تحصیل رشته حسابداری در ترکیه

تحصیل رشته حسابداری در ترکیه
امروزه دانشگاه های ترکیه از اعتبار بالایی در جهان برخوردارند. به نحوی که در رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط سیستم رنکینگ QS در سال 2019 ، دانشگاه کوچ (Koç) ترکیه با رتبه 448 و دانشگاه بیلکنت (Bilkent) ترکیه با رتبه 456 در رده بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. دانشگاه کوچ و بیلکنت از برجسته ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می گردند.
در حال حاضر پیشرفت روزافزون سیستم آموزش عالی این کشور ، در کنار زیبایی ها و فرهنگ غنی و پیشینه تاریخی پربار ترکیه ، قرار گرفتن ترکیه در نقطه اتصال قاره های اروپا و آسیا و … دانشجویان بین المللی بسیاری را از نقاط مختلف جهان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور جذب می کند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با تحصیل حسابداری در ترکیه بحث نماییم که علاقمندان خاص خود را دارد. اگر شما نیز در حال برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل رشته حسابداری در این کشور هستید ، توصیه می کنیم تا آخر مقاله با ما همراه باشید.
معرفی کشور ترکیه
ترکیه یکی از زیباترین کشورهای خاورمیانه با حدود 81 میلیون نفر جمعیت است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی در آسیا واقع شده است. این کشور با ایران ، یونان ، بلغارستان ، نخجوان ، گرجستان ، ارمنستان ، سوریه و عراق دارای مرزهای مشترک است و همچنین از طریق سه دریای اژه ، مدیترانه و سیاه احاطه شده است.
ترکیه در مسیر تاریخ پرتلاطم خود شاهد جنگ ها ، اشغال ها و پیروزی های بسیاری بوده است. در این کشور تأثیر فرهنگ امپراطوری پرقدرت عثمانی و آناتولی و در عین حال فرهنگ اروپایی را می توان به وضوح مشاهده نمود.
ترکیه با تاریخ و فرهنگ غنی ، دریاها ، سواحل و جزایر زیبا و رویایی ، جنگل ها و مراتع سرسبز و وسیع ، آثار تاریخی بسیار متعدد ، جاذبه های تفریحی و توریستی ، شهرهای مختلف که هریک زیبایی ، فرهنگ و تاریخ منحصر به فرد خود را دارا می باشد ، انواع غذاهای لذیذ و متنوع سنتی و اروپایی ، مردم مهمان نواز و خونگرم ، بیمارستان های بسیار تخصصی و پیشرفته و بسیاری امکانات و مزایای دیگر ، یکی از ایده آل ترین کشورهای خاورمیانه برای زندگی و ادامه تحصیل است.
در یک کلام می توان گفت ترکیه کشوری است که شرایط زندگی و تحصیل سنتی و مدرن را بطور یکجا برای ساکنین بومی و بین المللی به ارمغان می آورد.
نحوه أخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل حسابداری در ترکیه
برای تحصیل رشته حسابداری در ترکیه ، بایستی اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایید. برای این کار لازم است قبل از سفر به ترکیه ، با در دست داشتن مدارک و اسناد مورد نیاز به محل کنسولگری یا سفارت ترکیه در ایران مراجعه نموده و تقاضای أخذ ویزای تحصیلی ترکیه را ارائه دهید.
برخی از اسناد و مدارک مورد نیاز برای أخذ ویزای تحصیلی ترکیه به شرح ذیل می باشند :
یک. اصل پاسپورت و کپی صفحه اول آن در یک برگه A4 ؛ که بایستی تاریخ اعتبار پاسپورت کمتر از 1 سال نباشد.
دو. اصل نامه پذیرش از دانشگاه
سه. فرم تقاضای ویزای تحصیلی
چهار. گواهی سلامت
پنج. سه قطعه عکس سه در چهار
با در دست داشتن این ویزا می توانید بعنوان دانشجو در دانشگاه های ترکیه ثبت نام نمایید. لازم به ذکر است که طول مدت اعتبار ویزای تحصیلی ترکیه 1 سال می باشد.
نکته مهم دیگری که باید بدان توجه شود این است که دانشجویان پس از أخذ ویزای تحصیلی ، باید حداکثر تا 1 ماه پس از ورود به این کشور با مراجعه به اداره امنیت ترکیه دفترچه اقامت خود را نیز أخذ کنند.
برای دریافت مجوز اقامت باید مدارک مربوط به ثبت نام خود در دانشگاه ، ویزای تحصیلی ترکیه ، پاسپورت ، عکس و هزینه های مربوطه را ارائه دهید.
شرایط تحصیل رشته حسابداری در دانشگاه یدی تپه ترکیه
دانشگاه یدی تپه ، به ترکیYeditepe Üniversitesi ، یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در استانبول قرار دارد. دانشگاه یدی تپه در سال 1996 ، توسط بنیاد فرهنگ و آموزش استانبول(İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı) دایر گردید. دانشگاه یدی تپه طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی و پرورشی را متناسب با نیازهای عصر اطلاعات ارائه می دهد. زبان آموزشی در اغلب برنامه های تحصیلی این دانشگاه انگلیسی می باشد.
دانشگاه یدی تپه در سطح ترکیه و سایر کشورهای جهان از اعتبار خوبی برخوردار است. در حال حاضر بیش از 1850 نفر کادر علمی مجرب و زبده ، در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه مشغول به کار هستند.
دانشگاه یدی تپه در میان بهترین دانشگاه های ترکیه دارای رتبه 40 و در میان بهترین دانشگاه های جهان نیز دارای رتبه 1973 می باشد.
دانشجویان می توانند براحتی برای تحصیل رشته حسابداری در دانشگاه یدی تپه اقدام کنند.
تحصیل رشته حسابداری در دانشگاه کادیر حاص ترکیه
دانشگاه کادیر حاص ، به ترکی Kadir Has Üniversitesi ، یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1997 دایر گردید و در شهر استانبول واقع شده است. هدف اصلی دانشگاه کادیر حاص ترکیه ، تبدیل شدن به دانشگاهی پیشتاز در زمینه های آموزشی و فرهنگی و همچنین احراز خود بعنوان یک مرکز بین المللی برای تحقیقات و توسعه علمی است. در این دانشگاه برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند ؛ به همین دلیل دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاه کادیر حاص ترکیه بایستی به این زبان تسلط کافی داشته باشند.
دانشگاه کادیر حاص در رده 100 دانشگاه برتر ترکیه و 3000 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.
دانشجویان از کشورهای متعددی در سطح جهان ، برای تحصیل رشته حسابداری در دانشگاه کادیر حاص ترکیه اقدام می کنند.
تحصیل حسابداری در دانشگاه اقتصاد ازمیر
دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه یا همانİzmir Ekonomi Üniversitesi ، اولین دانشگاهی است که در شهر ازمیر تأسیس شده است. این دانشگاه در سال 2001 توسط دفتر آموزش و پرورش اداره بازگانی شهر ازمیر دایر گردید. تاکنون بیش از 10000 دانشجو از دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر نیز حدود 10000 دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان ، رتبه 3843 را به خود اختصاص داده و در رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه نیز دارای رتبه 58 می باشد.
تحصیل حسابداری در دانشگاه Hacettepe ترکیه
دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی بزرگ است که در سال 1967 در شهر آنکارا تأسیس گردید. این دانشگاه در زمینه پزشکی در رتبه نخست دانشگاه های پزشکی ترکیه قرار دارد. دانشگاه حاجت تپه ترکیه ، یک دانشگاه تحقیقاتی می باشد که هدف اصلی آن ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش در چارچوب ارزش های جهانی می باشد. این دانشگاه بعنوان یکی از دانشگاه های پیشتاز ترکیه ، همواره به پیشرفت و توسعه اجتماعی و ارزش های جهانی در زمینه های علم ، تکنولوژی و هنر کمک می کند.
دانشگاه حاجت تپه در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2019 و 2020 ، رتبه 1000 – 801 را به خود اختصاص داده که نشان دهنده جایگاه و اعتبار خوب این دانشگاه در سطح جهانی می باشد.
تحصیل حسابداری در دانشگاه بیلگی استانبول
دانشگاه بیلگی استانبول ، به ترکیİstanbul Bilgi Üniversitesi ، یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی استانبول است که در سال 1996 توسط بنیاد آموزشی بیلگی دایر گردید‌‌. دانشگاه بیلگی نخستین و تنها دانشگاه ترکیه است که عضو شبکه Laureate International ، بزرگترین شبکه دانشگاهی جهان می باشد‌. این دانشگاه برنامه های آموزشی خود را بر پایه نگرش جهانی ارتقاء می دهد.
دانشگاه بیلگی استانبول در سال 2019 ، در میان بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه 39 ام را کسب نموده و در میان برترین دانشگاه های جهان نیز رتبه 377 را به خود اختصاص داده است.
مدارک معتبر زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه
برای تحصیل رشته حسابداری در برخی از دانشگاه های ترکیه دانشجویان ملزم به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی معتبر ، جهت اثبات تسلط خود به این زبان هستند.
از جمله آزمون های معتبر و استاندارد زبان انگلیسی می توان به آزمون تافل TOEFL که مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language یا همان آزمون زبان انگلیسی بعنوان یک زبان خارجی می باشد ، آزمون PTE یا همانPearson Language test of English که توسط مؤسسه آموزشی Pearson طراحی شده و در اداره مهاجرت استرالیا و همچنین تمام دانشگاه های نیوزیلند و استرالیا دارای اعتبار می باشد ، آزمون CAE یا همان Certificate in Advanced English که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می شود ، آزمون ILETS که مخفف عبارت International English Language Testing System به معنی سیستم بین المللی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد اشاره نمود. آزمون آیلتس توسط شورای فرهنگی بریتانیا ، دانشگاه کمبریج انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود ، دارای بیش از 500 مرکز برگزاری آزمون در جهان بوده و در بیش از 9000 سازمان در سراسر دنیا معتبر می باشد.
تحصیل حسابداری در ترکیه
حسابداری به پروسه انتقال داده ها و اطلاعات مالی یک شرکت تجاری به افراد و مؤسسات ذیربط چون سرمایه گذاران و سهامداران ، نهادهای تأمین کننده اعتبارات مالی شرکت چون بانک ها ، همچنین تحلیلگران اقتصادی و مالی ، نهادهای دولتی و … اطلاق می گردد‌.
تحصیل حسابداری در ترکیه به دو شاخه اصلی حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی تقسیم می گردد.
حسابداری مدیریتی به ارائه اطلاعات حسابداری به مدیران شرکت تجاری مربوط می شود و در واقع هدف حسابداری مدیریتی این است که مدیران با استفاده از اطلاعات ارائه شده ، بصورت آگاهانه به فرآیند تصمیم گیری های مربوط به کسب و کار پرداخته و کنترل و مدیریت بهتر و هدفمندتری در رابطه با امور مالی و … داشته باشند.
از جمله مهارت های مهم یک حسابدار می توان به مهارت های مربوط به ریاضی و محاسبات ، مهارت های تجزیه و تحلیل انواع داده ها و آمار ، عملکرد سریع ، مهارت ارائه اطلاعات و صورتهای مالی به واضح ترین و دقیق ترین شکل ممکن و … اشاره نمود.
مقاطع تحصیلی رشته حسابداری در ترکیه
دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حسابداری در ترکیه تحصیل می کنند در طول تحصیلات آکادمیک خود مهارت های مربوط به تفکر و استدلال محاسباتی و منطقی ، تشخیص و آنالیز جزئیات و استدلال تحلیلی جهت ساماندهی و تنظیم حجم بالایی از داده ها و اطلاعات مالی را می آموزند.
فرصت های شغلی فارغ التحصیلان رشته حسابداری در ترکیه
افرادی که تحصیلات خود در رشته حسابداری دانشگاه های ترکیه را به اتمام رسانده اند می توانند در فرصت های شغلی متنوعی به عنوان تحلیلگر اقتصادی ، حسابرس ، حسابدار ، مشاور مالی ، مشاور مدیریتی ، کارمند بخش مالی ، تحلیلگر خزانه و بسیاری زمینه های دیگر مشغول به کار شوند.
جذب دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ترکیه
ترکیه از جمله کشورهایی است که در زمینه جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان عملکرد بسیار خوبی را ارائه نموده است. به نحوی که در سال تحصیلی 2018 – 2017 ، بیش از 125000 دانشجو از اقصی نقاط جهان در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل بودند.
ترکیه همچنین در حال سرمایه گذاری و فراهم آوردن امکانات و زمینه های لازم جهت پذیرش 350000 دانشجوی بین المللی در چند سال آتی است.
در این کشور برنامه های تحصیلی مختلف در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ، اغلب به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شوند. در دانشگاه های ترکیه برنامه های فشرده آموزش زبان انگلیسی بصورت اجباری یا اختیاری برای دانشجویان برگزار می شوند. همچنین در برخی دانشگاه ها زبان های آلمانی ، روسی ، عربی و … نیز به علاقمندان آموزش داده می شوند. بدین ترتیب دانشجویان در کنار تحصیلات دانشگاهی فرصت یادگیری زبان های مختلف را نیز کسب می کنند.
امکانات تحصیلی و تحقیقاتی بیشمار ، کیفیت بالای آموزشی و پرورشی ، سیستم آموزشی منطبق شده بر استاندارهای آموزشی ایالات متحده ، فعالیت های بین المللی دانشگاه های ترکیه ، بورسیه های تحصیلی ، امکانات فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی ، رفاهی و بسیاری ویژگیها و امکانات دیگر ، به دانشجویان بومی و بین المللی دانشگاه های ترکیه فرصت تجربه یک تحصیلات آکادمیک بی نظیر را می دهند.
کشور ترکیه در مجموع دارای 183 دانشگاه (شامل 109 دانشگاه دولتی و 74 دانشگاه غیر انتفاعی) می باشد.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه