنگینی را جهت انجام هرچه بهتر شغل خود متقبل شده و در مقابل – در مقایسه با رشته پزشکی – حقوق و مزایای کمتری دارند ؛ پس تحصیل در این رشته نیازمند علاقه و فداکاری زیاد است ؛ به همین دلیل در سطح جهانی احترام و ارزش زیادی برای این قشر قائل هستند.
شرایط تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه های ترکیه
هر سال متقاضیان بین المللی بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل پرستاری در ترکیه اقدام می کنند ؛ این در حالی است که ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته پرستاری دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه محدود است و به همین دلیل فضای رقابتی تنگاتنگی برای تحصیل پرستاری در این کشور وجود دارد.
برای اینکه بتوانید در رشته پرستاری در ترکیه ادامه تحصیل دهید ، بسته به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی که مد نظر دارید ، ممکن است نیاز به ارائه نمرات قبولی در هر دو یا یکی از آزمون های SAT و YÖS بوده و یا حتی به هیچ یک از این آزمون ها نیازی نباشد.
برای تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی ، احتمالاً نیاز به ارائه نمرات قبولی در هر دو آزمون YÖS و SAT خواهد بود.
برای تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی ، باید در آزمون SAT نمره قبولی را کسب نمایید.
برای تحصیل پرستاری در برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز ممکن است دانشگاه مقصد معدل بالای دیپلم را شرط پذیرش متقاضیان قرار داده و نیازی به نمرات آزمون های SAT و YÖS نباشد.
برنامه تحصیل پرستاری در دانشگاه های ترکیه
ادامه تحصیل در رشته پرستاری بر خلاف رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی به صورت پیوسته ممکن نیست. دانشجویان ابتدا نیازمند گذراندن دوره 4 ساله لیسانس هستند و پس از فارغ التحصیلی در صورت دارا بودن برخی شرایط می توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند.
در حال حاضر حدوداً 820 مؤسسه آموزش عالی (شامل 76 دانشگاه معتبر) در ترکیه فعالیت می کنند. دانشجویان محصل در رشته پرستاری دانشگاه های ترکیه از امکانات و کیفیت آموزشی و پرورشی بسیار خوبی برخوردارند ؛ بطوریکه کیفیت آموزش و تسهیلات ارائه شده گاهاً با مؤسسات آموزش عالی بین المللی رقابت می کند.
مدارک لیسانس پرستاری که از سوی دانشگاه های ترکیه صادر می شوند دارای انواع مختلفی هستند ؛ تا دانشجویان بتوانند آموزش های مربوطه را متناسب با اهداف آینده خود فرا بگیرند.
دانشجویان پرستاری در دوره لیسانس موضوعات و مفاهیم مهم و اساسی را در ارتباط با علوم و مهارت های پرستاری ، خدمات و مراقبت های بهداشتی و کاربرد آنها در زمینه های مختلف می آموزند. پس از پایان دوره لیسانس ، دانشجویان می توانند در دوره فوق لیسانس یا همان دوره درجه دوم پذیرش بگیرند.
تحصیل در دوره فوق لیسانس پرستاری در ترکیه
پرستارانی که از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شده و به دنبال کسب آموزش های تخصصی و حرفه ای بیشتر در زمینه شغلی خود هستند ، می توانند در دوره کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرند. طول مدت دوره فوق لیسانس پرستاری در ترکیه معمولاً دو سال می باشد.
دانشگاه گلاسکو (Caledonian) ، برنامه های تخصصی پرستاری – به اختصار Hons – را به پرستاران علاقمند واجد شرایط ارائه می دهد. در این دانشگاه پذیرش دانشجویان در تمامی شاخه های پرستاری (کودک ، بزرگسال ، سلامت روانی و معلولیت) و همچنین مامایی و سلامت عمومی انجام می پذیرد.
برنامه تخصصی پرستاری (Hons) ، به این منظور طراحی شده که دانشجویان از انعطاف پذیری و آموزش های حرفه ای تری در زمینه کاری خود بهره مند شوند.
أخذ مدرک فوق لیسانس پرستاری ، طیف گسترده‌ای از فرصت های شغلی را در بازارهای کار داخلی و خارجی در اختیار فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پرستاری قرار می دهد.
آموزش های حرفه ای پرستاری در دانشگاه های پزشکی ترکیه ، جهت پاسخگویی به نیازها در جامعه و بیمارستان ها ، احتیاجات اورژانسی و نیازهای راهبردی در ارتباط با توسعه خدمات بهداشتی – درمانی و ..‌. در نظر گرفته شده است.
تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس پرستاری دانشگاه نیکوزیا
دانشگاه نیکوزیا یک دانشگاه خصوصی واقع در منطقه قبرس شمالی می باشد که به جذب دانشجو در زمینه های پزشکی ، دندانپزشکی و پرستاری می پردازد. این منطقه در واقع متعلق به کشور ترکیه بوده و به همین دلیل ، برنامه ها و اهداف آموزشی دانشگاه نیکوزیا مطابق با استانداردهای آموزشی سیستم آموزش عالی ترکیه تنظیم شده است.
آموزش های رشته پرستاری در دانشگاه نیکوزیا هم بصورت نظری و هم عملی ارائه می شوند. همچنین برنامه های آموزشی و مطالعاتی رشته پرستاری در این دانشگاه مطابق با بروزترین تحولات و پیشرفت ها در عرصه خدمات بهداشتی و درمانی می باشد‌.
دانشگاه نیکوزیا یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه می باشد.
اهداف آموزشی اصلی این دانشگاه را می توان به شرح ذیل عنوان نمود :
استفاده از روش های آموزشی ، پرورشی و یادگیری متنوع در چارچوب استاندارهای بالا
افزایش مشارکت دانشجویان در برنامه های آموزشی و تحقیقاتی
ارتقاء مهارت ها و قابلیت های دانشجویان از طریق ارائه یک برنامه آموزشی و ایجاد یک محیط تحصیلی که توانایی های دانشجویان را در جهت استخدام توسعه دهد.
آماده سازی دانشجویان جهت درک مفاهیم ویژه مراقبت های بهداشتی و پرستاری ، چون ارتقاء خدمات و مراقبت های بهداشتی ، وجوه بین المللی ، توسعه روابط بین سلامت و حساسیت ها و رفتارهای بهداشتی فردی و …
ارائه یک چارچوب مفهومی از پرستاری به نحوی که دانشجویان این رشته در ارتباط با مسئولیت ها ، نقش ها و روابط در دوره های تخصصی تر به درک و استنباط لازم برسند.
زمینه ها و فرصت های شغلی پرستاران در ترکیه
از جمله فرصت های شغلی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته پرستاری می توان به پرستاری در زمینه مراقبتی ، همچنین فعالیت در زمینه مشاغل آموزشی ، مدیریتی ، مشاوره ای و … اشاره نمود. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش مراقبت های بهداشتی و درمانی در بیمارستان ها و یا در زمینه خدمات حرفه ای چون خدمات حقوقی ، بیمه پزشکی و … و یا در سازمان های خصوصی و مؤسسات آموزش عالی استخدام شوند.
همچنین پرستارانی که تحصیلات خود را در دانشگاه های ترکیه به اتمام رسانده اند امکان اشتغال در بیمارستان ها و مؤسسات کشورهای اروپایی را نیز دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *