بورسیه تحصیلی ترکیه

صفر تا صد بورسیه تحصیلی در ترکیه
کشور ترکیه با نرخ رشد اقتصادی بالا و پیشرفت های روزافزون در زمینه علم و فناوری از جایگاه خوبی در سطح بین المللی برخوردار است. قرار گرفتن ترکیه در نقطه عطف قاره های اروپا و آسیا نیز موقعیت استراتژیکی مهمی را برای این کشور رقم زده است. کشور ترکیه در سال های اخیر به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت تحصیلی بویژه در میان ایرانیان تبدیل شده است. دانشگاه های این کشور در سطوح جهانی معتبر بوده ، از امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته آموزشی و پژوهشی برخوردار هستند و سیستم آموزش عالی ترکیه نیز از فرآیند بولونیا (Bologna Process) تبعیت می کند. بعلاوه برای دانشجویان خارجی امکان تحصیل به زبان ترکی یا انگلیسی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد. یکی از دیگر مزایای متعدد تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی ، امکان برخورداری از بورسیه های تحصیلی است.
معمولاً دانشگاه های برجسته ترکیه هر سال فراخوان بورسیه های تحصیلی ترکیه را به مدت محدودی اعلام می کنند که طبعاً مهلت ثبت نام برای این بورسیه ها نیز محدود می باشد. این فراخوان ها دانشجویان بین المللی از سراسر جهان و ایران که خواهان تحصیل رایگان در ترکیه هستند را در بر می گیرند. متقاضیان جهت بهره مندی از این مزایا ، بایستی از زمان ثبت نام و شرایط أخذ بورسیه در ترکیه آگاه باشند. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم تمامی اطلاعات و جزئیات لازم در ارتباط با بورسیه تحصیلی ترکیه را ارائه نماییم. اگر شما نیز قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمایید.
انواع و میزان بورسیه تحصیلی در ترکیه
در کشور ترکیه بر حسب یک سری معیارها انواع مختلفی از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های تحصیلی به متقاضیان واجدالشرایط اعطاء می گردد. برخی از انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه تمامی هزینه های دانشجو را تحت پوشش قرار داده و برخی از بورسیه ها نیز بخشی از هزینه های وی را تأمین می کنند. نوع و میزان پوشش دهی بورسیه ، بسته به فاکتورهایی چون نوع دانشگاه ، معدل و رزومه تحصیلی دانشجو ، بضاعت مالی متقاضی و … متغیر می باشد.
تا قبل از سال 2018 ، بورسیه های تحصیلی ترکیه بیشتر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را شامل می شد ؛ اما از سال 2018 امکان أخذ بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز در نظر گرفته شده است.
هزینه اسکان دانشجویان دریافت کننده بورسیه تحصیلی ترکیه
دانشجویانی که کمک هزینه تحصیل در ترکیه را أخذ می نمایند ، هزینه های تحصیلی را پرداخت نمی کنند ؛ اما معمولاً ملزم به پرداخت شهریه خوابگاه خواهند بود. این در حالی است که برخی از بورسیه های تحصیلی ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، هزینه‌ها را بطور کامل پوشش می دهند و دانشجویانی که موفق به أخذ این بورسیه ها می شوند اغلب می توانند بصورت رایگان در خوابگاه های دولتی اسکان نمایند‌.
هزینه های تحصیلی ، دانشگاهی و بهداشتی دانشجویان در ترکیه
دانشجویانی که دارای شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی ترکیه می باشند اغلب از هزینه های دانشگاهی و تحصیلی معاف هستند ، اما هزینه های بهداشتی و زندگی دانشجویی را بایستی خود تأمین نمایند.
دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی ترکیه بهره مند می شوند ، از هزینه های تحصیلی ، دانشگاهی ، خوابگاه و بهداشتی معاف هستند. هزینه های بهداشتی این دانشجویان از طرف بیمه های بهداشت عمومی ترکیه تأمین می شود. همچنین دانشجویانی که بورسیه می گیرند ، یک بلیط هواپیما برای ورود به ترکیه برای بار اول و یک بلیط خروج از ترکیه پس از فارغ التحصیلی نیز به آنان اعطاء می گردد.
در بخش ذیل به مثال هایی از مبلغ کمک هزینه ها و بورسیه تحصیلی که به دانشجویان واجدالشرایط در مقاطع تحصیلی مختلف تعلق می گیرد ، اشاره می کنیم :
کمک هزینه برای دانشجوی مقطع کارشناسی : 700 لیر
کمک هزینه برای دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد : 950 لیر
کمک هزینه برای دانشجوی مقطع دکتری : 1400 لیر
بورسیه تحصیلی با پوشش دهی کامل هزینه ها : 3000 لیر
دوره آموزش زبان ترکی
دانشجویانی که بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت می کنند و دارای مدرک زبان ترکی نیستند ، از طرف دولت ترکیه ، دوره یکساله آموزش زبان ترکی بصورت رایگان برای آنان برگزار می شود. دانشجویانی که دارای مدارک سایر زبان ها هستند نیز ملزم به شرکت در دوره آموزش زبان ترکی می باشند.
شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه
حداکثر سن مجاز جهت دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی 21 سال ، برای مقطع کارشناسی ارشد 30 سال و برای مقطع دکتری 35 سال می باشد.
افرادی که با بورسیه تحصیلی آنان در ترکیه موافقت می شود ، بایستی در پایان سال تحصیلی یا قبل از زمان ثبت نام و شروع کلاس ها در دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده باشند.
دانشجو بایستی معیارهای دانشگاه و یا سازمانی که انتخاب نموده را رعایت نماید. بعنوان مثال دانشگاه ها یا سازمان های ارائه کننده بورسیه تحصیلی ترکیه ممکن است مدارکی چون نمرات YÖS ، SAT ، TOEFL ، DELF و … را از دانشجو بخواهند. در صورت عدم ارائه اسناد و مدارک لازم به دانشگاه یا اداره مقصد ، درخواست بورسیه تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
فرآیند ارزیابی برنامه بورسیه تحصیلی در ترکیه
فرآیند پذیرش دانشجویان برای بورسیه تحصیلی ترکیه معمولاً از دو مرحله شکل می گیرد.
مرحله اول شامل دریافت و بررسی مدارک دانشجو در سایت های مخصوص بورسیه تحصیلی ترکیه و مرحله دوم نیز شامل مصاحبه حضوری و یا اینترنتی با دانشجو می باشد.
در مرحله اول پروسه ارزیابی برنامه ها ، اینکه آیا دانشجو دارای شرایط لازم برای معیارهای برنامه کاربردی می باشد یا خیر و همچنین سوابق و دستاوردهای علمی و اجتماعی وی مورد بررسی قرار می گیرند.
در سیستم دانشگاه ها و سازمان های ارائه کننده بورسیه تحصیلی ترکیه ، برنامه ها بر اساس سوابق آموزشی و رشته تحصیلی متقاضیان در دسترس قرار می گیرند. داوطلبین فقط می توانند دانشگاه ها و اداراتی که در این سیستم قید شده اند را انتخاب نمایند و امکان انتخاب دانشگاه یا سازمان دیگری که در این سیستم موجود نمی باشد وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *