آزمون TUS

آزمون توس
آزمون TUS که مخفف عبارت Tıpta Uzmanlık Sınavı می باشد، هر سال توسط دانشگاه های خصوصی و عمومی کشور ترکیه و همچنین سازمان های OSYM و YÖK برای داوطلبان خارجی و بومی که مایلند در ترکیه، در مقاطع عالی رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی (به غیر از زیست) دوره دستیاری را پشت سر گذاشته و بعبارتی تخصص کسب کنند، برگزار می شود.
دانشگاه های مربوطه نیز با توجه به نتایج آزمون توس و همچنین ظرفیت خود در رشته های یاد شده، اقدام به پذیرش متقاضیان می نمایند.
آزمون TUS از معتبرترین آزمون های داخلی کشور ترکیه بوده و نمرات آن با توجه به رشته انتخابی توسط دانشجو برای دانشگاه های مقصد بسیار مهم می باشند.
در این مقاله قصد داریم درباره صفر تا صد آزمون TUS بحث نماییم. در ادامه با ما همراه باشید.
زمان برگزاری آزمون TUS
این آزمون هر سال 2 بار در ماه های آوریل و سپتامبر توسط دانشگاه ها و مراکز مربوطه و در شهر آنکارا برگزار می شود.
از آنجاییکه مهلت ثبت نام آزمون TUS به هیچ عنوان تمدید نمی شود؛ لذا جهت تهیه مدارک لازم و واریز هزینه ها بموقع اقدام نمایید تا بتوانید در اسرع وقت ثبت نام خود را انجام دهید.
ضرورت، کاربرد و مزایای آزمون TUS
کسب نمره قبولی عالی در آزمون توس به شما کمک می کند که بتوانید در دانشگاه های معتبر و تراز اول ترکیه تحصیل نمایید.
مدرک آزمون TUS، شما را در کشور ترکیه بعنوان فردی حرفه ای و معتبر معرفی می نماید.
قبولی در این آزمون، گسترده بودن دامنه علمی و ارتباطی شما را ثابت می کند و لذا امکان استخدام شما در شرکت های تراز اول ترکیه را بالاتر برده، به شما کمک می کند که به موقعیت های شغلی مناسب تری در این کشور دست یابید.
جهت مهاجرت و زندگی در ترکیه بایستی به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشید که قبولی در آزمون توس، بویژه با نمره عالی مؤید این موضوع بوده و بسیار مفید واقع خواهد شد.
دریافت ویزای کشور ترکیه نیز مستلزم ارائه مدرک زبان معتبر بوده و قبولی در آزمون TUS که دارای معتبرترین مدرک زبان ترکی در این کشور می باشد، در این زمینه بسیار مفید و کمک کننده خواهد بود.
آزمون TUS در کدام کشورها و مؤسسات برگزار می شود؟
آزمون TUS فقط مختص کشور ترکیه می باشد. داوطلبان بومی و خارجی که قصد کسب تخصص در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی به غیر از زیست شناسی را دارند، بایستی آزمون TUS را با موفقیت پشت سر بگذارند. این آزمون که فقط توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالی ترکیه طراحی و اجرا شده و فقط میان آنان معتبر است، در واقع میزان تسلط متقاضیان به زبان ترکی استانبولی و همچنین سطح علمی آنان را می سنجد.
شرایط و ضوابط آزمون TUS
این آزمون به شرط رعایت قوانین زیر برای تمام سنین توصیه شده و محدودیت سنی ندارد.
اصل پاسپورت، اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را به همراه داشته باشید.
نکته : کپی پاسپورت به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.
در طول امتحان، حق صحبت با سایر دانشجویان را ندارید.
دربهای حوزه آزمون سر ساعت معین بسته و پس از آن اجازه ورود به جلسه داده نشده، هزینه پرداختی نیز عودت نمی گردد؛ پس حضور بموقع ضروری است.
به همراه داشتن مداد رنگی، لاک غلط گیر، هایلایت، ساعت مچی، خوراکی و سیگار کشیدن اکیداً ممنوع می باشد.
به همراه داشتن وسایل الکترونیکی، دیکشنری و هر گونه تقلب اکیداً ممنوع بوده و در صورت تشخیص توسط دوربین های مداربسته از جلسه آزمون اخراج خواهید شد.
خارج شدن از جلسه آزمون و یا بیرون بردن برگه امتحانی بدون هماهنگی با مسئولین مربوطه ممنوع می باشد.
از اطلاعات محرمانه خود به خوبی مراقبت نمایید تا اطلاعات شما نظیر نتایج آزمون و … در اختیار دیگران قرار نگیرد‌. بدیهی است که نتایج آزمون فقط به خود داوطلب ارائه می گردد.
بایستی حتما دوره 6 ساله پزشکی عمومی را گذرانده باشید.
در صورتیکه شما تبعه کشور ترکیه بوده، اما دوران دبیرستان را در خارج از این کشور گذرانده اید، می توانید در آزمون توس شرکت نمایید.
افراد مجاز و غیر مجاز برای شرکت در آزمون TUS
تمامی داوطلبانی که دوره 6 ساله پزشکی عمومی را طی کرده باشند به شرط رعایت موارد ذیل قادر به شرکت در آزمون توس بوده و این آزمون هیچ محدودیت سنی ندارد.
داوطلب باید پاسپورت معتبر داشته و مهلت اعتبار پاسپورت منقضی نشده باشد.
متخصصین زمینه های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی که خواهان اشتغال و یا مطالعه در کشور ترکیه می باشند نیز واجد شرایط شرکت در آزمون TUS هستند.
اگر مایل به زندگی، کار و تحصیل در ترکیه هستید، واجد شرایط محسوب می شوید.
دوره ها و کلاس های آمادگی برای آزمون TUS
دوره ها و کلاس هایی که توسط مؤسسه Elite Academyبرگزار می شوند، جزو بهترین دوره ها برای آمادگی آزمون TUS می باشند که توسط اساتید بسیار حرفه ای تدریس شده و به دو صورت آنلاین و حضوری می توانید از این کلاس ها بهره بگیرید. در این دوره ها هم تمامی مواد آزمون توس و هم مهارتهای زبان ترکی با دانشجویان تمرین می شوند.
همچنین دوره های با کیفیت و بسیار مشهوری نیز در ارتباط با آزمون TUS، زیر نظر دانشگاه استانبول برگزار و در آن هم نمونه سؤالات آزمون های قبلی با دانشجویان کار شده و هم کلیات مواد امتحانی مورد بررسی قرار می گیرند.
نمره قبولی در آزمون TUS
نمره کل آزمون توس، 100 می باشد. این آزمون برای کسانی که خواهان کسب تخصص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی می باشند برگزار می گردد. حداقل نمره قبولی نیز بر حسب گرایش های مختلف این رشته ها و دانشگاه مقصد متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال برای قبولی در گرایش جراحی قلب و عروق، حداقل نمره 65 بوده و این در حالی است که حداقل نمره قبولی در گرایش ژنتیک پزشکی 47 می باشد. اما در کل شما باید حداقل نمره 40 را کسب نمایید.
لازم به ذکر است که مانند آزمون DUS ، آزمون TUS نیز دارای یک آزمون پیش نیاز جهت تأیید تسلط شما به زبان ترکی می باشد. به نحوی که ابتدا آزمون زبان ترکی را پشت سر گذاشته و نتایج این آزمون درست فردای آن روز اعلام می شوند و شما فقط در صورت کسب نمره قبولی (حداقل 60) در آزمون زبان ترکی، مجاز به شرکت در آزمون اصلی TUS خواهید بود.
زمان اعلام نمرات آزمون TUS
آزمون TUS از دو بخش آزمون زبان ترکی و آزمون علمی تشکیل شده است. در روز اول، آزمون زبان ترکی برگزار شده و فردای آن روز نتایج اعلام می شوند. اگر حداقل نمره مجاز یعنی 60 را کسب نموده باشید می توانید در بخش علمی آزمون شرکت کنید که نتایج این بخش نیز توسط وبسایت OSYM منتشر می گردند.
آزمون TUS برای کدام کشورها و دانشگاه ها مناسب است؟
آزمون TUS ، سالی دو بار توسط دانشگاه های خصوصی و عمومی ترکیه که مطابق با سیاست های آموزشی این کشور هستند و نیز سازمان های OSYM و YÖK برگزار می شود. این آزمون میزان تسلط داوطلب به زبان ترکی و سطح علمی وی را محک می زند.
اشخاصی که دوره 6 ساله پزشکی عمومی را پشت سر گذاشته (و واجد شرایط بوده)، خواهان کسب تخصص در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی دانشگاه های ترکیه می باشند، پس از ثبت نام، انتخاب دانشگاه، شرکت در آزمون و کسب حداقل نمره قبولی در رشته خود، مراحل پذیرش در دانشگاه مربوطه را شروع می کنند.
همانطور که می دانیم آزمون زبان ترکی، پیش نیاز آزمون علمی TUS می باشد. لذا این آزمون، بومی ترکیه بوده، فقط نزد دانشگاه ها و مؤسسات این کشور اعتبار داشته و در خارج از آن معتبر نمی باشد.
پس قبولی در آزمون TUS بدین معنی است که فقط می توانید در کشور ترکیه و در رشته های مذکور به ادامه تحصیل و کسب تخصص بپردازید.
مهلت اعتبار مدرک آزمون TUS
همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم، آزمون TUS از دو بخش تشکیل می گردد : بخش زبان ترکی و بخش علمی ؛ که در دو روز مجزا برگزار و آزمون زبان ترکی قبل از آزمون علمی برگزار می شود. داوطلبان در صورت کسب نمره قبولی در آزمون زبان، مجاز به شرکت در آزمون علمی خواهند شد.
مهلت اعتبار آزمون زبان ترکی 2 سال می باشد، به نحوی که اگر داوطلب در بخش آزمون علمی مردود شد، می تواند به مدت 2 سال بدون گذراندن آزمون زبان ترکی، در آزمون TUS شرکت نماید.
مهلت اعتبار آزمون علمی TUS نیز، از زمان اعلام نتایج تا اتمام دوره تخصص یا رزیدنسی بوده و با توجه به طول این دوره در رشته های مختلف، متفاوت خواهد بود.
آزمون TUS سخت است یا آسان؟
آزمون TUS در بین آزمون های داخل کشور ترکیه سخت ترین است. اما چرا؟
اولاً اینکه این آزمون از دو بخش مجزا تشکیل شده که قبولی در بخش اول مجوز شرکت در بخش دوم می باشد.
از طرفی بخشی از سؤالات آزمون TUS ، مربوط به مباحثی است که از مقطع دبیرستان تا پایان دوره پزشکی عمومی آموزش دیده اید و شما بایستی تمامی این مباحث را مطالعه و به آن مسلط باشید.
همچنین تعداد شرکت کنندگان در این آزمون بسیار بالا بوده و بالعکس ظرفیت پذیرفته شدگان محدود می باشد و این حاکی از رقابت سختی است که برای موفقیت در آزمون TUS پیش روی داوطلبان قرار دارد.
یکی از دلایل سختی آزمون TUS، حساسیت کاری رشته های پزشکی است.
تعداد سؤالات آزمون TUS
آزمون TUS ، همانطور که در بخش های فوق ذکر نمودیم، متشکل از دو بخش است ؛ که بخش اول درارتباط با سنجش تسلط داوطلب به زبان ترکی بوده و بخش دوم نیز عیار علمی آنان را در گرایش های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی می سنجد.
در کل تعداد سؤالات آزمون TUS و زمان پاسخگویی متغیر می باشد؛ به نحوی که قبلاً تا چندین سال 240 سؤال مطرح و 300 دقیقه زمان پاسخگویی بود، اما در چند سال اخیر تعداد سؤالات به 200 و زمان پاسخگویی به 210 دقیقه رسیده است. تعداد دقیق سؤالات و مدت زمان پاسخگویی در سایت OSYM که در واقع برگزار کننده آزمون می باشد، درج می شوند.
پروسه کلی آزمون TUS
ابتدا به سایت OSYM وارد شده و در بخش TUS BAŞVURU اطلاعات خواسته شده را وارد می نمایید؛ که بدین ترتیب پروفایل کاربری شما در سایت ایجاد می گردد. در قدم بعدی مشخصات فردی و علمی خود را وارد ساخته و در آخر هزینه آزمون را پرداخت و ثبت نام خود را نهایی می کنید.
کارت ورود به جلسه نیز تا 2 هفته قبل از آزمون بر روی سایت در دسترس قرار گرفته و شما بایستی با مراجعه به بخش مربوطه در سایت آن را دانلود و سپس پرینت کنید.
آزمون نیز همانطور که گفتیم در دو بخش و روز مجزا اجرا می شود؛ روز اول آزمون زبان ترکی را پشت سر می گذارید و در صورتیکه از سقف نمره 100 ، بتوانید 60 نمره کسب نمایید؛ در این آزمون قبول و مجاز به شرکت در آزمون روز بعد، یعنی آزمون علمی TUS خواهید شد.
در صورت کسب نمره قبولی در آزمون علمی نیز قادر خواهید بود در یکی از گرایش های رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و یا شیمی دوره تخصصی را شروع نمایید.
انواع آزمون TUS
این آزمون نیز به مانند آزمون های DUS و YÖS ، دارای فقط یک نوع بوده، توسط دانشگاه ها و مؤسسات داخل کشور ترکیه طراحی و برگزار شده و فقط در میان خود آنان معتبر است. هدف آن هم سنجش سطح علمی متقاضیان و میزان تسلط آنان به زبان ترکی می باشد.
تعداد سؤالات، مدت زمان پاسخگویی و حداقل نمره قبولی با توجه به رشته شما و دانشگاه مقصد، متفاوت بوده و بایستی این اطلاعات را بطور دقیق از خود دانشگاه جویا شوید.
با قبولی در آزمون توس، فقط قادر به گذراندن دوره تخصص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی در دانشگاه های کشور ترکیه خواهید بود و نه در کشوری دیگر.
اعتبار جهانی آزمون TUS
آزمون TUS اعتبار جهانی ندارد و فقط در خود ترکیه و توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالی این کشور، طراحی و برگزار می شود. همچنین سؤالات بخش اول آزمون در ارتباط با زبان ترکی استانبولی بوده که در صورت قبولی، مدرک آن به مدت 2 سال اعتبار دارد. در واقع کسب قبولی در آزمون زبان ترکی، مجوز شرکت در بخش علمی آزمون توس می باشد و به همین دلیل این آزمون مختص کشور ترکیه بوده و دارای کلاس جهانی نمی باشد.
اعتبار بخش علمی آزمون نیز بسته به گرایش شما (طول دوره تخصص) متفاوت بوده، مدرک قبولی آزمون TUS هم فقط نزد دانشگاهی که به هنگام ثبت نام انتخاب کرده اید، معتبر می باشد و در دانشگاه های دیگر ترکیه اعتبار ندارد.
در بخش فوق نیز اشاره نمودیم که کاربرد آزمون TUS ، فقط برای ادامه تحصیل و کسب تخصص رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی دانشگاه های ترکیه می باشد و نه کشوری دیگر.
پس آزمون توس، یک آزمون بومی ترکیه است.
بخش های مختلف آزمون TUS
آزمون TUS ، از دو بخش آزمون زبان ترکی و آزمون سنجش سطح علمی تشکیل شده است. آزمون زبان ترکی روز اول برگزار می شود که لازمه شرکت در آزمون علمی است. داوطلبان برای قبولی در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره 60 را از سقف نمره 100 کسب نمایند. نتایج این آزمون فردای آن روز حدود ساعت 9:30 اعلام می گردد و کسانی که موفق به کسب نمره حد نصاب در آن شده باشند، ساعت 13:30 همان روز آزمون علمی را پشت سر می گذارند.
اعتبار آزمون زبان ترکی به مدت 2 سال است و اگر متقاضی در این آزمون قبول اما در آزمون علمی مردود شود، می تواند تا 2 سال بدون نیاز به شرکت در آزمون زبان، در آزمون علمی شرکت کند.
تعداد سؤالات بخش زبان ترکی و زمان پاسخگویی به آن متغیر می باشد که برخی سالها 100 سؤال طراحی و 105 دقیقه زمان پاسخگویی بوده و در برخی سالها نیز تعداد سؤالات 120 و زمان پاسخگویی نیز 150 دقیقه می باشد.
بخش زبان ترکی به دو گروه به شرح ذیل تقسیم می گردد :
در گروه اول متن هایی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه نوشته شده و سپس در ارتباط با هر متن پرسش هایی به زبان ترکی مطرح شده اند.
در بخش دوم که زبان آن اسپانیولی، روسی و ایتالیایی است، متنی 200 کلمه ای مطرح شده و داوطلب بایستی آن را به زبان ترکی استانبولی ترجمه نماید.
سؤالات آزمون علمی TUS هم به سه گروه به شرح ذیل تقسیم می شوند :
پرسش های نوع اول : علوم پایه پزشکی یا 1
پرسش های نوع دوم : علوم پایه پزشکی یا 2
پرسش های کلینیکی یا KTBT
نکته مهم : داوطلبان بر حسب اینکه از دانشکده های پزشکی یا غیر پزشکی فارغ التحصیل شده اند، به بخشی از سؤالات این قسمت پاسخ می دهند و نیازی به پاسخگویی به تمامی سؤالات نمی باشد.
فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی بایستی به پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 و نیز پرسش های گروه KTBT پاسخ دهند. تعداد سؤالات 100 یا 120 و زمان پاسخگویی نیز به ترتیب 105 یا 150 دقیقه است.
فارغ التحصیلان دانشکده های غیرپزشکی، بایستی به پرسش های نوع اول و دوم یعنی TTBT.1 و
TTBT.2 پاسخ دهند.
حال میخواهیم موضوع سؤالات و مباحث هر یک از این 3 گروه را به تفصیل بررسی نماییم.
پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 : این گروه شامل سؤالات بیوشیمی (20%) ، میکروبیولوژی (20%) ، پاتولوژی ( 20%) ، فارماکولوژی (20% ) ، آناتومی (10% ) ، جنین شناسی و بافت شناسی (4% ) و فیزیولوژی ( 6%) است.
پرسش های نوع دوم یا همان TTBT.2 : این گروه شامل سؤالات دروس بیوشیمی (45%) ، میکروبیولوژی (45% ) ، فیزیولوژی (5%) و جنین شناسی و بافت شناسی (5% )می باشد.
پرسش های کلینیکی یا همان KTBT: سؤالات این گروه نیز در حوزه های داخلی (30%) ، کودکان (30%) ، جراحی (25%) و زنان و مامایی (15%) می باشد.
نکته : درصدهای مذکور نشان دهنده تعداد سؤالات هر درس، در تعداد کل سؤالات گروه مربوطه می باشند.
اهمیت بخش های مختلف آزمون TUS در نمره دهی
بخش زبان ترکی آزمون که یک روز قبل از آزمون علمی برگزار می شود، دارای نمره دهی کاملاً مجزا می باشد. در بخش علمی نیز همانطور که قبلاً شرح دادیم، بسته به رشته ای که انتخاب می کنید و اینکه از دانشکده های پزشکی یا غیرپزشکی فارغ التحصیل شده اید، به یک گروه از سؤالات پاسخ می دهید. اما اهمیت تمام بخش ها از لحاظ نمره دهی یکسان است و هیچ برتری بین یکی و دیگری وجود ندارد.
در واقع بر حسب برخی معیارها متقاضیان به سؤالات متفاوتی پاسخ می دهند، اما امتیاز این بخش ها یکسان بوده و هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارد.
مصاحبه آزمون TUS چه زمانی صورت می پذیرد؟
این آزمون فاقد مصاحبه است. اگر قصد گذراندن دوره تخصصی در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی دانشگاه های ترکیه را دارید، پروسه لازم جهت ثبت نام در آزمون را طی نموده در صورت کسب نمره قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظرتان پذیرش خواهید شد و نیازی به گذراندن مصاحبه ندارید.
نکات مهم در ارتباط با آزمون TUS
حتماً اصل پاسپورت خود را که بایستی تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد به همراه داشته باشید. پاسپورت شما باید معتبر بوده و توجه نمایید که کپی پاسپورت به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
ثبت نام خود را بموقع انجام دهید؛ چرا که در روزهای آخر، تاریخ های برگزاری آزمون محدود و دامنه انتخاب شما نیز محدود خواهد بود.
از چند روز قبل محل دقیق حوزه آزمون و سریع ترین مسیر به آن را شناسایی نموده، به این طریق احتمال تأخیر را به حداقل برسانید. چرا که دربهای حوزه دقیقاً رأس ساعت تعیین شده بسته و به داوطلب اجازه ورود به جلسه داده نمی شود.
جهت آمادگی برای آزمون TUS، مرور و تمرین نمونه سؤالات آزمون های قبلی از لحاظ آشنایی با سطح و شیوه سؤالات و جو آزمون مفید می باشد؛ اما حفظ کردن این سؤالات و پاسخ های آنان کاری بیهوده است چرا که پرسش های هر آزمون مشابه آزمون های قبلی نمی باشند.
مزایا و معایب شرکت در آزمون TUS در ایران

آزمون TUS، یک آزمون بومی بوده و فرقی ندارد که در کدام کشور آن را پشت سر بگذارید. بعنوان مثال در صورت برگزاری آزمون TUS در کشور روسیه، سؤالات آن آسان تر و یا مشکل تر از کشوری دیگر نخواهند بود.
مزیت شرکت در آزمون توس، در کشور خودمان این است که اولاً مجبور به صرف وقت، انرژی و نیز پرداخت هزینه اضافی جهت سفر به کشوری دیگر نخواهید بود و از طرفی زمان برگزاری آزمون طبق منطقه زمانی کشورمان خواهد بود. اما معایب خاصی برای شرکت در آزمون TUS در کشور خودمان جود ندارد.
البته لازم به ذکر است که این آزمون به غیر از ترکیه هیچ مرکز برگزاری در کشورهای دیگر ندارد؛ اما در صورتیکه زمانی این امکان فراهم گردد دارای مزایا و معایب فوق خواهد بود.
لازم است هر سال به هنگام ثبت نام مراکز برگزاری آزمون را بررسی نمایید؛ چرا که آزمون TUS، اکثراً فقط در شهر آنکارا برگزار شده و مرکز برگزاری دیگری در هیچ شهری ندارد.
مزایا و معایب شرکت در آزمون TUS در کشورهای دیگر
شاید تاکنون شایعاتی از این‌قبیل را شنیده باشید که : آزمون TUS بعنوان مثال در کشور روسیه آسان تر یا سخت تر از ترکیه یا کشوری دیگر است و بهتر است برای افزایش شانس قبولی به فلان کشور برویم…
اما واقعیت این است که آزمون TUS، کاملاً استاندارد و هماهنگ بوده و مسئولین برگزاری آزمون همه مورد اعتماد بوده و سال ها از فیلتر های سخت گیرانه تست ها و استانداردهای دانشگاه ها و مراکز برگزاری آزمون TUS عبور نموده اند و هیچ تفاوتی میان داوطلبان ترک زبان و غیر ترک زبان قائل نمی شوند.
پس رفتن به کشوری دیگر جهت شرکت در آزمون TUS، منفعت یا ضرر خاصی از لحاظ نتایج آزمون نخواهد داشت.
البته آزمون TUS، به غیر از کشور ترکیه و در شهر آنکارا هیچ مرکز برگزاری دیگری نداشته و نیازی نیست که داوطلبان ذهن خود را با این گونه شبهات مشغول سازند.
حداکثر ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون TUS
این آزمون از لحاظ تعداد ظرفیت کل، محدودیتی ندارد. حتی به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تعداد متقاضیان آزمون هر سال رو به افزایش می باشد.
البته ظرفیت برخی حوزه های برگزاری به دلیل محدودیت مکانی، دارای یک حد نصاب معین می باشد که بایستی به هنگام ثبت نام به آن دقت کنید.
پس برای اینکه بتوانید حوزه امتحانی دلخواه خود را انتخاب کنید، بهتر است که در اسرع وقت و قبل از پر شدن ظرفیت حوزه ها، ثبت نام نمایید.
نکته بسیار مهم
با اینکه تعداد و ظرفیت کل شرکت کنندگان در آزمون TUS، هر سال رو به افزایش است، اما این به معنای افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان نیست و فقط تعداد محدودی از متقاضیان موفق به کسب قبولی و تحصیل در گرایش دلخواه می شوند. در واقع رقابت میان داوطلبان رفته رفته بیشتر شده و لذا شما بایستی به خوبی برای این آزمون آماده شوید.
هزینه کلاس های آزمون TUS
برای این آزمون در تمامی کشورها، یک سری مؤسسات دوره ها و کلاس های آموزشی برگزار می کنند. هزینه شرکت در این کلاس ها بر حسب عوامل مختلف از مؤسسه ای به مؤسسه دیگر متفاوت می باشد.
فاکتورهایی چون سوابق موفقیت مؤسسه، شهر یا کشوری که مؤسسه در آن قرار دارد، تعداد داوطلبان، کیفیت کاری و سوابق اساتید، طول دوره آموزشی، زمینه کلاس های آموزشی( تقویت مهارتهای زبان ترکی، آموزش تکنیک های افزایش سرعت خواندن و تست زنی، آموزش مباحث تخصصی آزمون و …) و برخی عوامل دیگر در تعیین هزینه نهایی کلاس ها تأثیرگذار می‌باشند.
بعنوان مثال در برخی مؤسسات که تست های مباحث تخصصی و همچنین مهارتهای مربوط به زبان ترکی را با داوطلبان کار می کنند، برای یک جلسه یک ساعت و نیمه هزینه ای بالغ بر 70 تا 150 دلار و حتی بیشتر دریافت می کنند.
در کل هزینه این دوره ها بالا بوده و لازم است قبل از ثبت نام در مؤسسات به خوبی تحقیق و با توجه به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید‌.
هزینه شرکت در آزمون TUS
هزینه ثبت نام در آزمون توس، 350 لیر می باشد. اما اگر ثبت نام با تأخیر صورت پذیرد، بایستی 530 لیر پرداخت نمایید.
به این نکته مهم توجه کنید که مهلت ثبت نام آزمون TUS به هیچ عنوان تمدید نمی شود، مگر در موارد خیلی خاص. پس بهتر است جهت انجام مراحل آن بموقع اقدام کنید.
البته با توجه به مؤسسه برگزار کننده آزمون که هنگام ثبت نام انتخاب می کنید، ممکن است این هزینه در یک مؤسسه نسبت به مؤسسه دیگر کمی بیشتر باشد. زیرا برخی مراکز آزمون دارای امکانات و خدمات دهی باکیفیت تر و بهتری در مقایسه با سایر مراکز هستند و در صورتیکه این مؤسسات را انتخاب کنید، بایستی کمی بیشتر هزینه بپردازید که مبلغ اضافی نیز سهم خود مرکز برگزاری آزمون است.
آزمون TUS به فرم کاغذی اجرا می شود یا به فرم سیستمی؟
آزمون TUS ، فقط به فرم کاغذی برگزار می شود و برخلاف برخی آزمون ها چون YOS ، فرم سیستمی یا کامپیوتری ندارد.
مزایا و معایب آزمون TUS به روش کاغذی
این آزمون از سال 1987 تا امروز، به صورت کاغذی برگزار شده و نوع کامپیوتری ندارد. در این بخش به بررسی مزایا و معایب آزمون TUS به فرم کاغذی می پردازیم.
مزایا
در فرم کاغذی داوطلب می تواند نکات مهم و کلیدی را روی برگه آزمون یادداشت نموده و قبل از وارد کردن جواب به پاسخنامه، همه نکات و ایده های مربوط به سؤال و جواب را سنجیده، همچنین جواب صحیح را براحتی مکان یابی کند.
معایب
ورق زدن برگه ها و همچنین انتقال جوابها از برگه سؤال به پاسخنامه می تواند باعث حواس پرتی داوطلب شود؛ به نحوی که ممکن است فرد در برگه سؤال، گزینه درست را انتخاب نموده اما در پاسخنامه به دلیل حواس پرتی گزینه دیگری را علامت بزند و …
از طرفی در فرم کاغذی احتمال این وجود دارد که تصحیح کننده قادر به خواندن دستخط شما نباشد؛ بویژه در صورت قلم خوردگی یا بد نوشته شدن متن توسط شما. به این ترتیب تصحیح کننده قادر به دادن امتیاز به آن سؤال نبوده و نمره مربوط به آن را از دست خواهید داد.

مزایا و معایب آزمون TUS به صورت سیستمی یا کامپیوتری
همانطور که می دانید آزمون TUS، فقط به صورت کاغذی برگزار شده و فرم کامپیوتری ندارد. اما اگر در زمان های آتی این نوع آزمون هم برگزار شود، دارای مزایا و معایب زیر خواهد بود :
مزایا
در آزمون کامپیوتری شما گزینه های بسیاری را از لحاظ روز و ساعت آزمون و همچنین مراکز و مؤسسات برگزار کننده پیش رو خواهید داشت و دامنه انتخاب شما در مقایسه با آزمون کاغذی وسیع تر است.
آزمون کامپیوتری از لحاظ نوشتاری نیز دارای مزایای بزرگی است. چرا که اولاً سرعت تایپ در کامپیوتر بیشتر از سرعت نوشتن بر روی کاغذ می باشد و این یعنی صرفه جویی در وقت آزمون. دوم اینکه بر خلاف آزمون کاغذی، مشکل دستخط ناخوانا و بد یا قلم خوردگی در این روش وجود نداشته و شما براحتی قادر به کم و زیاد یا حذف و اضافه نمودن نوشته ها و کلمات خواهید بود.
همچنین در این روش می توانید از طریق ساعت روی مانیتور ، گذر زمان و مدت باقیمانده را مدیریت نمایید.
نتایج آزمون سیستمی بسیار سریع اعلام می شوند به نحوی نتیجه آزمون زبان ترکی فردای آن روز اعلام شده و در صورت قبولی در این بخش می توانید همان روز در آزمون علمی شرکت نمایید.
در این روش مشکل ورق زدن برگه ها و حواس پرتی ناشی از انتقال پاسخ ها از برگه سؤالات به برگه جواب ها وجود ندارد؛ چرا که صفحه مانیتور به صورت دو بخش سؤالات و جوابها نمایش داده می شود.
در این آزمون تعداد متقاضیان کم بوده لذا استرس کمتری از این بابت به شما وارد می شود.
معایب
حواس پرتی ناشی از صدای کیبورد، خستگی چشم ها به دلیل نگاه کردن طولانی مدت به مانیتور و عدم امکان نوت برداری و نوشتن نکات کلیدی.
زمان و نحوه اعتراض به نتایج آزمون TUS
متأسفانه در وبسایت سازمان OSYM که برگزار کننده آزمون TUS می باشد، هیچ محلی جهت اعتراض به نتایج آزمون تعریف نشده و شما فقط قادر به مشاهده قبولی یا مردودی خود خواهید بود.
برای قبولی در آزمون TUS، از چه منابعی می توانیم استفاده کنیم؟
در این بخش به منابع آنلاین آمادگی برای آزمون TUS می پردازیم. لازم به ذکر است که منابع آنلاین این آزمون محدود می باشند.
منابع آزمون TUS در حالت کلی در دو دسته منابع مربوط به زبان ترکی و منابع مربوط به گرایش های مختلف پزشکی موجود هستند.
منابعی که در این بخش معرفی می نماییم، از جمله بهترین منابع آنلاین آزمون TUS بوده و در کلاس ها و دوره های مربوط به این آزمون نیز تدریس و تمرین می شوند.
یک. سایت VK.com که وابسته به کشور ترکیه بوده و یکی از بهترین منابع آنلاین آزمون TUS به شمار می رود. به نحوی که در این سایت بیش از 742 فیلم آموزشی در ارتباط با آزمون توس، موجود می باشد.
دو. سایت Welcomeinturkey.com که سایت جامعی بوده و برای همه آزمون های کشور ترکیه از جمله TUS، منابع آنلاین فراهم و جلسات آموزشی برگزار می کند که مراجعه به این سایت هم می تواند بسیار مفید واقع گردد.
سه. کتاب جراحی عمومی به صورت دو جلدی با عنوان Textbook Obstetrics and Gynaecology که منبع بسیار عالی برای متقاضیان این گرایش است.
زمان ثبت نام در آزمون TUS
آزمون TUS، سالی 2 بار توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالی کشور ترکیه در ماه های آوریل و سپتامبر برگزار می شود. زمان ثبت نام نیز معمولاً دو ماه قبل از برگزاری آزمون بوده و به غیر از یک سری شرایط خاص به هیچ عنوان تمدید نمی شود.
در صورت تمایل به شرکت در این آزمون بایستی هر سال زمان دقیق ثبت نام را از طرق سایت OSYM پیگیری نمایید.
آیا می توانیم بدون شرکت در کلاس در آزمون TUS شرکت کنیم؟
بله. شما می توانید با استفاده از منابع مختلف و بصورت self – study ، خود را برای آزمون TUS آماده کنید. در این بخش به معرفی برخی از این منابع می پردازیم :
یک. کتاب های Textbook of General Surgery یا Textbook of Pediatric ، که به صورت دو جلدی و در زمینه تمامی گرایش های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی موجود می‌باشند. در این کتابها تمامی مباحث و نکات مربوط به آزمون به تفصیل آموزش و بررسی شده اند.
دو. مجموعه کتابهای تألیفی مانند Manual Book for Medicine و Manual book for Biochemistry که مباحث مربوط به آزمون هر گرایش در این کتابها تدریس شده اند‌.
شرایط و محدودیت سنی شرکت در آزمون TUS
این آزمون دارای شرایط سنی خاصی نمی باشد. تمامی کسانی که دوره 6 ساله پزشکی عمومی را گذرانده و از دانشکده های پزشکی یا غیر پزشکی فارغ التحصیل شده اند، در صورتیکه مایل به اخذ تخصص در یکی از گرایشات پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی دانشگاه های ترکیه باشند؛ می توانند در آزمون TUS شرکت و در صورت قبولی وارد دوره رزیدنسی در گرایش مربوطه شوند.
پس آزمون TUS ، محدودیت سنی ندارد.
استفاده از نمونه سؤالات آزمون های قبلی TUS
مرور و تمرین نمونه سؤالات آزمون های قبلی توس، می تواند به شما در آشنایی با جو آزمون و سطح سؤالات کمک نموده و جهت موفقیت در این آزمون مفید واقع شود. در این بخش شناخته شده ترین منابع نمونه سؤالات را معرفی می کنیم.
یک. مجموعه کتابهای Questions Book که از جمله بهترین و جامع ترین منابع آزمون TUS می باشند و نمونه سؤالات مربوط به هر یک از گرایش ها در کتابی مجزا گردآوری شده است. در این کتابها درباره هر موضوع و سؤال به تفصیل بحث و تمرین شده است.
دو. مجموعه کتابهای The TUS Exam Q&A که تمامی نمونه سؤالات آزمون های قبلی توس را شامل بوده و برای هر سؤال، پاسخ و همه نکات مهم تمرین شده اند.
سه. کتابLast Exams Translated from Turkish to English که مناسب داوطلبانی است که به زبان ترکی تسلط ندارند. در این کتاب تمامی آزمون های معتبر کشور ترکیه از جمله آزمون TUS و نمونه سؤالات آن، گنجانده شده اند.

زبان آزمون TUS
این آزمون در رده آزمون های لوکال قرار داشته، به زبان ترکی برگزار می شود. لذا تسلط به زبان ترکی استانبولی از ملزومات شرکت در این آزمون است.
مدت زمان آزمون TUS و نحوه مدیریت بهینه زمان
کل مدت زمان در نظر گرفته شده برای آزمون توس، 210 دقیقه می باشد. برای اینکه در آزمون با کمبود وقت مواجه نشوید بایستی بتوانید زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایید. در این بخش به نکاتی در این باره می پردازیم.
در بخش زبان ترکی، برای صرفه جویی در وقت بایستی با توجه به اینکه قدرت و سرعت تست زنی شما بیشتر است یا مهارت نگارش تان؛ یکی از دو گروه این بخش را انتخاب نموده و با تکیه بر تسلط، مهارت و سرعت پاسخگویی تان در آن بخش از زمان خود حداکثر استفاده را بکنید.
در بخش علمی آزمون هم، بهترین تکنیک این است که ابتدا به سؤالات آسان تر پاسخ داده و سپس به سراغ سؤالات سخت تر بروید. در اینصورت هم امتیاز سؤالات آسان را از دست نداده و هم اعتماد به نفس و تسلط شما به آزمون فراتر می رود.
از آنجاییکه سؤالات این بخش در حوزه مباحث مقطع دبیرستان تا پایان دوره پزشکی عمومی می باشند، بهتر است ابتدا بر روی سؤالات دوره پزشکی تمرکز کنید که تازه تر بوده و حاکمیت و سرعت بیشتری در پاسخگویی به موضوعات و مباحث آن دارید.
کشورها و مؤسساتی که آزمون TUS را به رسمیت می شناسند
آزمون TUS ، یک آزمون لوکال است که فقط در صورتیکه مایل به گذراندن دوره تخصصی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی دانشگاه های کشور ترکیه هستید، باید در این آزمون شرکت نمایید. با توجه به اینکه آزمون TUS فقط در ترکیه و توسط مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار شده و یکی از مباحث آن در ارتباط با سنجش تسلط فرد به زبان ترکی استانبولی می باشد، لذا اعتبار و کلاس جهانی ندارد.
اعتبار بخش زبان آزمون به مدت 2 سال بوده و اعتبار بخش علمی نیز بسته به طول دوره رزیدنسی در گرایش منتخب شما، متفاوت می باشد و فقط در دانشگاه مقصد اعتبار داشته و برای سایر دانشگاه های ترکیه معتبر نمی باشد.
مباحث آزمون TUS ، نمرات هر بخش و بخش های مختلف هر یک
آزمون TUS ، از دو بخش آزمون زبان ترکی و آزمون علمی تشکیل شده است. آزمون زبان ترکی یک روز قبل از آزمون علمی برگزار می شود و در واقع مجوز شرکت در آزمون علمی است. داوطلبان برای قبولی در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره 60 را کسب نمایند. نتایج این آزمون فردای آن روز حدود ساعت 9:30 اعلام می گردد و کسانی که موفق به کسب نمره قبولی شده باشند، ساعت 13:30 همان روز در آزمون علمی شرکت می کنند.
اعتبار آزمون زبان ترکی جدا از آزمون علمی بوده و مدت زمان آن 2 سال است. اگر متقاضی در این آزمون قبول اما در آزمون علمی مردود شود، می تواند تا 2 سال بدون نیاز به شرکت در آزمون زبان، در آزمون علمی شرکت کند.
تعداد سؤالات بخش زبان ترکی و زمان پاسخگویی به آن متغیر می باشد که برخی سالها 100 سؤال طراحی و 105 دقیقه زمان پاسخگویی بوده و در برخی سالها نیز تعداد سؤالات 120 و زمان پاسخگویی نیز 150 دقیقه می باشد.
بخش زبان ترکی به دو گروه به شرح ذیل تقسیم می گردد :
در گروه اول متن هایی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه نوشته شده و سپس در ارتباط با هر متن پرسش هایی به زبان ترکی مطرح شده اند.
در بخش دوم که زبان آن اسپانیولی، روسی و ایتالیایی است، متنی 200 کلمه ای مطرح شده و داوطلب بایستی آن را به زبان ترکی استانبولی ترجمه نماید.
سؤالات آزمون علمی TUS هم به سه گروه به شرح ذیل تقسیم می شوند :
پرسش های نوع اول : علوم پایه پزشکی یا 1
پرسش های نوع دوم : علوم پایه پزشکی یا 2
پرسش های کلینیکی یا KTBT
نکته مهم : داوطلبان بر حسب اینکه از دانشکده های پزشکی یا غیر پزشکی فارغ التحصیل شده اند، به بخشی از سؤالات این قسمت پاسخ می دهند و نیازی به پاسخگویی به تمامی سؤالات نمی باشد.
فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی بایستی به پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 و همچنین پرسش های گروه KTBT پاسخ دهند. تعداد سوالات 100 یا 120 و زمان پاسخگویی نیز به ترتیب 105 یا 150 دقیقه است.
فارغ التحصیلان دانشکده های غیر پزشکی، بایستی به پرسش های نوع اول و دوم یعنی TTBT.1 و
TTBT.2 پاسخ دهند
حال میخواهیم موضوع سؤالات و مباحث هر یک از این 3 گروه را به تفصیل بررسی نماییم.
پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 : این گروه شامل سؤالات بیوشیمی (20%) ، میکروبیولوژی (20%) ، پاتولوژی (20%) ، فارماکولوژی (20% ) ، آناتومی (10% ) ، جنین شناسی و بافت شناسی (4%) و فیزیولوژی ( 6%) است.
پرسش های نوع دوم یا همان TTBT.2: این گروه شامل سؤالات دروس بیوشیمی (45%) ، میکروبیولوژی (45%) ، فیزیولوژی (5%) و جنین شناسی و بافت شناسی (5% )می باشد.
پرسش های کلینیکی یا همان KTBT : سؤالات این گروه نیز در حوزه های داخلی (30%) ، کودکان (30%) ، جراحی (25%) و زنان و مامایی (15%) می باشد.
نکته : درصدهای مذکور نشان دهنده تعداد سؤالات هر درس در تعداد کل سؤالات گروه مربوطه می باشند.
حداکثر تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون TUS
آزمون توس، از این لحاظ محدودیتی ندارد و هر چند بار که مایل باشید می توانید در آن شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *