تحصیل رشته علوم سیاسی در ترکیه

تحصیل رشته علوم سیاسی در دانشگاه های ترکیه
در جهان امروزی ، علوم سیاسی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی برای کسانی است که به روابط بین الملل و امور سیاسی علاقه دارند. دانشجویان این رشته در ارتباط با روندهای قانونی ، قضایی و اجرایی و تأثیر این مسائل بر چارچوب اقتصادی و اجتماعی یک کشور آموزش های لازم را فراگرفته و بدین ترتیب جهت مدیریت روابط کشور و یا جامعه آماده می شوند.
متقاضیان تحصیل در رشته علوم سیاسی ، کشورهای مختلفی را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. ما در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تحصیل رشته علوم سیاسی در ترکیه بحث نماییم. اگر شما نیز مایل به مهاجرت تحصیلی به ترکیه می باشید ، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.
درآمدی بر کشور ترکیه
ترکیه یکی از زیباترین کشورهای خاورمیانه است که بخش بزرگی از آن در قاره آسیا و بخش کوچکتر آن در اروپا واقع شده است‌. پایتخت ترکیه آنکارا ، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر و بندر آن استانبول ، زبان رسمی آن ترکی و واحد پول این کشور نیز لیر می باشد. ترکیه با کشورهای ایران ، گرجستان ، ارمنستان ، آذربایجان ، یونان ، بلغارستان ، سوریه و عراق همجوار است. این کشور مساحتی بالغ بر 783,000 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و حدود هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد. اغلب مردم ترکیه مسلمان سنی مذهب هستند. این کشور میراث دار فرهنگ و تاریخی غنی بویژه از دوره حکومت عثمانی است.
رشته علوم سیاسی در ترکیه
دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه ، به دلایل مختلفی این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند که از آن جمله می توان به مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه ، اعتبار دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی ، سطوح و کیفیت آموزشی بالا ، امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل و … اشاره نمود.
رشته علوم سیاسی در دانشگاه های ترکیه در سه مقطع کارشناسی با دوره تحصیلی 3 الی 4 ساله ، کارشناسی ارشد با دوره تحصیلی یک الی دو ساله و دکتری با دوره تحصیلی سه الی چهار ساله ارائه می گردد.
برنامه های درسی این رشته نیز حول تجزیه و تحلیل وقایع سیاسی داخلی و بین المللی اخیر و روابط بین کشورهای مختلف جهان می باشند.
یکی از شرایط لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته علوم سیاسی ترکیه این است که متقاضی از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده و مدرک دیپلم دبیرستان را نیز به دانشگاه مربوطه ارائه دهد. همچنین دانشجو باید در زمینه حقوق ، حقوق بشر ، علوم سیاسی ، تاریخ و فلسفه اطلاعات و دانش کافی داشته باشد.
در دانشگاه های ترکیه امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد.
مدارک و شرایط ضروری جهت أخذ پذیرش از رشته های علوم سیاسی در دانشگاه های ترکیه
تکمیل و ارائه فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
گواهی دیپلم متوسطه به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی آن
ریز نمرات مقطع متوسطه و پیش دانشگاهی و ترجمه آن به زبان ترکی یا انگلیسی
مدرک بین المللی زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس)
کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
واریز هزینه های مربوط به پذیرش
عکس با فرمت پاسپورتی
مدارک مربوط به احراز تمکن مالی شما جهت پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در ترکیه
مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه
تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه
گذرنامه معتبر
کپی شناسنامه
اصل نامه پذیرش از دانشگاه مقصد در ترکیه
چهار قطعه عکس با فرمت پاسپورتی
مدارک مربوط به احراز تمکن مالی
واریز هزینه های مربوط به ویزای تحصیلی
گواهی عدم سوء پیشینه
دانشگاه های برتر ترکیه در زمینه علوم سیاسی
دانشگاه بغازیچی : دانشگاه دولتی بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) ، یکی از دانشگاه های تحقیقاتی معتبر ترکیه می باشد که در سال 1863 تأسیس و در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است. این دانشگاه چهار دانشکده اقتصاد و علوم اجرایی ، هنر و علوم ، مهندسی و آموزش را در خود جای داده است. در دانشکده اقتصاد و علوم اجرایی دانشگاه بغازیچی رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل ، مدیریت و اقتصاد به دانشجویان ارائه می شوند.
دانشگاه آنکارا
دانشگاه آنکارا یکی از دانشگاه های دولتی معتبر ترکیه است که در سال 1859 در شهر آنکارا دایر گردید. این دانشگاه شامل دانشکده های پزشکی ، داروسازی ، علوم ، علوم سیاسی ، روابط بین الملل ، تاریخ و جغرافیا ، کشاورزی ، هنرهای زیبا ، ارتباطات ، حقوق و زبان و … می باشد‌.
دانشگاه آنکارا 110 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ، 120 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و 4 رشته فنی و حرفه ای را به دانشجویان ارائه می کند.
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه بیلکنت (Bilkent Üniversitesi) ، اولین و در عین حال یکی از بهترین و سطح بالاترین دانشگاه های خصوصی ترکیه واقع در شهر آنکارا می باشد که در سال 1984 دایر گردید. از جمله دانشکده های دانشگاه بیلکنت می توان به دانشکده علوم سیاسی ، حقوق ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، علوم ، اقتصاد ، آموزش ، تجارت ، مهندسی ، طراحی و معماری ، هنر و ..‌ اشاره نمود.
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi) ، یکی از مهم ترین و برجسته ترین دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1958 تأسیس و در شهر آنکارا واقع شده است. از دانشکده های این دانشگاه می توان دانشکده پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم بهداشتی ، مهندسی ، اقتصاد و علوم اجرایی ، ارتباطات ، هنرهای زیبا ، آموزش ، کلام ، حقوق و … را نام برد.
رشته علوم سیاسی در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه ارائه می شود.
شرایط کار در حین تحصیل در ترکیه
یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه امکان اشتغال در حین تحصیل برای دانشجویان است. دانشجویان می توانند در صورت تمایل اقدام به أخذ مجوز کار در ترکیه نموده و به مدت 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت در داخل و یا خارج دانشگاه بپردازند و علاوه بر تأمین بخشی از مایحتاج خود ، تجربه و مهارت کاری در ترکیه را نیز کسب نمایند.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه