آزمون DUS

آزمون دوس
آزمون DUS یا همان Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı ، آزمونی است که هر سال توسط دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه و سازمان های OSYM برگزار گردیده و مختص دانشجویان خارجی و بومی است که قصد دارند در رشته های دندانپزشکی این کشور دوره فوق لیسانس و دکترا را بگذرانند.
هر دانشگاه طبق نتایج آزمون DUS و ظرفیت خود اقدام به پذیرش دانشجویان بومی و غیر بومی ترکیه می نماید.
جهت شرکت در آزمون DUS دانشجویان بایستی قبلاً نمره حد نصاب آزمون های ALES یا KPSS را کسب نموده باشند.
تا قبل از سال 2012 افرادی که نمره قبولی در آزمون ALES را کسب می نمودند مستقیماً وارد دانشگاه منتخب خود شده و نیاز به گذراندن آزمون دیگری نداشتند. اما از سال 2012 آزمون DUS جایگزین آن گردید.
آزمون DUS جزو معتبرترین آزمون های داخل کشور ترکیه در رشته دندانپزشکی برای متقاضیانی است که قصد تحصیل به زبان ترکی و گذراندن دوره دستیاری را دارند و نمرات آزمون نیز در دانشگاه ها و بر اساس رشته انتخابی بسیار مهم می باشند.
در این مقاله میخواهیم درباره تمامی اطلاعات و جزئیات کامل در ارتباط با آزمون DUS بحث نماییم. پس در ادامه با ما همراه باشید.
زمان برگزاری آزمون DUS
این آزمون فقط هر سال 2 بار در ماه های می و سپتامبر توسط دانشگاه ها و مراکز مربوطه و در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می گردد.
از آنجاییکه زمان ثبت نام به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد، لذا بایستی از قبل مدارک و هزینه های لازم را تهیه نموده بموقع در آزمون ثبت نام کنید.
کاربرد و مزایای آزمون DUS
کسب نمره خوب در آزمون DUS به شما کمک می کند که قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه های تراز اول کشور ترکیه شوید.
قبولی در این آزمون شما را در کشور ترکیه بعنوان فردی حرفه ای و معتبر معرفی و از طرفی به شما در یافتن فرصت های شغلی بهتر کمک می کند.
قبولی در آزمون DUS با نمره عالی، مؤید تسلط کافی شما به زبان ترکی استانبولی می باشد که این نیز خودبخود به شما برای زندگی بهتر در این کشور بسیار کمک می کند.
برای پذیرش در آزمونDUS بایستی نمره حد نصاب آزمون زبان ترکی استانبولی را کسب نمایید و در واقع پذیرش در آزمون DUS به معنی این است که شما به زبان ترکی تسلط کافی دارید. از آنجاییکه دریافت ویزای کشور ترکیه مستلزم ارائه مدرک زبان ترکی معتبر می باشد، ارائه مدرک DUS بسیار مثمر ثمر و مفید خواهد بود.
با قبولی در آزمون DUS ، میزان شهریه پرداختی برای رشته دندانپزشکی نیز کاهش خواهد یافت.
آزمون DUS در کدام کشورها و توسط چه مؤسساتی برگزار می شود؟
آزمون DUS فقط مختص کشور ترکیه بوده و هدف اصلی آن سنجش سطح علمی داوطلبان بومی و غیر بومی ترکیه در رشته دندانپزشکی می باشد. دانشجویانی که قصد دارند در رشته های دندانپزشکی دانشگاه های این کشور تخصص کسب کنند بایستی از فیلتر آزمون DUS عبور نمایند.
این آزمون توسط دانشگاه ها و مؤسسات کشور ترکیه طراحی و برگزار شده و فقط در میان این مؤسسات و دانشگاه های معتبر می باشد.
دانشگاه های برگزار کننده آزمون DUS عبارتند از:
آنکارا – آتاتورک – چوکوروا- اژه- بولنت اسویت- دیکل- باشکنت- ارسیس- جومهوریت- GATA- استانبول – غازی- حاجت تپه – کارادنیز- اینونو- مارمارا- کریک کاله- سلجوق- یدی تپه – اوزون گول- سلیمان دمیرل – اوندوکوز میس
قوانین و ضوابط آزمون DUS
آزمون DUS به شرط رعایت موارد ذیل محدودیت سنی ندارد.
از به همراه داشتن اصل پاسپورت و نیز اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی اطمینان حاصل نمایید. توجه کنید که کپی پاسپورت نمی تواند بعنوان جایگزین اصل آن استفاده شده و به هیچ عنوان مورد پذیرش نمی باشد.
درب حوزه آزمون در زمان تعیین شده بسته و به شخص تأخیر کننده اجازه ورود به جلسه آزمون داده نشده هزینه پرداختی نیز عودت نمی گردد.
از به همراه داشتن دیکشنری، لوازم الکترونیکی و هر نوع تقلب به شدت اجتناب کنید. در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق توسط دوربین های مداربسته از جلسه آزمون اخراج خواهید شد‌.
از صحبت با سایر شرکت کنندگان اکیداً خودداری نمایید.
به هیچ عنوان مجاز به همراه داشتن ساعت مچی، لاک غلط گیر، هایلایتر، مداد رنگی و خوراکی و سیگار کشیدن نمی باشید.
خروج از جلسه آزمون یا خارج ساختن برگه امتحانی بدون هماهنگی با مسئولین مربوطه اکیداً ممنوع می باشد.
نتایج آزمون فقط به خود داوطلب اعلام شده و در صورتیکه اطلاعات محرمانه خود را در اختیار دیگران قرار دهید مسئولیت هرگونه عواقب چون دسترسی سایرین به نمرات و اطلاعاتتان بر عهده خود شما خواهد بود.
برای شرکت در آزمون DUS بایستی حتماً دوره 4 ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشید.
چه کسانی برای شرکت در آزمون DUS واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط هستند؟
تمامی کسانی که دوره 4 ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشند به شرط رعایت ضوابط ذیل می توانند در آزمون DUS شرکت نموده و این آزمون محدودیت سنی ندارد.
داوطلب بایستی حتماً پاسپورت معتبر داشته و مهلت انقضای آن به پایان نرسیده باشد.
کسانی که قصد کار، زندگی و تحصیل در ترکیه را دارند جهت شرکت در آزمون DUS مجاز هستند.
دندانپزشکان متخصص و حرفه ای که قصد ‌اشتغال یا مطالعه در کشور ترکیه را دارند واجد شرایط می باشند.
برای اینکه بتوانید در آزمون DUS شرکت نمایید بایستی قبلاً در آزمون های ALES یا KPSS قبول شده باشید.
داوطلب دارای GPA بالای 3.6 واجد شرایط می باشد.
دوره ها و کلاس های مرتبط با آزمون DUS
از بهترین دوره های مربوط به آزمون DUS می توان به کلاس هایی که توسط مؤسسه GLOBALACADEMIA برگزار می گردد اشاره نمود. در این کلاس ها که هم به صورت آنلاین و هم حضوری برگزار می گردند مجرب ترین و حرفه ای ترین اساتید هم تمامی موارد آزمون و هم زبان ترکی استانبولی را با داوطلبان کار می کنند. این دوره سالانه داوطلبان بسیاری را جذب نموده و دارای شهرت جهانی است.
همچنین از بهترین و معروفترین دوره های مربوط به آمادگی آزمون DUS، دوره هایی هستند که زیر نظر دانشگاه حاجت تپه ترکیه اجرا می شوند.
در این دوره ها نمونه سؤالات آزمون های قبلی DUS و تمامی نکات مربوط به آن و همچنین کلیات مواد آزمون با داوطلبان تمرین می شوند.
برای قبولی در آزمون DUS بایستی حداقل چه نمره ای کسب نماییم؟
در این آزمون بررسی و محاسبه نمرات به حالت کامپیوتری بوده، پس از محاسبه تعداد پاسخ های صحیح و غلط و کسر تعداد جواب های غلط از تعداد جواب های صحیح، نمره خام داوطلب به دست می آید. میانگین نمرات خام 50 بوده و پس از به دست آمدن نمره خام، این نمره از حالت خام به استاندارد تبدیل می گردد. انحراف استاندارد نیز 10 می باشد. در مرحله آخر نمره DUS داوطلب بر اساس محاسبات مذکور اعلام می شود.
در کل نمره قبولی آزمون DUS با توجه به گرایش های مختلف رشته دندانپزشکی و دانشگاه های منتخب دانشجو متفاوت بوده و هر سال نیز در حال تغییر می باشد که جهت اطلاع دقیق از آن داوطلب باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نماید.
نتایج آزمون DUS چه زمانی اعلام می شوند؟
نتایج آزمون DUS ، تقریباً 1 ماه پس از برگزاری آزمون اعلام می شوند که دانشجو جهت اطلاع از نتایج بایستی به سایت سازمان OSYM رجوع و از طریق سیستم AIS نمره خود را مشاهده کند.
از زمان اعلام رسمی نتایج آزمون، متقاضیان به مدت 10 روز مهلت دارند که به دانشگاه منتخب خود مراجعه نموده و مراحل ثبت نام در دانشگاه را که حدودا 45 روز بطول می انجامد شروع کنند.
آزمونDUS برای کدام کشورها و دانشگاه ها مناسب است؟
آزمون DUS فقط سالی دوبار در کشور ترکیه توسط سازمان OSYM و دانشگاه های خصوصی و دولتی مطابق با سیاست های آموزشی آن برگزار گردیده و هدف آن سنجش سطح علمی متقاضیان بومی و غیر بومی ترکیه در رشته دندانپزشکی است که برای ثبت نام در این آزمون لازم است داوطلبان آزمون، قبلاً دوره 4 ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشند.
این دانشجویان پس از ثبت نام در آزمون، انتخاب دانشگاه مورد نظر، شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی مراحل پذیرش در دانشگاه را شروع می کنند.
این آزمون برای کسانی است که خواهان کسب تخصص در رشته های مختلف دندانپزشکی می باشند.
از آنجاییکه برای ثبت نام در آزمون DUS ابتدا بایستی در یک آزمون پیش نیاز نمره قبولی کسب نمایید – که هدف این آزمون پیش نیاز هم سنجش میزان تسلط شما به زبان ترکی می باشد – لذا آزمون DUS فقط در میان دانشگاه ها و مؤسسات خود کشور ترکیه معتبر بوده و در خارج از آن اعتباری ندارد.
بعبارت بهتر با قبولی در آزمون DUS فقط می توانید در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهید.
مهلت اعتبار مدرک آزمون DUS
آزمون DUS دارای دو بخش مجزا می باشد: یک بخش پیش نیاز و یک بخش هم خود آزمون DUS
متقاضیانی که دوره چهار ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده و اکنون خواهان کسب تخصص و ادامه تحصیل در گرایش های مختلف رشته دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه هستند، بایستی در آزمون DUS شرکت و نمره حد نصاب را کسب نمایند. اما دانشجو برای اینکه مجاز به ثبت نام در این آزمون شود بایستی حتماً ابتدا در یکی از آزمون های ALES یا KPSS شرکت نموده و در آن نمره قبولی کسب نماید که این نشان می دهد فرد به اندازه کافی به زبان ترکی مسلط می باشد.
اعتبار مدرک آزمون ALES سه سال و اعتبار مدرک آزمون KPSS نیز دو سال می باشد.
اعتبار مدرک آزمون DUS هم با توجه به گرایش دندانپزشکی و مقطع قبولی (ارشد یا دکترا) متفاوت بوده و معمولاً بین 2 الی 6 سال متغیر است.
آزمون DUS سخت است یا آسان؟
اگر بخواهیم واقع بین باشیم آزمون DUS در بین تمامی آزمون هایی که در کشور ترکیه برگزار می شوند، جزو مشکل ترین و چالش برانگیز ترین ها است.
همانطور که می دانیم این آزمون خود از دو بخش مجزا تشکیل شده :
یک. شرکت در یکی از آزمون های ALES یا KPSS و کسب نمره قبولی در آنها جهت اثبات تسلط دانشجو به زبان ترکی
دو. خود آزمون DUS
که این نیز به نوبه خود مشکل بودن آزمون را نشان می دهد.
علاوه بر این از بین تعداد بیشماری شرکت کننده در آزمون DUS فقط تعداد محدودی پذیرش می شوند و لذا بایستی جهت موفقیت در این آزمون بسیار تلاش کنید.
همچنین در این آزمون از تمامی موادی که از شروع مقطع دبیرستان تا پایان دوره دندانپزشکی عمومی آموزش دیده اید سؤال طراحی می شود.
یکی از بزرگترین دلایل سختی آزمون DUS حساسیت کاری رشته های دندانپزشکی است.
تعداد سوالات آزمون DUS
سؤالات این آزمون از دو بخش تشکیل شده اند : بخش اول که متشکل از 40 سؤال بوده و موضوع سؤالات آن در ارتباط با علوم پایه دندانپزشکی می باشد و بخش دوم که متشکل از 80 سؤال در ارتباط با حوزه کلینیکی دندانپزشکی – گرایش های تخصصی دندانپزشکی – می باشد.
این گرایش ها عبارتند از :
ارتودنسی
دندانپزشکی کودکان
پریودنتولوژی
پروتز دندان
رادیولوژی فک و دندان
اندودنتیکس
ترمیم و زیبایی
جراحی فک و دندان
پس آزمون DUS در کل متشکل از 120 سؤال چالش برانگیز می باشد که قبولی در آن مجوز تحصیل داوطلبان در دانشگاه های تراز اول ترکیه می باشد.
فرایند کلی آزمون DUS
در مرحله اول وارد سایت OSYM شده فرم ثبت نام را پر نموده، شهر مورد نظر را انتخاب و سپس اسکن صفحه اول پاسپورتتان را در این سایت آپلود نمایید.
حال فرم را ارسال و منتظر ایمیل تأیید بمانید که حاوی شماره در خواست می باشد و از طریق این شماره حساب کاربری شما در دانشگاه منتخب تان فعال می گردد. در این مرحله نام کاربری و پسوورد خود را تأیید نموده و اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید؛ که مجدداً یک ایمیل تأیید اطلاعات وارد شده برایتان ارسال می گردد.
نکته مهم اینکه دفترچه راهنمای DUS توزیع یا فروخته نمی شود.
ثبت نام در این آزمون می تواند به صورت اینترنتی و از طریق سایت OSYM و یا به روش حضوری و از طریق مراجعه به مراکز OSYM صورت پذیرد.
این مراکز فقط در روزها و ساعات اداری پاسخگو می باشند. لذا جهت حضور بموقع بایستی به خوبی برنامه ریزی کرده و تعطیلات را نیز در نظر بگیرید.
کارت ورود به جلسه تا حدود یک الی دو هفته قبل از برگزاری آزمون در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.
نتایج آزمون نیز یک ماه پس از برگزاری آن اعلام می گردند و در صورت کسب نمره قبولی بایستی حداکثر تا 10 روز به دانشگاه مربوطه مراجعه و کارهای ثبت نام و پذیرش خود را که حدود 45 روز به طول می انجامد استارت بزنید.
انواع آزمون DUS
این آزمون فقط به یک نوع برگزار شده و هدف آن سنجش سطح علمی متقاضیانی است که دوره دندانپزشکی عمومی را طی نموده و خواهان کسب تخصص در گرایش های دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه می باشند که قبل از ثبت نام در این آزمون، لازم است داوطلبان جهت اثبات و تأیید تسلط به زبان ترکی در یکی از آزمون های ALES یا KPSS شرکت و نمره حد نصاب را کسب نمایند.
با توجه به گرایش و دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی، تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی به آن می تواند متفاوت باشد که تمامی این موارد در سایت دانشگاه مربوطه قید می شوند.
آزمون DUS فقط بین مؤسسات و دانشگاه های ترکیه معتبر بوده و به شما فقط امکان ادامه تحصیل در گرایش های تخصصی دندانپزشکی دانشگاه های این کشور را می دهد.
اعتبار بین المللی آزمون DUS
این آزمون فقط در کشور ترکیه و توسط دانشگاه ها و مؤسسات آن اجرا می گردد که از دو بخش پیش نیاز(آزمون زبان ترکی) و بخش علمی (علوم پایه و کلینیکی دندانپزشکی) تشکیل شده، اعتبار بخش آزمون زبان ترکی 2 الی 3 سال و اعتبار بخش علمی آن نیز با توجه به گرایش مورد نظر متفاوت بوده و نمره قبولی بخش علمی هم فقط نزد دانشگاه منتخب دانشجو به رسمیت شناخته شده نزد دانشگاه های دیگر معتبر نمی باشد.
در واقع این آزمون اعتبار جهانی نداشته و فقط نزد سیستم آموزش عالی ترکیه معتبر می باشد. همانطور که قبلاً نیز ذکر نمودیم با قبولی در این آزمون فقط می توانید در گرایش های مختلف دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه به کسب تخصص بپردازید و نه در کشوری دیگر.
بخش های مختلف آزمون DUS
دفترچه آزمون DUS از دو بخش اصلی تشکیل شده که سؤالات بخش اول در ارتباط با مطالب آموخته شده در مقطع دبیرستان تا پایان دوره دندانپزشکی عمومی و سؤالات بخش دوم نیز در حوزه دندانپزشکی کلینیکی و در واقع مباحث تخصصی دندانپزشکی است که این مباحث عبارتند از :
ارتودنسی
دندانپزشکی کودکان
پریودنتولوژی
پروتز دندان
رادیولوژی فک و دندان
اندودنتیکس
ترمیم و زیبایی
جراحی فک و دندان
بخش اول شامل 40 سؤال چهار گزینه ای و بخش دوم نیز شامل 80 سؤال چهار گزینه ای می باشد.
این آزمون دارای نمره منفی بوده به ازای هر چهار جواب نادرست امتیاز یک جواب صحیح کسر می گردد.
پس در کل به 120 سؤال پاسخ خواهید داد که زمان پاسخگویی نیز 150 دقیقه می باشد.
جهت موفقیت در این آزمون علاوه بر بالا بردن سطح دانش خود در زمینه های مربوطه لازم است که زمان آزمون را نیز به درستی مدیریت کنید.
برای اینکه بتوانید در آزمون DUS شرکت نمایید؛ ابتدا بایستی در یکی از آزمون های ALES و یا KPSS نمره قبولی کسب نموده و تسلط خود به زبان ترکی را ثابت نمایید؛ چرا که هم گرایش های تحصیلی در دانشگاه به زبان ترکی تدریس شده و هم اینکه سؤالات خود آزمون DUS به زبان ترکی مطرح می شوند.
پس در کل می توان گفت که آزمون DUS از سه بخش شامل : بخش پیش نیاز (یا همان آزمون ALES یا KPSS ) ، بخش سؤالات عمومی و بخش سؤالات تخصصی تشکیل می گردد.
اهمیت بخش های مختلف آزمون DUS از لحاظ نمره
این آزمون از سه بخش پیش نیاز و دو بخش سؤالات عمومی و کلینیکی خود آزمون تشکیل شده که نمره دهی آزمون پیش نیاز بطور جداگانه انجام می پذیرد.
در مورد دو بخش خود آزمون DUS نیز باید بگوییم که با وجود اینکه همه متقاضیان به یک نوع سؤال جواب می دهند، اما با توجه به گرایشی که برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر انتخاب کرده اید، سؤالات مربوط به آن گرایش هم اهمیت بیشتری خواهند داشت؛ چرا که نحوه پاسخگویی به این سؤالات نشان دهنده میزان تسلط شما به گرایش تخصصی انتخابی تان است.
پس در کل می توان گفت نوع سؤالات متقاضیان یکسان بوده اما با توجه به گرایش تخصصی مد نظر داوطلب، اهمیت تمامی بخش ها یکسان نبوده و بین آنان برتری خاصی وجود دارد.
زمان مصاحبه آزمون DUS
آزمون DUS فاقد مصاحبه است. پس از طی پروسه ثبت نام، انتخاب دانشگاه، شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی مجاز به ثبت نام در دانشگاه و گرایش مد نظر خود خواهید بود و نیازی به گذراندن مصاحبه ندارید.
نکات مهم آزمون DUS
حتماً اصل پاسپورت خود را که بایستی تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده و معتبر باشد به همراه داشته باشید. توجه نمایید که کپی پاسپورت به هیچ وجه، به عنوان جایگزین اصل آن پذیرفته نمی شود.
جهت به حداقل رساندن احتمال تأخیر، از قبل مکان برگزاری جلسه آزمون و راحت ترین و سریع ترین مسیر ممکن به آن را شناسایی نمایید. قوانین آزمون DUS در این باره نیز سخت گیرانه بوده و رأس ساعت معین دربها بسته شده به هیچ عنوان حق ورود به جلسه آزمون را نخواهید داشت.
با حفظ نمودن جملات و نمونه سؤالات آزمون های قبلی و پاسخ های آنان نمی توانید در آزمون DUS موفق شوید؛ چرا که سؤالات مشابه یکدیگر نمی باشند.
بایستی حتماً دوره 4 الی 6 ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده و همچنین در یکی از آزمون های پیش نیاز ALES یا KPSS نمره قبولی را کسب نموده باشید.
مدرک آزمون پیش نیاز، بایستی مهلت اعتبار داشته باشد.
برای اینکه مجاز به ثبت نام در آزمون DUS شوید، بایستی قبلاً مدارک شما طی 50 ماه اخیر قبل از ثبت نام توسط OSYM تأیید شده باشند.
مزایا و معایب شرکت در آزمون DUS در کشور خودمان
برخی ادعا می کنند که آزمون DUS در کشوری نسبت به کشور دیگر آسان تر یا مشکل تر است. اما بایستی بدانید کهDUS یک آزمون بومی بوده و فرقی ندارد که در کدام کشور این آزمون را پشت سر بگذارید. همچنین اعتبار آن نیز یکسان بوده و در صورت تمایل می توانید آزمون DUS را در کشور خودمان پشت سر بگذارید که از لحاظ هزینه و زمانی که قرار است برای سفر به کشوری دیگر صرف کنید، مقرون به صرفه تر خواهد بود. پس در کل می توان گفت که شرکت در آزمونDUS در کشور خودمان معایب خاصی ندارد.
البته این آزمون هیچ مرکز برگزاری در ایران و یا کشور دیگر نداشته و فقط در شهرهای خود ترکیه برگزار می گردد و لازم است هر سال به هنگام ثبت نام این مراکز را بررسی نمایید. اما در صورتی که زمانی امکان برگزاری آزمون DUS در ایران فراهم باشد معایب و مزایای مذکور را در پی خواهد داشت.
مزایا و معایب شرکت در آزمون DUS در سایر کشورها
شاید این سؤال برایتان به وجود بیاید که آیا آزمون DUS بعنوان مثال در کشور روسیه نسبت به کشور ترکیه آسان تر می باشد؟ یا اگر بعنوان مثال این آزمون را در روسیه پشت سر بگذرانیم، راحت تر می توانیم نمره قبولی را کسب نماییم یا نه؟
همانطور که قبلاً گفتیم هیچ فرقی ندارد که شما آزمون DUS را در کدام کشور پشت سر بگذرانید و این امر ضرر یا منفعتی برایتان نخواهد داشت.
این آزمون کاملاً استاندارد و یکسان بوده و اشخاصی که از داوطلبان آزمون می گیرند، سالها از فیلترهای سخت گیرانه و استاندارد های مؤسسات و دانشگاه های برگزار کننده DUS عبور نموده، کاملاً مورد اعتماد هستند و هیچ تفاوتی میان ترک زبانان و سایرین قائل نمی شوند.
همانطور که گفتیم آزمون DUS فقط در شهرهای کشور ترکیه برگزار می شود و لذا نیازی نیست که داوطلبان ذهن خود را به این گونه شبهات و سؤالات مشغول سازند.
ظرفیت ثبت نام برای آزمون DUS
این آزمون از لحاظ تعداد کلی ثبت نام کنندگان هیچ محدودیت و سقفی ندارد. بالعکس به این دلیل که هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی پایین تر بوده از طرفی در صورت قبولی در این آزمون شهریه های دانشگاه نیز کاهش پیدا خواهد نمود، هر سال به تعداد متقاضیان آزمون DUS افزوده می شود.
اما ممکن است ظرفیت برخی حوزه های آزمون به دلیل محدودیت مکانی، محدود باشد که باید به هنگام ثبت نام به آن دقت کنید. پس توصیه می کنیم که ثبت نام خود را در اسرع وقت انجام دهید تا شانس و انتخاب بیشتری از لحاظ حوزه های آزمون داشته باشید.
نکته بسیار مهم : با اینکه هر سال تعداد داوطلبان آزمون DUS رو به افزایش است اما این به معنای افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان نیست و فقط تعداد محدودی از شرکت کنندگان در دانشگاه های مربوطه پذیرش خواهند شد.
با توجه به اینکه تعداد متقاضیان سالانه افزایش یافته و ظرفیت پذیرش افزایش نمی یابد، لذا رقابت سختی میان داوطلبان وجود داشته و بایستی به خوبی برای این آزمون آمادگی داشته باشید.
هزینه دوره ها و کلاس های آزمون DUS
برای این آزمون در کشورهای مختلف و توسط برخی مؤسسات، دوره هایی برگزار می گردد. هزینه این دوره ها با توجه به شهر و کشوری که مؤسسه در آن قرار دارد، میزان موفقیت، سوابق و شهرت مؤسسه، کیفیت و سطح اساتید آن، تعداد متقاضیان شرکت کننده در دوره و هدف های آموزشی ( چون تقویت سطح زبان ترکی یا آماده سازی داوطلبان برای مواد اصلی آزمون) متفاوت می باشد.
بعنوان نمونه در برخی مؤسسات، جهت تمرین تست های مربوط به درس های تخصصی و تقویت سطح زبان ترکی برای هر جلسه یک ساعت و نیمه، 70 دلار دریافت می کنند که در صورت برگزاری کلاس به صورت خصوصی تا جلسه ای 150 دلار نیز می رسد.
در کل هزینه دوره های آمادگی آزمون DUS بالا بوده و بایستی پس از بررسی های لازم بهترین گزینه مناسب برای خودتان را انتخاب نمائید.
هزینه شرکت در آزمون DUS
برای شرکت در آزمون DUS در حالت کلی بایستی 110 لیر پرداخت نموده و در صورت تأخیر در ثبت نام نیز 250 دلار می پردازید.
لازم به ذکر است که ثبت نام با تأخیر، به ندرت و در برخی موارد خاص صورت پذیرفته و زمان ثبت نام معمولاً تمدید نمی گردد.
اما ممکن است نسبت به حوزه برگزاری آزمون، هزینه ثبت نام قدری بیشتر یا کمتر باشد که آن هم به کیفیت خدمات و امکانات مؤسسه برگزار کننده آزمون مربوط می شود. بعنوان مثال ممکن است در یک مؤسسه پذیرایی بهتر یا سیستم تهویه مطبوع قوی تر باشد و …
آزمون DUS کاغذی است یا سیستمی؟
آزمون DUS به مانند آزمون TUS و بر خلاف آزمون YOS فقط به صورت کاغذی برگزار شده و نوع سیستمی یا کامپیوتری ندارد.
در حالت کلی آزمون های کاغذی و سیستمی هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.
معایب و مزایای آزمون DUS به صورت کاغذی
مزایا
داوطلب قادر به نکته برداری، دایره کشیدن و یادداشت کلمات کلیدی و مهم بر روی برگه بوده و به این ترتیب قادر خواهد بود قبل از پاسخ نهایی به سؤال، به خوبی این نکات و ایده های خود را چک نموده و همچنین براحتی جواب صحیح را مکان یابی نماید.
معایب
اگر دستخط شما ناخوانا بوده و یا قلم خوردگی داشته باشد، ممکن است تصحیح کنندگان قادر به خواندن جواب نبوده و براحتی نمره آن سؤال را از دست بدهید.
همچنین از آنجاییکه در روش کاغذی پاسخ ها از برگه سؤالات به برگه پاسخنامه انتقال داده می شوند، ممکن است داوطلب دچار حواس پرتی شده و با وجود اینکه در برگه سؤالات گزینه صحیح را انتخاب نموده در پاسخنامه گزینه دیگری را علامت بزند و …
مزایا و معایب آزمون DUS به حالت سیستمی
قبل از هر چیزی باز هم تأکید می کنیم که آزمون DUS فقط به صورت کاغذی برگزار شده و حالت سیستمی ندارد. اما در صورتیکه این آزمون در آینده به فرم کامپیوتری نیز اجرا شود دارای مزایا و معایب زیر خواهد بود
مزایا
وقتی نوع سیستمی آزمون را انتخاب می کنید دامنه انتخاب شما از لحاظ روز و ساعت آزمون و همچنین مؤسسات برگزار کننده بیشتر و در واقع از این لحاظ دستتان بازتر خواهد بود.
همچنین نتایج آزمون کامپیوتری بسیار سریع تر از آزمون کاغذی اعلام می گردند؛‌ به نحوی که یک روز پس از آزمون زبان ترکی نتایج آن را دریافت نموده و در صورت قبولی می توانید همان روز در آزمون بخش علمی DUS شرکت کنید.
در این روش مشکل دستخط ناخوانا و قلم خوردگی وجود نداشته، براحتی می توانید اشتباهات تایپی خود را تصحیح و یا چیزی را کم و اضافه کنید. از طرفی سرعت تایپ در کامپیوتر بالاتر از سرعت نوشتن بر روی کاغذ است و لذا در وقت نیز صرفه جویی خواهد شد.
همچنین از روی ساعت مانیتور نسبت به گذر زمان اطلاع داشته و قادر خواهید بود زمان باقیمانده را بهتر مدیریت نموده و استرس کمتری از این بابت داشته باشید‌.
مشکل وارد ساختن جوابها از برگه سؤالات به پاسخنامه، حواس پرتی و قاطی کردن سؤالات نیز وجود ندارد؛ زیرا صفحه مانیتور به دو قسمت سؤالات و جوابها تقسیم می شود.
معایب
ابن معایب عبارتند از : خستگی چشم ها در اثر نگاه کردن به مانیتور، استرس ناشی از صدای کیبورد و عدم امکان یادداشت برداری و نوشتن نکات کلیدی
اعتراض به نتیجه آزمون DUS
متأسفانه در وبسایت OSYM مکانی برای اعتراض به نتایج آزمون DUS گنجانده نشده و شما فقط قادر به اطلاع از قبولی یا مردودی خود خواهید بود.
منابع آزمون DUS
در این بخش منابع آنلاین آمادگی برای آزمون DUS را معرفی می نماییم که می توانند به شما جهت موفقیت در آزمون کمک شایانی بکنند.
لازم به ذکر است که منابع آزمون DUS بیشتر به صورت کتاب ها، جزوه ها و نیز نکته ها و تمرین های ارائه شده در کلاس ها بوده و منابع آنلاین آن محدود می باشند.
منابع آنلاین آزمون DUS به دو صورت موجود می‌باشند:
یک. منابعی که جهت آمادگی برای آزمون زبان ترکی که پیش نیاز آزمون اصلی DUS می باشد، طراحی شده اند.
دو. منابعی که جهت کسب آمادگی برای گرایش های مختلف دندانپزشکی طراحی شده اند.
منابعی که بخش زیر ذکر می کنیم، در کلاس های آمادگی آزمون DUS نیز با داوطلبان تمرین می شوند‌.
سایت Welcomeinturkey.com که این سایت برای تمامی آزمون های کشور ترکیه دارای منابع آنلاین و دوره های آموزشی و تمرین می باشد.
سایت Studyinturkey.com که در مباحث آزمون رزیدنسی کشور ترکیه ، کلاس های آموزشی برگزار نموده، انواع نکات کلیدی و مهم را ارائه داده و آزمون های شبیه سازی شده برگزار می کند. این سایت بسیار شناخته شده بوده و هر سال متقاضیان بسیاری را به خود جذب می نماید.
سایت Tests 4 که یک منبع آنلاین گسترده در ارتباط با نکات رشته دندانپزشکی و سایر آزمون ها برای تمامی دانشجویان در سراسر جهان می باشد.
زمان ثبت نام آزمون DUS
این آزمون هر سال 2 بار و در ماه های می و سپتامبر برگزار شده و زمان ثبت نام نیز معمولاً 2 ماه قبل از آزمون است. این زمان به غیر از موارد استثناء تمدید نمی گردد.
ثبت نام در آزمون نیز به دو روش اینترنتی و حضوری امکان پذیر است.
برای ثبت نام اینترنتی که از طریق سایت OSYM صورت می پذیرد، لازم است که مدارک شناسایی و عکس شما حتماً طی 50 ماه اخیر توسط این سازمان تأیید شده باشند.
در غیر اینصورت بایستی ثبت نام را به صورت حضوری و از طریق مراجعه به مراکز مربوطه آن هم در روزها و ساعات اداری انجام دهید.
اگر قصد کسب تخصص در گرایش های رشته دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه را دارید، بایستی جهت اطلاع از زمان دقیق ثبت نام به سایت سازمان OSYM مراجعه کنید.
آیا شرکت در آزمون DUS بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟
بله. شما می توانید بدون شرکت در کلاس و با بهره گیری از منابع مختلف، سطح دانش و مهارتهای لازم برای آزمون DUS را تقویت نمایید. از جمله این منابع می توان به موارد زیر اشاره نمود :
سری کتابهای Dental Assisting که موارد ضروری در ارتباط با محتوای سؤالات تخصصی آزمون را در اختیار داوطلبان قرار داده و به آنها کمک می کنند که سطح دانش خود را برای پاسخگویی به سؤالات دندانپزشکی کلینیکی بالا ببرند.
سری کتابهای Dental Hygiene که یکی از بهترین منابعی است که متقاضیان را برای بخش سؤالات عمومی آزمون DUS آماده می کند و با مطالعه این کتاب به بسیاری از حیطه های سؤالات عمومی تسلط پیدا خواهید کرد.
منابع معرفی شده توسط سایت OSYM نیز می توانند مفید واقع شوند.
شرایط سنی شرکت در آزمون DUS
تمامی کسانی که دوره عمومی دندانپزشکی را گذرانده و از دانشکده های پزشکی یا غیر پزشکی فارغ التحصیل شده و قصد کسب تخصص در گرایش های رشته دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه را دارند، می توانند در این آزمون شرکت نموده و در صورت کسب نمره قبولی در یکی از گرایش های دندانپزشکی ادامه تحصیل داده و پس از گذراندن دوره رزیدنسی، تخصص بگیرند.
استفاده از نمونه سؤالات آزمون های قبلی DUS
مطالعه نمونه سؤالات آزمون های قبلی به شما کمک می کنند که با جو و سطح سؤالات آزمون اصلی آشنا شده و نتیجه بهتری بگیرید.
در این بخش به معرفی بهترین منابع نمونه سؤالات آزمون های پیشین می پردازیم:
مجموعه کتاب های Qestions Book که از جمله بهترین کتاب ها در زمینه آزمون DUS بوده و نمونه سؤالات هر یک از گرایش های موضوع امتحان DUS، در کتابی مجزا گردآوری شده است. در این کتاب ها تمامی نکات مربوط به هر سؤال و مبحث، بطور مفصل مطرح و تمرین شده اند. این مجموعه کتاب به گونه ای تألیف شده است که اکثر آزمون های مهم کشور ترکیه را پوشش داده و برای هر آزمون می توانید Questions Book مربوط به آن آزمون را تهیه و مطالعه نمایید.
افرادی که تسلط کافی به زبان ترکی ندارند می توانند از کتاب Last Exams Translated from Turkish to English استفاده کنند.
زبان آزمون DUS
این آزمون که در رده آزمون های بومی ترکیه قرار دارد ؛ مختص داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترای گرایش های رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه را داشته باشند. آزمون DUS فقط به زبان ترکی اجرا می گردد و به همین دلیل لازمه ثبت نام در این آزمون، قبولی در آزمون زبان ترکی می باشد.
مدت زمان آزمون DUS و نحوه مدیریت زمان
کل مدت زمان در نظر گرفته شده برای آزمون، 150 دقیقه است که مدیریت زمان و استفاده بهینه از آن یکی از شروط اصلی موفقیت شما است.
نحوه مدیریت زمان برای بخش اول آزمون
از آنجاییکه سؤالات این بخش در ارتباط با مباحث عمومی دندانپزشکی می باشند، اگر دروس دبیرستان را تا حدی مرور نموده و به برخی موضوعات کلی مسلط باشید می توانید از عهده آن بر بیایید.
نکته حائز اهمیت این است که اگر جواب سؤالی را در این قسمت نمی دانید وقت خود را برای آن تلف ننمایید؛ چرا که سؤالات بخش تخصصی مرتبط با گرایش شما مهم تر و در نتیجه نهایی تأثیرگذار تر می باشند.
مدیریت زمان برای بخش دوم آزمون
سؤالات این بخش در حوزه مباحث و گرایش های تخصصی دندانپزشکی می باشند و بهترین روش جهت استفاده بهینه از زمان این است که ابتدا سؤالات آسان تر را جواب داده و سپس سراغ سؤالات مشکل تر بروید. این کار باعث می شود که امتیاز سؤالات آسان را از دست نداده، همچنین اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند و احاطه بیشتری بر آزمون داشته زمان خود را بهتر مدیریت خواهید نمود.
سازمان ها و کشورهایی که آزمون DUS را به رسمیت می شناسند
آزمون DUS، تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالی خود این کشور برگزار می گردد. کسانی که دوره 4 الی 6 ساله دندانپزشکی عمومی را به اتمام رسانده و مایل به کسب تخصص در گرایش های دندانپزشکی دانشگاه های ترکیه هستند، می توانند پس از کسب نمره قبولی در آزمون زبان ترکی (که پیش نیاز آزمون اصلی DUS و یکی از شروط مهم برای ثبت نام این آزمون است) ، در آزمون ثبت نام و شرکت کنند.
مدت اعتبار آزمون زبان ترکی 2 الی 3 سال بوده، مدت اعتبار مدرک آزمون DUS نیز با توجه به گرایشی که متقاضی انتخاب نموده متفاوت می باشد. همچنین مدرک قبولی و نمره این آزمون فقط در دانشگاهی که هنگام ثبت نام انتخاب نموده اید اعتبار داشته و برای دانشگاه های دیگر معتبر نمی باشد. پس نتیجه می گیریم که DUS یک آزمون بومی بوده و اعتبار جهانی ندارد.
مواد آزمون DUS و نمرات هر بخش
دفترچه آزمون DUS شامل دو بخش است. در بخش اول دانش فرد در مباحث عمومی دندانپزشکی سنجیده می شود که شامل 40 سؤال چهار گزینه ای در ارتباط با مباحث دوره دبیرستان تا پایان دوره دندانپزشکی عمومی است.
بخش دوم نیز شامل 80 سؤال چهار گزینه ای در ارتباط با گرایش های تخصصی دندانپزشکی یا همان دندانپزشکی کلینیکی بوده و سطح دانش داوطلب در حوزه های تخصصی این رشته را می سنجد.
نکته : به ازای هر چهار پاسخ غلط یک پاسخ درست حذف می گردد؛ پس لازم است در پاسخ دادن به سؤالات وسواس و دقت کافی را به خرج دهید.
سؤالات بخش تخصصی یا همان بخش دوم آزمون در ارتباط با مباحث ذیل می باشد :
ارتودنسی
دندانپزشکی کودکان
پریودنتولوژی
پروتز دندان
رادیولوژی فک و دندان
اندودنتیکس
ترمیم و زیبایی
جراحی فک و دندان
از آنجاییکه لازمه شرکت در آزمون DUS کسب نمره قبولی در یکی از آزمون های ALES یا KPSS می باشد؛ لذا می توان گفت که در واقع این آزمون از سه بخش پیش نیاز، بخش سؤالات عمومی و بخش سؤالات تخصصی تشکیل یافته است.
زمان کل پاسخگویی به سؤالات دو بخش نیز 150 دقیقه می باشد.
تعداد دفعات مجاز شرکت در آزمون DUS
آزمون DUS از لحاظ تعداد دفعات محدودیتی نداشته، هر چند بار که تمایل داشته باشید می توانید در این آزمون شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *