تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه
در سال های اخیر دانشجویان بسیاری از ایران ، اقدام به مهاجرت تحصیلی به ترکیه می نمایند. در این میان تعداد زیادی از متقاضیان نیز مایل به بهره گیری از شرایط تحصیل رایگان در کشور ترکیه هستند. ترکیه و مؤسسات آموزش عالی این کشور مزایای بسیار زیادی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورند.
یکی از این مزایا نزدیکی مسافت بین دو کشور و لذا امکان رفت و آمد آسان و کم هزینه می باشد. همچنین هزینه تحصیل و زندگی پایین در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ، سطوح آموزشی عالی در دانشگاه ها ، امکان تحصیل رایگان ، امکان اشتغال در کنار تحصیل و … از جمله دلایلی هستند که متقاضیان را برای زندگی و ادامه تحصیل در این کشور ترغیب می کنند.
شرایط تحصیل رایگان در ترکیه
دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. این کشور در کل دارای 183 دانشگاه می باشد که از این تعداد 109 دانشگاه دولتی و 74 دانشگاه خصوصی می باشند. در این دانشگاه ها مقاطع کاردانی (طول دوره تحصیلی 2سال) ، کارشناسی (طول دوره تحصیلی 4 سال) ، کارشناسی ارشد (طول دوره تحصیلی 2 سال) و دکتری (طول دوره تحصیلی 4 سال) ارائه می شوند‌.
همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم ، هزینه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه در سطح پایینی قرار دارد.
برنامه های آموزشی در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی آموزش داده می شوند که دانشجو به هنگام انتخاب دانشگاه مقصد بایستی به این نکته توجه نموده و به زبان آموزشی مربوطه تسلط کافی داشته باشد.
برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ، دانشجویان اغلب ملزم به ارائه مدارک بین المللی زبان چون تافل یا آیلتس و برای تحصیل به زبان ترکی نیز دانشجویان معمولاً ملزم به ارائه مدرک مهارت زبان ترکی تومر (TÖMER) به دانشگاه مربوطه می باشند. البته در برخی دانشگاه ها برای دانشجویانی که دارای مدارک فوق نمی باشند ، دوره فشرده آموزش زبان انگلیسی یا ترکی برگزار می شود و دانشجویان پس از طی این دوره در آزمون مهارت زبان خود دانشگاه شرکت می کنند.
همچنین متقاضیان تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های ترکیه ، در صورتیکه از طریق آزمون های ALESو یا YÖS ، اقدام به أخذ پذیرش از دانشگاه کرده باشند ؛ در صورت کسب نمره قبولی در بخش مهارت زبان ترکی این آزمون ها ، نیازی به ارائه مدرک زبان تومر به دانشگاه نخواهند داشت. در واقع بخشی از آزمون های ALES و YÖS به ارزیابی مهارت های زبان ترکی متقاضی اختصاص داده شده و به همین دلیل در صورتیکه دانشجو نمره حد نصاب را دراین بخش ها کسب نماید نیازی به مدرک TÖMER نخواهد داشت.
همچنین در دانشگاه های ترکیه به دانشجویان واجد الشرایط مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک هزینه های تحصیلی اعطاء می گردد.
بورسیه های تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه
در کشور ترکیه بودجه بیشتر بورسیه های تحصیلی دانشجویان از دولت تأمین می شود. در واقع دولت بخشی از سیاست گذاری های خود را در جهت جذب دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف جهان قرار داده و به همین دلیل سرمایه گذاری های لازم را در زمینه تأمین اعتبار بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی انجام می دهد. یکی از دلایل این امر بهبود روابط سیاسی ترکیه با سایر کشورها ، توسعه تبادلات فرهنگی و جذب نیروهای جوان ، خلاق و مولد به این کشور می باشد.
ارائه بورسیه های تحصیلی در ترکیه ، دانشجویان خارجی بسیاری را از اقصی نقاط جهان به دانشگاه های این کشور جذب می کند و این نیز سبب بالا رفتن رنکینگ دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی های جهانی ، ورود ارز و گردش پولی و لذا ارتقاء اقتصاد ترکیه می شود.
شرایط أخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه به شرح ذیل می باشد :
شرایط سنی :
بورسیه های تحصیلی در مقطع کاردانی به دانشجویان زیر 25 سال ، در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان زیر 34 سال و در مقطع دکتری نیز به دانشجویان زیر 34 سال ارائه می شود.
شرط معدل : یکی دیگر از شرایط لازم برای أخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مربوط به معدل دانشجو می باشد که البته در این مورد قوانین سخت گیرانه ای وجود ندارد. جهت استفاده از بورسیه های تحصیلی ترکیه برای مقطع کاردانی حداقل معدل 12 ، برای مقطع کارشناسی حداقل معدل 14 ، برای مقطع کارشناسی ارشد حداقل معدل 15 و برای مقطع دکتری حداقل معدل 18 مورد نیاز است.
بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه چه مواردی را پوشش می دهد؟
میزان و نوع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مختلف ترکیه متفاوت می باشد. اما در حالت کلی می توان گفت که فرد دریافت کننده بورسیه از پرداخت تمامی هزینه های تحصیلی یا بخشی از آن معاف خواهد شد.
بورسیه های تحصیلی می توانند شامل معافیت از شهریه دانشگاه ، هزینه پروژه های تحقیقاتی ، بیمه دانشجویی ، خوابگاه ، هزینه دوره های آموزشی زبان ترکی و … شوند و شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجو فراهم سازند.
همچنین در برخی موارد دانشجویانی که موفق به أخذ بورسیه های تحصیلی می شوند حقوق ماهانه ای را نیز از دانشگاه دریافت می کنند.
دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه
برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه از استاندارهای آموزشی بالایی برخوردار بوده و در رده دانشگاه های برتر در سطح جهان قرار دارند.
برای أخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه ، دانشجویان بین المللی ملزم به شرکت در آزمون YÖS نمی باشند ، اما این دانشگاه ها شرط معدل و ریزنمرات بالای مقطع متوسطه را معیار پذیرش متقاضیان بین المللی قرار می دهند. همچنین برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی دانشجویان باید مدرک زبان IELTS و یا TOEFL را به دانشگاه مربوطه ارائه نمایند.
از جمله مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
یک. امکان اشتغال در کار پاره وقت و کسب درآمد در کنار تحصیل
دو. دانشگاه های این کشور شرایط سختگیرانه ای برای پذیرش دانشجویان ندارند.
سه. دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان محدودیت سنی در نظر نمی گیرند.
چهار. در صورتیکه معدل متقاضی پایین باشد ، این عامل مشکلی بر سر راه روند کلی پذیرش در دانشگاه نخواهد بود.
پنج. امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران وجود دارد و دانشجویان محصل در این دانشگاه های ترکیه پس از فارغ التحصیلی و مراجعت به ایران از لحاظ اعتبار مدرک برای ادامه تحصیل یا اشتغال در ایران مشکلی نخواهند داشت.
شش‌. امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد.
هفت. پس از چند سال تحصیل در ترکیه ، امکان أخذ اقامت دائمی و پاسپورت این کشور برای دانشجویان وجود دارد.
هشت. امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد.
نه. مدارک صادر شده از دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار بین المللی بوده و در اتحادیه اروپا ، انگلیس و بسیاری از کشورهای جهان مورد تأیید می باشند.
ده. دانشگاه های ترکیه امکانات و زمینه های آموزشی و پژوهشی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند.
یازده. به دلیل عضویت دانشگاه های ترکیه در طرح های تبادل دانشجو چون اراسموس پلاس ، سقراط و … دانشجویان محصل در این دانشگاه ها می توانند پس از مدتی به دانشگاه های اروپا و حتی سایر کشورها انتقالی گرفته و مدتی از تحصیلات خود را در آنجا سپری کنند.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه