آزمون Ales

آزمون ALES
آزمون ALES یا همان Akademik personal ve Lisansüstü Eğitim Sınavı ، آزمونی است که هر سال توسط دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه برگزار می شود. متقاضیان خارجی یا بومی که قصد دارند در این کشور، در مقاطع ارشد یا دکترای هر رشته ای به جز رشته های پزشکی ادامه تحصیل دهند و یا بعنوان مربی فعالیت نمایند یا داوطلبان بومی ترکیه که مایل به تحصیل در مراکز و موسسات خارج از ترکیه و مورد تایید این کشور می باشند ؛ بایستی این آزمون را پشت سر بگذارند.
دانشگاه های مربوطه نیز باید با توجه به نتایج آزمون ALES و ظرفیت خود اقدام به پذیرش دانشجویان نمایند.
داوطلبانی که در این آزمون نمره قبولی را کسب کنند، مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع و رشته های مذکور بوده و همچنین در مقایسه با سایر دانشجویان شهریه کمتری پرداخت خواهند نمود.
آزمون ALES سالی 2 بار در کشور ترکیه و توسط OSYM ، YÖK ، سازمان آموزش عالی ترکیه یا سازمان مسئول گزینش و جایگزینی دانشجویان، برگزار می شود. این آزمون تحت نظارت دانشگاه های پذیرنده نیز می باشد.
داوطلبان دانشگاه مدنظر خود را به هنگام ثبت نام آزمون انتخاب نموده و بر اساس زمان اعلام شده توسط دانشگاه مربوطه، تاریخ آزمون ALES مشخص می گردد.
زمان برگزاری آزمون ALES
زمان برگزاری آزمون ALES بر خلاف آزمون های آیلتس و تافل محدود بوده و هر سال دو بار به فرم کاغذی و در ماه های اردیبهشت و آذر و دو بار نیز به فرم کامپیوتری (e – ALES) در ماه های تیر و مهر برگزار می شود. زمان دقیق ثبت نام که اغلب 2 ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون است، توسط دانشگاه مربوطه اعلام می شود.
نکته : در صورت تمایل می توانید در آزمونALES بیش از یک دانشگاه ثبت نام نمایید؛ چرا که زمان برگزاری آزمون این دانشگاه ها با یکدیگر تداخل ندارند.
همچنین لازم است مدارک و هزینه های ثبت نام را از قبل تهیه نموده تا بتوانید بموقع مراحل آن را انجام دهید. زیرا زمان ثبت نام به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
ضرورت، کاربرد و مزایای آزمون ALES
قبولی در این آزمون با نمره عالی، به شما کمک می کند که بتوانید در مقاطع فوق لیسانس و دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی، در دانشگاه های مطرح و تراز اول ترکیه به ادامه تحصیل بپردازید.
قبولی در آزمون ALES شرط ضروری و اصلی برای کسانی است که قصد دارند به عنوان مربی پذیرش شوند.
قبولی در این آزمون شما را در کشور ترکیه به عنوان فردی حرفه ای، بروز و معتبر معرفی و همچنین به شما در یافتن فرصت های شغلی مناسب تر در این کشور کمک می کند.
با موفقیت در آزمون ALES شانس بیشتری برای قبولی در مصاحبه شرکت های تراز اول ترکیه و دستیابی به فرصت های شغلی ایده آل خواهید داشت، چرا که اخذ قبولی در آزمون ALES به این شرکت ها ثابت می کند که دامنه ارتباطی شما گسترده و پیشرفته بوده و قابلیت کار در این شرکت ها را دارید.
مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه مستلزم تسلط به زبان ترکی است که قبولی در آزمون ALES با نمره بسیار خوب، موید تسلط شما به این زبان خواهد بود.
همچنین برای اینکه بتوانید ویزای کشور ترکیه را اخذ نمایید، بایستی مدرک زبان ترکی معتبر ارائه دهید که آزمون ALES، به دلیل این که شامل معتبرترین مدرک زبان ترکی است، می تواند بسیار مفید واقع شود‌.
آزمون ALES در کدام کشورها و توسط کدام موسسات برگزار می شود؟
آزمون ALES، از جمله آزمونهای مختص کشور ترکیه است که توسط دانشگاه ها و موسسات این کشور طراحی و برگزار شده و فقط میان خود آنان اعتبار دارد. در این آزمون سطح تسلط متقاضیان بین المللی به زبان ترکی و همچنین قدرت هوش و مهارت آنان در زمینه ریاضیات (پاسخگویی به سوالات پیچیده) سنجیده می شود. کسانی که قصد پذیرش به عنوان مربی یا ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی در این کشور را دارند، به شرط آنکه رشته آنان به زبان انگلیسی تدریس نشود بایستی در آزمون ALES شرکت نمایند.
شرایط و ضوابط آزمون ALES
داوطلب بایستی حتما دارای مدرک لیسانس و حداقل سن 24 سال تمام باشد .
دانشجو باید اصل پاسپورت و اصل و اسکن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را به همراه داشته باشد.
کپی پاسپورت اکیدا بعنوان جایگزین اصل آن پذیرفته نمی شود.
از به همراه داشتن لاک غلط گیر، هایلایت، مداد رنگی، ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا خودداری نمایید.
جلسات آزمون ALESتوسط دوربین های مداربسته کنترل می گردند، در صورت به همراه داشتن لوازم الکترونیکی، دیکشنری و هرگونه تقلب و تایید آن توسط دوربین ها، از جلسه امتحان اخراج خواهید شد.
حضور بموقع در حوزه امتحانی الزامی است. درب حوزه در زمان معین بسته شده در صورت تاخیر به هیچ عنوان اجازه ورود به جلسه را نخواهید داشت و هزینه پرداختی نیز عودت نمی گردد.
خروج فرد از جلسه و یا بیرون بردن برگه آزمون بدون هماهنگی با مسئولین تخلف محسوب می گردد.
واضح است که حق صحبت با سایر شرکت کنندگان در جلسه آزمون را ندارید.
نتایج آزمون فقط به خود دانشجو اعلام می شوند. لازم است در حفظ اطلاعات شخصی خود دقت کافی را به خرج دهید تا از سوء استفاده دیگران جلوگیری شود.
برای شرکت در آزمون ALES، بایستی حتما فارغ التحصیل دوره لیسانس یا دانشجوی سال آخر باشید.
اگر تبعه کشور ترکیه هستید و دوره کارشناسی را در خارج از این کشور گذرانده اید، می توانید در آزمون ALES شرکت نمایید.
اتباع کشور ترکیه که مایل هستند در خارج از آن و در دانشگاه ها و موسسات تایید شده توسط این کشور به ادامه تحصیل بپردازند نیز می توانند در آزمون ALES شرکت کنند.
افراد واجد شرایط و افراد غیر واجد شرایط برای آزمون ALES
تمامی افرادی که دوره لیسانس را به پایان رسانده و دارای حداقل سن 24 سال تمام باشند، به شرط رعایت موارد ذیل واجد شرایط برای شرکت در آزمون ALES هستند.
داوطلب باید پاسپورت معتبر داشته و مهلت اعتبار آن به پایان نرسیده باشد.
افرادی که در رشته های غیرپزشکی متخصص و حرفه ای بوده و خواهان اشتغال یا مطالعه در کشور ترکیه می باشند نیز واجد شرایط هستند.
اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در ترکیه را دارید برای شرکت در آزمون ALES مجاز می باشید.
اگر به هنگام تولد، تبعه کشور ترکیه بوده اما سپس از تابعیت این کشور (با تایید وزارتخانه ترکیه) خارج شده اید، در صورت دارا بودن شرایط و مدارک لازم، مجاز به شرکت در آزمون ALES می باشید.
دوره ها و کلاس هایی که در ارتباط با آزمون ALES برگزار می شوند
دوره ها و کلاس هایی که در این بخش ذکر می نماییم هم در سطح جهانی شناخته شده و هم متقاضیان بسیاری دارند.
از دوره های آماده سازی دانشجویان برای آزمون ALES ، می توان به CICERONE اشاره نمود؛ که در آن هم آزمون های شبیه سازی شده با آزمون اصلی برای دانشجویان بین المللی برگزار شده و هم تمامی اطلاعات لازم در اختیار آنان قرار می گیرد.
ProProfs نیز یکی دیگر از کلاس ها و دوره هایی است که دانشجویان را جهت کسب نمره قبولی در آزمون ALES آماده می سازد. در این کلاس ها انواع نمونه سوالات و تمام آموزش های لازم در اختیار دانشجویان قرار می گیرند.
در کل تعداد کتاب ها و آزمون های مربوط به آزمون ALES محدود می باشند.
نمره قبولی آزمون ALES
سقف نمره این آزمون 100 می باشد و برای اینکه مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه باشید، بایستی حداقل نمره 55 را از 100 کسب نمایید.
بدیهی است که هرچه ظرفیت پذیرش در یک رشته کمتر باشد، رقابت سخت تر بوده و بایستی برای قبولی نمرات بالاتری کسب کنید.
همچنین رزومه و معدل لیسانس خوب نیز، نقش بسیار تعیین کننده ای در پذیرش توسط دانشگاه ها دارند.
آزمون ALES دارای نمره منفی بوده، به ازای هر چهار پاسخ نادرست یک جواب صحیح حذف می گردد.
زمان اعلام نمرات و نتایج آزمون ALES
همانطور که می دانید آزمون ALES مجوز ادامه تحصیل دانشجویان خارجی و بومی در مقاطع لیسانس و دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی می باشد.
زمان اعلام نتایج هم با توجه به دانشگاه یا دانشگاه های منتخب شما به هنگام ثبت نام متفاوت بوده و زمانبندی دقیق آن را می توانید در فرم تایید ثبت نام مشاهده نمایید.
اما در کل فاصله زمانی بین تاریخ برگزاری آزمون ALES و انتشار نتایج 2 الی 4 هفته می باشد.
نتایج آزمون، در سایت دانشگاه منتخب دانشجو و در صفحه مربوط به آزمون ALES منتشر می شوند.
آزمون ALES برای کدام کشورها و موسسات مناسب می باشد؟
آزمون ALES برای آن دسته از دانشجویان بومی و خارجی است که قصد دارند در مقاطع ارشد و دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی در دانشگاه های ترکیه و به زبان ترکی تحصیل نموده یا بعنوان مربی پذیرش شوند، و یا دانشجویان بومی که خواهان ادامه تحصیل در خارج از ترکیه و در دانشگاه ها و موسسات تایید شده توسط این کشور می باشند.
این آزمون هر سال در کشور ترکیه و توسط دانشگاه هایی که مطابق با سیاست های آموزشی آن هستند طراحی و برگزار می شود.
یکی از بخش های آزمون ALES، در ارتباط با سنجش میزان تسلط دانشجویان به زبان ترکی بوده و به همین دلیل این آزمون فقط بین دانشگاه ها و موسسات خود کشور ترکیه معتبر می باشد و در خارج از آن اعتبار ندارد.
پس با قبولی در آزمون ALES ، فقط قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه خواهید بود و بایستی به هنگام ثبت نام به این موضوع دقت کنید.
مهلت اعتبار آزمون ALES
این آزمون از زمان اعلام نتایج توسط سایت دانشگاه منتخب دانشجو، به مدت 3 سال اعتبار خواهد داشت که این مدت قبلا 2 سال بوده و اخیرا بر طبق قوانین جدید به 3 سال افزایش یافته است.
همچنین لازم است بدانید که مدرک آزمون ALES و نتایج و مهلت اعتبار آن، فقط در دانشگاه انتخابی تان به رسمیت شناخته شده و به غیر از یک سری موارد خیلی خاص، در میان سایر دانشگاه های ترکیه معتبر نمی باشد.
بعنوان مثال اگر دانشگاه ازمیر را انتخاب کرده باشید، مدرک آزمون ALES شما به مدت 3 سال فقط برای آن دانشگاه معتبر شناخته شده و بعنوان مثال در دانشگاه حاجت تپه قابل قبول نمی باشد.
سخت و آسان بودن آزمون ALES
ALES یکی از منصفانه ترین و استانداردترین آزمون های داخلی ترکیه بوده و سوالات آن هیچ جنبه گنگی نداشته داوطلب براحتی قادر به درک مفهوم و هدف سوالات خواهد بود.
بدیهی است که هرچه بیشتر خود را برای این آزمون، آماده کرده باشید، تسلط بیشتری نیز به سوالات داشته و آزمون برایتان راحت تر خواهد بود.
در این آزمون سوالاتی استاندارد و شفاف در ارتباط با زبان ترکی، هوش، ریاضی و هندسه مطرح می شوند.
در کل می توان گفت ALES آزمون سختی نیست و حتی از آزمون های کارشناسی ارشد و دکترا که در داخل ایران برگزار می شوند آسان تر است.
تعداد سوالات آزمون ALES
این آزمون در کل از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش زبانی یا Linguistic و بخش محاسباتی یا کمی. که هر یک از این بخش ها نیز خود از 2 پارت تشکیل شده اند.
در واقع آزمون ALESدارای 4 پارت و هر پارت شامل 50 سوال بوده و تعداد کل سوالات نیز 200 می باشد. زمان پاسخگویی به سوالات این 4 پارت نیز 180 دقیقه خواهد بود. سوالات به صورت 5 گزینه ای مطرح شده و به ازای هر 4 پاسخ غلط، امتیاز 1 پاسخ صحیح حذف می شود.
پروسه کلی آزمون ALES
ابتدا وارد سایت دانشگاه یا موسسه مربوطه شده، فرم ثبت نام را تکمیل و شهر مد نظر خود را انتخاب نموده سپس اسکن صفحه اول پاسپورتتان را را آپلود نمایید. پس از ارسال فرم، یک ایمیل تایید برای شما ارسال می گردد. این ایمیل حاوی یک شماره درخواست است که از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاه منتخب تان فعال می گردد.
در این مرحله نام کاربری و پسوورد خود را تایید کرده و اطلاعات درخواستی را تکمیل نمایید. سپس مجددا یک ایمیل تایید دریافت می کنید.
پس از اتمام این مرحله، در سایت دانشگاه ثبت نام و اطلاعات درخواستی را تکمیل نموده، مدارک مورد نیاز را ارسال کنید.
تا 1 الی 2 هفته قبل از برگزاری آزمون ALES ، کارت ورود به جلسه را می توانید دریافت کنید.
نتایج آزمون نیز 2 الی 4 هفته پس از برگزاری آزمون منتشر خواهند شد.
انواع آزمون ALES
این آزمون فقط به یک گونه برگزار می شود، تنها برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه کاربرد دارد و فقط در میان دانشگاه ها و موسسات خود ترکیه معتبر می باشد.
هدف سوالات آن نیز سنجش میزان تسلط داوطلبان به زبان ترکی استانبولی، مباحث هوش و ریاضیات است که تعداد این سوالات، زمان پاسخگویی و یا هردو بسته به رشته شما یا دانشگاه منتخب تان ممکن است متغیر باشد.
تعداد دقیق سوالات و مدت زمان پاسخگویی را بایستی از طریق دانشگاهی که ثبت نام نموده اید، پیگیری نمایید.
اعتبار و کلاس جهانی آزمون ALES
همانطور که می دانیم آزمون ALES برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد یا دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی در کشور ترکیه را دارند. این آزمون توسط دانشگاه ها و موسسات خود ترکیه برگزار شده و فقط میان خود آنان معتبر می باشد.
مدرک آزمون ALES نیز فقط در دانشگاه انتخابی دانشجو به مدت 3 سال اعتبار داشته و در سایر دانشگاه های ترکیه معتبر نیست. پس آزمون ALES یک آزمون لوکال بوده و دارای اعتبار و کلاس جهانی نمی باشد.
آزمون ALES از چه بخش هایی تشکیل شده است؟
آزمون ALES از دو بخش اصلی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش نیز خود دارای دو پارت و دفترچه آزمون مجزا می باشند.
پس در کل این آزمون از 4 پارت تشکیل شده است. هر پارت حاوی 50 سوال بوده و در کل آزمون ALES دارای 200 سوال می باشد.
در هر دفترچه 100 سوال مطرح شده که یکی حاوی سوالات بخش مربوط به ریاضی و هوش و دیگری حاوی سوالات بخش مربوط به زبان ترکی می باشد.
دانشجویان برای پاسخگویی به هر بخش 90 دقیقه زمان دارند و در واقع کل زمان آزمون 180 دقیقه می باشد.
به سوالات بخش زبان ترکی SÖZEL و به سوالات بخش ریاضی نیز SAYISAL گفته می شود.
اهمیت بخش های مختلف آزمون ALES از لحاظ نمره
قبلا نیز ذکر نمودیم که دانشجویان بین المللی که خواهان ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترای هر رشته ای به جز رشته های پزشکی در دانشگاه های ترکیه می باشند، آزمون ALES برای آنان گزینه لازم و واجب است. با توجه به رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، اهمیت نمره بخش های مختلف آزمون، متفاوت است به نحوی که برخی بخش ها تاثیر بسیار بیشتری در پذیرش شما در دانشگاه مقصد دارند ( البته در کنار فاکتورهایی چون معدل لیسانس خوب، رزومه و سوابق فعالیت، مدرک زبان ترکی) و …
بعنوان مثال در رشته های مهندسی، معماری و علوم پایه، نمره سوالات بخش ریاضی و هوش اهمیت بسیار بیشتر و لذا در پذیرش شما در دانشگاه مقصد نیز تاثیر بسیار بیشتری دارند.
برای رشته های علوم اجرایی و مدیریتی، همچنین اقتصاد و برخی تخصص های مشابه، اهمیت نمره بخش های مختلف آزمون ALES، یکسان است.
در صورتیکه خواهان ادامه تحصیل در رشته هایی چون زبان، تاریخ وادبیات، زمین شناسی و قانون در کشور ترکیه هستید، اهمیت نمره بخش زبان ترکی یا همان Linguistic و تاثیر آن در پذیرش شما در دانشگاه منتخب، بیشتر خواهد بود.
مصاحبه آزمون ALES
این آزمون مصاحبه ندارد. در صورتیکه خواهان ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترای رشته های غیرپزشکی دانشگاه های ترکیه می باشید، پس از انتخاب دانشگاه و طی پروسه ثبت نام، در تاریخ معین در جلسه آزمون شرکت نموده و در صورت کسب نمره قبولی مراحل پذیرش خود در رشته و دانشگاه مربوطه را استارت می زنید و نیازی به گذراندن مصاحبه ندارید.
نکات مهم و باید ها و نبایدهای آزمون ALES
حتما اصل پاسپورت خود را (که بایستی تاریخ انقضای آن تمام نشده باشد) به همراه داشته باشید. توجه نمایید که کپی پاسپورت به هیچ عنوان به عنوان جایگزین اصل آن پذیرفته نمی باشد.
قبل از تاریخ آزمون بایستی محل دقیق حوزه امتحانی و نزدیکترین و سریع ترین مسیر به آن را شناسایی نمایید تا در روز آزمون دچار تاخیر نشوید. دربهای حوزه راس ساعت معین بسته شده و در صورت تاخیر اجازه ورود به جلسه را نخواهید داشت.
بایستی ثبت نام خود را بموقع انجام داده و به روزهای آخر موکول نکنید؛ چرا که رفته رفته تاریخ های برگزاری آزمون محدودتر و دامنه انتخاب شما نیز محدود خواهد شد.
از حفظ کردن نمونه سوالات و محتوای آزمون های پیشین خودداری نمایید؛ چرا که سوالات آزمون ها مشابه یکدیگر نمی باشند و این کار جز اتلاف زمان چیز دیگری را در پی نخواهد داشت. جهت موفقیت در این آزمون به مانند هر آزمون دیگری بایستی از قبل به خوبی آماده شده باشید.
مزایا و معایب شرکت در آزمون ALES در ایران
برخی ادعا می کنند که آزمون ALES، در یک کشور بعنوان مثال روسیه آسان تر از این آزمون در ترکیه یا کشوری دیگر است و به همین دلیل ترجیح می دهند در آزمون ALES ، آن کشور ثبت نام کنند. چون فکر می کنند اینگونه شانس قبولی شان فراتر می رود.
اما بایستی بدانید که این موارد به هیچ عنوان صحت ندارند. ALES یک آزمون لوکال است و هر جای دنیا که برگزار شود ضوابط و قوانین مربوط به سیاست های آموزشی ترکیه بر آن حاکم و آزمون ها نیز کاملا استاندارد می باشند. پس فرقی ندارد که در کدام کشور این آزمون را پشت سر بگذارید.
تنها مزیت برگزاری آزمون ALES در کشور خودمان این است که مجبور به صرف هزینه و زمان بیشتر برای سفر به کشوری دیگر نبوده و زمان برگزاری آزمون هم طبق منطقه زمانی کشور خودمان خواهد بود. شرکت در آزمون ALES در ایران، معایب خاصی ندارد.
مزایا و معایب شرکت در آزمون ALES در کشورهای دیگر
همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم آزمون ALES در یک کشور آسان تر و یا سخت تر از کشوری دیگر نیست و در صورتیکه جهت شرکت در این آزمون به کشوری دیگر سفر کنید هیچ ضرر یا مزیت خاصی از لحاظ قبولی و نمره برای شما نخواهد داشت. آزمون ALES یک آزمون کاملا استاندارد و هماهنگ می باشد و مسئولین برگزاری آزمون همه مورد اعتماد بوده، سالها از فیلتر تست های سخت گیرانه و استاندارهای دانشگاه ها و موسسات برگزاری آزمون ALES عبور نموده و هیچ فرقی میان ترک زبانان و سایر داوطلبان قائل نمی شوند.
همچنین این آزمون فاقد مصاحبه است. لذا برخی شایعات مبنی بر آسان بودن مصاحبه ALES، در یک کشور نسبت به کشوری دیگر نیز صحت ندارد.
ظرفیت شرکت کنندگان آزمون ALES
آزمون ALES از لحاظ تعداد کل شرکت کنندگان محدودیتی نداشته و حتی به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی، سالانه به تعداد متقاضیان این آزمون افزوده می شود.
البته ظرفیت برخی حوزه های آزمون به دلیل محدودیت مکانی، سقف معینی دارد؛ ولی ظرفیت کل آزمون ALES نامحدود می باشد.
پس بهتر است که ثبت نام خود را به موقع و قبل از پر شدن ظرفیت برخی حوزه ها انجام دهید تا بتوانید حوزه امتحانی دلخواه و نزدیکتر را انتخاب نمائید.
هزینه دوره ها و کلاس های آمادگی برای آزمون ALES
در همه کشورها، یک سری موسسات کلاس ها و دوره های آماده سازی برای آزمون ALES را برگزار می کنند. میزان هزینه دریافتی توسط این موسسه ها متغیر بوده و با توجه به فاکتورهایی چون : محل موسسه و اینکه در کدام شهر یا کشور واقع است، سوابق موفقیت و میزان شهرت آن، سطح کار و سوابق اساتید، میزان متقاضیان شرکت کننده در دوره های موسسه، طول دوره، هدف کلاس های و دوره ها (بعنوان مثال تقویت مهارت های زبان ترکی، آموزش تکنیک های تست زنی و افزایش سرعت درک مطلب، آماده سازی دانشجو برای مواد آزمون و …) می تواند کمتر یا بیشتر باشد.
بعنوان نمونه برخی موسسات که در زمینه تست های هوش و ریاضی و تقویت مهارت های زبان ترکی با دانشجویان کار می کنند، به ازای یک جلسه 90 دقیقه ای بر حسب عمومی یا خصوصی بودن کلاس 50 الی 100 دلار دریافت خواهند نمود.
هزینه شرکت در آزمون ALES
هزینه شرکت در آزمون ALES، در حالت کلی 120 لیر می باشد. اما این هزینه تا حدی به موسسه برگزاری آزمون که به هنگام ثبت نام انتخاب می کنید نیز، بستگی دارد. بعنوان مثال در برخی حوزه های آزمون کیفیت خدمات دهی به دانشجویان و سطح امکانات بالاتر بوده و لذا به هنگام ثبت نام در این حوزه ها، مبلغ دریافتی کمی بیشتر خواهد بود که مابه التفاوت آن نیز سهم خود حوزه برگزاری آزمون می باشد.
آزمون ALES به فرم کاغذی اجرا می شود یا به فرم سیستمی؟
آزمون ALES، هم به فرم کاغذی و هم به فرم سیستمی برگزار شده، در هر دو شکل آزمون، مفاد امتحان کاملا مشابه هستند و هر سال به تعداد متقاضیان آزمون کامپیوتری یا سیستمی افزوده می شود. اما متاسفانه در ایران به دلیل کمبود امکانات و عدم هماهنگی با سرورهای سازمان OSYM بیشتر فرم کاغذی ترجیح داده می شود.
در کشور ترکیه نیز، اگر برخی موسسات برگزار کننده دارای امکانات لازم جهت اجرای آزمون به شکل اینترنتی نبوده یا تعداد متقاضیان آزمون اینترنتی در آن حوزه خیلی کم باشد، آزمون به فرم کاغذی برگزار می گردد.
قبلا نیز اشاره نمودیم که آزمون کاغذی ALES در اردیبهشت و آذر ماه و آزمون اینترنتی یا همان (e-ALES) نیز در ماه های تیر و مهر برگزار می شوند.
مزایا و معایب آزمون ALES به فرم کاغذی

مزایا
امکان یادداشت برداری و نوشتن نکات کلیدی و مهم هر سوال بر روی برگه آزمون از بزرگترین مزایای فرم کاغذی ALES می باشد. چرا که این کار سبب افزایش تسلط و تمرکز دانشجو بر روی پرسش ها و پاسخ ها شده، از طرفی به داوطلب کمک می کند که جواب درست را براحتی مکان یابی کرده و قبل از پاسخگویی نهایی همه جوانب سوال و نکات مهم در ارتباط با آن را بررسی کند.
معایب
یکی از مشکلات مربوط به فرم کاغذی آزمون، این است که دانشجویان مجبور به ورق زدن برگه ها و همچنین انتقال جوابها از برگه سوالات به پاسخنامه هستند؛ که این کار می تواند تمرکز دانشجو را به هم ریخته و باعث اشتباهاتی گردد. بعنوان مثال دیده شده که داوطلب در برگه سوالات جواب درست را علامت زده اما در پاسخنامه به دلیل حواس پرتی گزینه اشتباهی را انتخاب نموده و براحتی نمره سوال را از دست داده است و …
همچنین آزمون کاغذی برای کسانی که دستخط بد یا ناخوانا دارند می تواند دردسرساز باشد؛ بخصوص در صورتی که نوشته های شما قلم خوردگی داشته باشند که در این صورت فرد تصحیح کننده قادر به خواندن و فهم جواب نبوده امتیاز آن سوال را از دست خواهید داد.
مزایا و معایب آزمون ALES به فرم سیستمی یا کامپیوتری
مزایا
در فرم اینترنتی آزمون ALES ، دست شما از لحاظ انتخاب روز و ساعت آزمون و همچنین حوزه های برگزار کننده بازتر است و گزینه های بیشتری را در مقایسه با آزمون کاغذی پیش رو دارید.
همچنین نتایج آزمون سیستمی بسیار سریع اعلام شده و از تاریخ برگزاری آزمون 5 الی 7 روز زمان می برد.
از آنجاییکه سرعت تایپ در کامپیوتر بالاتر از سرعت نوشتن بر روی کاغذ است، فرم اینترنتی آزمون از لحاظ زمان نیز به صرفه تر از فرم کاغذی است.
در این شکل آزمون می توانید اشتباهات تایپی خود را براحتی تصحیح و در صورت لزوم بخشی را کم و زیاد کنید و مشکل قلم خوردگی یا دستخط بد که متاسفانه در فرم کاغذی دیده می شود، در فرم سیستمی وجود ندارد.
همچنین در این فرم قادر خواهید بود از روی ساعت مانیتور نسبت به گذر زمان تسلط داشته و زمان باقیمانده را بخوبی مدیریت نمایید.
از آنجاییکه صفحه مانیتور به صورت دو بخش سوالات و پاسخ ها نمایش داده می شود؛ لذا مشکل حواس پرتی که در آزمون کاغذی به دلیل ورق زدن برگه ها یا انتقال جوابها از برگه سوال به پاسخنامه دیده می شود، در فرم سیستمی وجود نخواهد داشت.
تعداد شرکت کنندگان فرم اینترنتی کم بوده و از این بابت جو امتحان، استرس کمتری به شما وارد خواهد ساخت.
معایب
حواس پرتی ناشی از صدای کیبورد، خستگی چشم ها به دلیل نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور و عدم امکان نوت برداری و نوشتن نکات کلیدی و مهم.
زمان و نحوه اعتراض به نتایج آزمون ALES

در صورتیکه به نتایج اعلام شده آزمون ALES اعتراض دارید، میتوانید در بازه زمانی تعیین شده، فرم اعتراض را پر نموده و به همراه توضیحات کامل به سایت دانشگاه مربوطه ارسال کنید. دانشگاه نیز پس از بررسی مجدد نتایج را به شما اعلام خواهد نمود.
از آنجایی که هر یک از دانشگاه های ترکیه آزمون ALES را بطور جداگانه طراحی و اجرا می کنند، لذا تاریخ اعتراض به نمرات نیز ممکن است مانند تاریخ برگزاری آزمون متفاوت باشد.
در صورت تایید اعتراض، هزینه شما عودت شده در غیر اینصورت برگشت داده نمی شود.
منابع آزمون ALES
آزمون ALES فاقد بخش های چهارگانه آزمون های تافل و آیلتس می باشد و به همین دلیل، دارای منابع آنلاین محدودی بوده و منابع آن بیشتر به صورت جزوه ها، کتاب ها و مباحث و نکات مطرح شده در کلاس ها موجود می باشند. پس بهتر است مطالعه خود را بر روی کتابهایی متمرکز نمایید که بر روی بخش های مختلف آزمون آلس، اعم از هوش و ریاضیات و همچنین زبان ترکی کار نموده اند.
در بخش هوش و ریاضی می توان به کتاب 5 آزمون آزمایشی آزمون آلس و کتاب بانک سوالات آزمون ALES 2019 اشاره نمود.
در بخش زبان ترکی نیز می توان به کتاب لغات سخت و مشکل آزمون ALES و کتاب زبان و بیان که در زمینه درک مطلب و نکات مهم می باشند، اشاره نمود.
زمان ثبت نام آزمون ALES

از آنجاییکه آزمون ALES توسط هر دانشگاه کشور ترکیه به طور مجزا طراحی و اجرا می گردد، لذا روز دقیق ثبت نام و آزمون نیز متفاوت بوده و بایستی مراتب آن را از دانشگاه مربوطه جویا شوید‌.
اما معمولا چه برای آزمون کاغذی و چه سیستمی زمان ثبت نام معمولا 2 ماه قبل از برگزاری آزمون می باشد. بعنوان مثال برای آزمون کاغذی که در ماه های اردیبهشت و آذر برگزار می شود، زمان ثبت نام به‌ترتیب در ماه های اسفند و مهر بوده و برای آزمون سیستمی که در ماه های تیر و مهر برگزار می گردد، ثبت نام به‌ترتیب در ماه های اردیبهشت و تیر خواهد بود.
آیا می توانیم بدون شرکت در کلاس در آزمون ALES شرکت کنیم؟
بله. شما می توانید بدون حضور در کلاس و با استفاده از منابع مختلف آزمون ALES، خود را برای شرکت در آزمون آماده سازید.
از جمله این منابع می توان به 10 جلد کتاب در زمینه نمونه سوالات آزمون ALES و پاسخ های تشریحی آنان و همچنین 3 جلد کتاب آموزش ریاضی(در زمینه های هوش و هندسه) اشاره نمود، که از بهترین منابع آمادگی برای این آزمون به شمار می روند.
این منابع هر یک تقریبا با قیمتی معادل 650000 تومان در ایران به فروش می رسند.
شرایط و محدودیت سنی شرکت در آزمون ALES
از آنجاییکه آزمون ALES، مختص دانشجویان بین المللی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکترای همه رشته ها به جز پزشکی و یا پذیرش به عنوان مربی در کشور ترکیه را دارند، یا دانشجویان بومی که می خواهند در خارج از ترکیه و در موسسات تحت تایید سیستم آموزش عالی این کشور تحصیل نمایند، لذا فرد متقاضی بایستی حتما دارای مدرک لیسانس و حداقل سن 24 سال تمام باشد.
مهم ترین منابع نمونه سوالات آزمون های قبلی ALES کدامند؟
کتاب ALES Sample Test 2019، که حاوی 50 آزمون و نمونه سوالات آزمون ALES می باشد.
کتاب Mathematical ALES Yargi که شامل صدها نمونه سوال بخش هوش و ریاضیات آزمون ALES می باشد.
کتاب Turkish Language ALES Yargi، که شامل صدها نمونه سوال زبان ترکی و همچنین انواع متون ترکی جهت آماده سازی دانشجویان برای این بخش از آزمون ALES می باشد.
زبان آزمون ALES
آزمون ALESدر رده آزمون های بومی قرار دارد و دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترای هر رشته به جز پزشکی در دانشگاه های ترکیه و به زبان ترکی را داشته یا خواهان فعالیت به عنوان مربی هستند، بایستی این آزمون را پشت سر بگذارند. لذا زبان آزمون ALESترکی است.
نکته : اگر قادر به پاسخگویی به سوالات بخش زبان ترکی نبودید، با ارائه نمره معادل آزمون تومر می توانید از سد آن عبور نمایید.
مدت زمان آزمون ALES و تکنیک های مدیریت زمان
کل مدت زمان این آزمون، 180 دقیقه می باشد که البته ممکن است بسته به دانشگاهی که آزمون را طراحی و اجرا می کند، قدری متفاوت باشد.
برای موفقیت در آزمون ALES به مانند هر آزمون دیگری، علاوه بر مطالعه کافی، مدیریت زمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا با کمبود وقت مواجه نشوید. جهت یادگیری برخی از مهم ترین تکنیک های مدیریت زمان، در ادامه با ما همراه باشید.
در بخش اول آزمون که مربوط به سوالات ریاضی و هوش می باشد ابتدا به سوالات آسان تر پاسخ داده و سپس سراغ سوالات سخت تر بروید. با این کار علاوه بر اینکه نمره سوالات آسان را از دست نمی دهید، بلکه اعتماد به نفس شما نیز افزایش یافته و قادر خواهید بود با تمرکز و تسلط بیشتری به ادامه آزمون بپردازید.
برای اینکه بتوانید در بخش زبان ترکی نمره خوبی را کسب نموده و سرعت پاسخگویی بالایی نیز داشته باشید، بایستی تا حد ممکن کتب، مقالات و حتی روزنامه های ترکی، متون درک مطلب، نمونه سوالات آزمون های قبلی ALES و … را بخوبی مطالعه نمایید. از آنجاییکه دروس شما در دانشگاه های انتخابی به زبان ترکی تدریس می شوند، این کار باعث می شود که علاوه بر بالا رفتن نمره بخش زبان ترکی، تسلط و احاطه بیشتری بر روی این زبان داشته در دانشگاه دچار مشکل نشوید.
همچنین لازم است در این بخش نیز ابتدا سوالات آسان تر را پاسخ داده و سپس به سراغ سوالات وقت گیر بروید. اگر جواب سوالی را نمی دانید برای آن وقت تلف نکنید.
چه کشورها و سازمان هایی آزمون ALES را به رسمیت می شناسند؟
دانشجویان بین المللی که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه و به زبان ترکی در مقاطع فوق لیسانس و دکترای هر رشته ای به جز رشته های پزشکی تحصیل نموده یا به عنوان مربی پذیرش شوند، آزمون ALES برای آنان گزینه ای ضروری است. در این آزمون قدرت هوش و ریاضیات و همچنین مهارتهای زبان ترکی داوطلبان سنجیده می شود. آزمون ALES فقط مختص ترکیه بوده، توسط موسسات و دانشگاه های این کشور طراحی و برگزار شده و فقط در میان خود آنان به رسمیت شناخته می شود. مدرک قبولی آزمون ALES هم به مدت 3 سال و فقط نزد دانشگاه انتخابی دانشجو اعتبار داشته و برای دانشگاه های دیگر ترکیه معتبر نمی باشد.
مواد آزمون ALES، بخش های مختلف آن و نمرات هر بخش
آزمون ALES از دو بخش اصلی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش نیز خود دارای دو پارت و دفترچه آزمون مجزا می باشند. پس در کل این آزمون از 4 پارت تشکیل شده است. هر پارت حاوی 50 سوال بوده و در کل آزمون ALES دارای 200 سوال می باشد.
در هر دفترچه 100 سوال مطرح شده که یکی حاوی سوالات بخش مربوط به ریاضی و هوش و دیگری حاوی سوالات بخش مربوط به زبان ترکی می باشد.
دانشجویان برای پاسخگویی به هر بخش 90 دقیقه زمان دارند و در واقع کل زمان آزمون 180 دقیقه می باشد.
به سوالات بخش زبان ترکی SÖZEL و به سوالات بخش ریاضی نیز SAYISAL گفته می شود.
نکته مهم : هرچه ظرفیت پذیرفته شوندگان در یک رشته و یا دانشگاه کمتر باشد، برای قبولی نیازمند کسب حداقل نمره بالاتری خواهد شد که اطلاعات دقیق مربوط به آن را می توانید از سایت دانشگاه انتخابی تان جویا شوید.
همچنین با اینکه نمرات هر پارت آزمون ALES ، یکسان و برابر با 50 می باشد اما با توجه به رشته ای که قصد ادامه تحصیل دارید، اهمیت نمره برخی بخش ها نسبت به بخش های دیگر بیشتر بوده و تاثیر بیشتری نیز در پذیرش شما در دانشگاه مقصد خواهند داشت. این عامل به همراه فاکتورهایی چون سابقه و رزومه خوب، مدرک زبان ترکی، معدل لیسانس بالا و … نقش بسیار مهمی در پذیرش شما در دانشگاه مدنظرتان ایفا می کند.
بعنوان مثال در رشته های مهندسی اهمیت نمره بخش ریاضی و هوش بسیار بالاتر از بخش زبان ترکی می باشد.
تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون ALES
شما هر چند بار که مایل باشید می توانید در آزمون ALES شرکت نمایید و از این بابت محدودیتی وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *