تحصیل مهندسی در ترکیه

تحصیل مهندسی در ترکیه
در این مقاله سعی نموده ایم تمامی اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با تحصیل رشته های فنی – مهندسی در دانشگاه های ترکیه را به علاقمندان ارائه نماییم. اگر شما نیز جهت ادامه تحصیل در رشته های مهندسی قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.
مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه
امروزه دانشجویان ایرانی بنا به دلایل متعدد به تحصیل در خارج از کشور روی می آورند. یکی از این دلایل عدم موفقیت در عبور از سد کنکور سراسری دانشگاه های ایران است. برخی نیز جهت برخورداری از سطوح آموزشی بالاتر و امکانات آکادمیک بیشتر تحصیل در خارج از کشور را ترجیح می دهند. در این میان انتخاب مقصد تحصیلی موضوعی بسیار مهم و سرنوشت ساز برای دانشجویان می باشد.
ما در این بخش به مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه خواهیم پرداخت.
دانشگاه های ترکیه بویژه در سال های اخیر رنکینگ های خوبی را در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان توسط سیستم های رتبه بندی جهانی معتبر چون تایمز ،QS و … کسب نموده و از اعتبار خوبی در سطح بین المللی برخوردارند.
دانشگاه های ترکیه از سال 2001 در فرایند بولونیا (Bologna Process) یا همان نظام آموزشی هماهنگ اتحادیه اروپا شرکت نموده و به همین دلیل مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه های ترکیه در تمامی رشته ها ، در دانشگاه های اروپا و همچنین انگلیس معتبر و مورد تأیید می باشند.
دانشگاه های ترکیه از طریق یک سری توافقات بین المللی در زمینه های علمی و تحقیقاتی همکاری های گسترده ای با دانشگاه های دیگر کشورهای جهان دارند و از طریق طرح های تبادل دانشجو چون اراسموس پلاس ، سقراط و … به تبادل کادر علمی و دانشجویان خود با این دانشگاه ها می پردازند. بدین ترتیب دانشجویان محصل در دانشگاه های ترکیه قادر خواهند بود که چند ترم از دوره تحصیلی خود را در دانشگاه های همکار با ترکیه سپری نمایند.
همچنین دانشگاه های ترکیه و دانشگاه های همکار در کشورهای دیگر پروژه های علمی و تحقیقاتی متعددی را بصورت مشترک انجام می دهند و بدیهی است که این خود یک فرصت بسیار عالی برای دانشجویان محصل در دانشگاه های ترکیه است.
دولت ترکیه از لحاظ اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان نیز بسیار فعال بوده و دانشجویان بین‌المللی واجدالشرایط می توانند اقدام به أخذ این بورسیه ها نمایند. بورسیه های اعطاء شده می توانند کل هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو و یا بخشی از این هزینه ها را پوشش دهند.
ترکیه یکی از کشورهای منطقه است که نه تنها در زمینه جذب توریست از نقاط مختلف جهان ، بلکه از لحاظ جذب دانشجویان بین المللی نیز در رده بالایی قرار دارد. دولت ترکیه بویژه در سال های اخیر ، سیاست گذاری های خود را در راستای جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی از سراسر جهان قرار داده و در این زمینه اقدامات و سرمایه گذاری های بسیاری را انجام می دهد.
ترکیه مجموعاً دارای 183 دانشگاه می باشد که در این میان 109 دانشگاه دولتی و 74 دانشگاه ، خصوصی هستند. دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته های مختلف از شهریه های مناسبی برخوردارند ؛ هر چند به دلیل رقابت تنگاتنگ میان دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه ، أخذ پذیرش از این دانشگاه ها نیز کمی چالش برانگیز است. از طرفی دانشجویانی که موفق به أخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی ترکیه شده اند احتمال برخورداری از بورسیه های دولتی و حتی تحصیل رایگان را نیز دارند.
بورسیه های تحصیلی چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهند؟
یک. شهریه دانشگاه رایگان
دو. خوابگاه رایگان
سه. بیمه دانشجویی رایگان
چهار. کمک هزینه های تحصیلی که برای مقاطع تحصیلی مختلف به شرح ذیل می باشد :
مقاطع کاردانی و کارشناسی 1000 لیر در ماه
مقطع کارشناسی ارشد 1600 لیر در ماه
مقاطع دکترا و پژوهشی 2300 لیر در ماه
همچنین در صورت برخورداری از بضاعت مالی کافی ، می توانید فقط با مدرک زبان و بدون نیاز به شرکت در آزمون های ورودی جهت أخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه و قبرس شمالی (که جزوی از خاک ترکیه است) نیز اقدام نمایید. لازم به ذکر است که قوانین پذیرش دانشجویان در دانشگاه های قبرس شمالی از شرایط پذیرش دانشجویی در دانشگاه های ترکیه تبعیت می کنند. همچنین در دانشگاه های خصوصی ترکیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که دارای سوابق تحصیلی خوبی هستند ، تخفیف های 25% و 50% برای شهریه دانشگاهی ارائه می شود. البته ناگفته نماند که برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه جهت پذیرش دانشجویان دارای آزمون های ورودی می باشند.
شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه های ترکیه
یک. ریز نمرات : در موارد بسیاری یکی از معیارهای پذیرش دانشجویان در رشته های فنی – مهندسی دانشگاه های ترکیه ریز نمرات دوره های تحصیلی قبلی می باشد. پس متقاضیانی که دارای نمرات بالاتری در دوره های تحصیلی پیشین خود می باشند ، از شانس بیشتری نیز برای أخذ پذیرش برخورداند‌.
دو. شرکت و قبولی در آزمون های ورودی : برای اینکه در مقطع کارشناسی رشته های فنی – مهندسی در بسیاری از دانشگاه های دولتی و حتی خصوصی ترکیه پذیرش بگیرید ، بایستی در آزمون های SAT و یا YÖS شرکت نموده و نمره حد نصاب را کسب نمایید‌. جهت ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ملزم به شرکت و قبولی در آزمون ALES می باشید.
لازم به ذکر است که دانشگاه های خصوصی بسیاری در ترکیه بدون این آزمون های ورودی اقدام به جذب دانشجو می نمایند.
سه. مدرک زبان : یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های مهندسی ترکیه ارائه مدرک زبان معتبر می باشد. بدین صورت که جهت تحصیل در رشته های مهندسی به زبان انگلیسی بایستی مدرک زبان تافل یا آیلتس را به دانشگاه مربوطه ارائه نموده و در صورت تمایل به تحصیل در رشته های مهندسی به زبان ترکی لازم است مدرک زبان ترکی تومر (TÖMER) را به دانشگاه تحویل دهید.
البته در صورت تمایل به تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های ترکیه ، از آنجاییکه بخشی از آزمون های ALES و YÖS ، مرتبط با سنجش مهارت زبان ترکی داوطلب هستند ، در صورت کسب نمره قبولی در این بخش از آزمون های آلس یا یوس دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان تومر نخواهید داشت.
رشته های فنی و مهندسی ارائه شده در دانشگاه های ترکیه
در دانشگاه های ترکیه طیف گسترده ای از رشته های فنی و مهندسی در مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند که از آن جمله می توان به مهندسی مکانیک ، مهندسی پزشکی ، مهندسی برق ، مهندسی مخابرات ، مهندسی صنایع ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی IT ، مهندسی شهرسازی ، مهندسی طراحی شهری ، مهندسی عمران ، مهندسی معماری ، مهندسی هوا و فضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی کشتی سازی ، مهندسی کشاورزی و … اشاره نمود.
دانشگاه های فنی و مهندسی معتبر ترکیه
Koc University
Bilkent University
Istanbul Sabahattin Zaim University
Istanbul Aydin University
Istanbul Technical University
Sabanci University
Middle East Technical University
Yildiz Technical University
Adana Science and Technology University
Ozyegin University
Okan University
Kadir Has University
Yasar University
Ondokuz Mayis Üniversitesi
Bahcesehir University
Istanbul Bilgi University
Istanbul Sehir University
Beykent University
Maltepe University
Izmir University
Atilim University
Istanbul Altinbas University
Yeditepe University
Cyprus International University
Isik University
Bogazici University
Near East University
Dogus University
Ankara University
Maltepe University
Marmara University
Hacettepe University
Gazi University
Ege University
Antalya Bilim University
Ataturk University
Anadolu University

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه